Żywotność pompy ciepła – ile lat działa pompa ciepła?

Żywotność pompy ciepła to jeden z kluczowych tematów dla osób, które stawiają na odnawialne źródła energii cieplnej w swoim domu. Na ile lat wystarczy inwestycja w pompę ciepła? Czy jest to inwestycja długoterminowa? Co następuje po wyeksploatowaniu pompy? Te i wiele innych pytań zadają sobie początkujący inwestorzy i osoby zainteresowane pompami ciepła. W tym artykule analizujemy, na jak długo możliwe jest ogrzewanie domu pompą ciepła.

Żywotność pompy ciepła – ile wytrzymuje pompa ciepła?

Trudno jednoznacznie określić żywotność pompy. To, ile lat wytrzyma dana jednostka, zależne jest od wielu czynników – intensywności eksploatacji, bieżących przeglądów czy sprawności górnego i dolnego źródła. Producenci pomp ciepła określają jednak godzinową wytrzymałość instalacji, według której można oszacować możliwą ilość lat pracy.

Średnia statystyczna żywotność pompy ciepła wynosi ok. 20-25 lat. Godzinowo najczęściej podaje się czas 100 000 godzin pracy pompy i 50 000 startów, co przy założeniu pracy pompy przez 8H dziennie daje okres ponad 30 lat. Należy jednak pamiętać o ograniczeniu liczby startów pompy. Można ją ograniczać szczególnie wtedy, gdy służy ona do podgrzewania wody. W ten sposób możliwe jest wydłużenie żywotności instalacji.

Zobacz aktualne dofinansowanie do pompy ciepła!

Żywotność pompy ciepła a typ urządzenia

Pompy ciepła dzielą się na kilka rodzajów ze względu na dolne źródło ciepła – może nim być powietrze, grunt lub woda. Każdy typ pompy ciepła charakteryzuje się nieco inną efektywnością, ponieważ każde z dolnych źródeł dostarcza inną ilość ciepła do instalacji. Większa ilość ciepła dostarczana przez dolne źródło to wydajniejsza praca urządzenia.

Żywotność powietrznych pomp ciepła

Pompy powietrzne są najtańszą opcją spośród wszystkich typów pomp. Jednostki powietrznych pomp ciepła dzielą się dodatkowo na pompy typu split (podwójna jednostka) oraz monoblok (pojedyncza jednostka). Żywotność sprężarki pompy ciepła to jedna z głównych determinant, które warunkują, jak długo będzie służyć nam cała instalacja. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na konserwację i czystość pozostałych części. Czy żywotność pompy ciepła zależy również od ceny i prostoty systemu?

W powietrznych pompach ciepła istotny jest również zastosowany typ urządzenia. Wyróżniamy dwa podstawowe typy pomp powietrznych: monoblok i split. Pompa ciepła MONOBLOK składa się z jednej jednostki, w której znajduje się cały układ chłodniczy oraz połączenie z układem centralnego ogrzewania. Pompy typu monoblok charakteryzują się wyższą ceną z uwagi na dodatkową dbałość o wykonanie i akustykę urządzenia. Pompy SPLIT podzielone są na dwie jednostki – zewnętrzną, w której znajduje się parownik, sprężarka i zawór rozprężny oraz wewnętrzną ze skraplaczem. Z uwagi na wyższe koszty wykonania oraz dodatkowe wyciszenie pompa ciepła typu MONOBLOK określana jest jako ta cechująca się wyższą żywotnością niż pompa ciepła typu SPLIT. Szacuje się, że żywotność pompy MONOBLOK może być dłuższa o ok. 5 lat. Posiadając powietrzną pompę ciepła, kluczowa jest jednak ich odpowiednia eksploatacja, od której zależy łączny czas bezawaryjnej pracy pompy ciepła.

Instalacje wodne i gruntowe pompy ciepła

Żywotność gruntowych pomp ciepła określana jest jako wyższa. Gruntowa pompa ciepła może bezawaryjnie pracować nawet przez 30 lat. Na wyższą żywotność gruntowej pompy ciepła może wpływać jej wyższa efektywność, która spowodowana jest stabilniejszym źródłem ciepła, jakim jest grunt. Grunt i woda są w stanie dostarczać więcej ciepła niezależnie od temperatury powietrza zewnętrznego. Więcej ciepła z odnawialnych źródeł oznacza mniejsze zużycie energii elektrycznej, możliwość rzadszego załączana sprężarki, a co za tym idzie użytkowania pompy przez długi czas.

Żywotność pompy ciepła - ile lat jest w stanie funkcjonować pompa ciepła?
Pompa ciepła może pracować 30 lat od montażu

Żywotność pompy ciepła – od czego zależy?

Pompy ciepła posiadają wiele kluczowych elementów konstrukcyjnych, które warunkują poprawne i efektywne działanie pompy. Każdy z elementów pompy ciepła, jak również systemu ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, powinien być regularnie sprawdzany pod kątem sprawności technicznej.

Żywotność sprężarki pompy ciepła

Sprężarka do pompy ciepła jest najważniejszym elementem instalacji, od którego zależy efektywna produkcja ciepła. Sprężarka jest w pompie ciepła najważniejszym elementem, dlatego jej bieżące utrzymanie może zagwarantować długotrwałą użyteczność. Przeprowadzanie corocznych przeglądów pompy ze szczególnym naciskiem na sprężarkę może zagwarantować bezawaryjną pracę pompy ciepła nawet przez 25 lat i więcej.

Sprawność górnego źródła ciepła

Górne źródło ciepła stanowi system ogrzewania, który odbiera ciepło wytworzone przez pompę ciepła. Wśród systemów ogrzewania, które najczęściej funkcjonują wraz z pompą ciepła jest ogrzewanie płaszczyznowe, najczęściej ogrzewanie podłogowe, które może efektywnie funkcjonować w oparciu o niskotemperaturową pompę. Instalacja grzewcza współpracująca z pompą ciepła może również funkcjonować w oparciu o tradycyjne grzejniki, jednak to rozwiązanie może cechować się wyższym zużyciem energii elektrycznej, a więc intensywniejszej eksploatacji sprężarki. Do cech, które realnie wpływają na działanie pompy zalicza się również szczelność systemu ogrzewania, jak również klasę energetyczną budynku – dom po termomodernizacji wymagać będzie znacznie mniejszego zużycia energii.

Zobacz również: Program Kawka Bis: dofinansowanie pokryje nawet 100% kosztów

Rodzaj dolnego źródła ciepła

Dolnymi źródłami ciepła są powietrze, woda lub grunt – każdy z tych czynników odpowiada za efektywność pompy ciepła. Kluczowy jest również odbiór ciepła z otoczenia przez kolektory z czynnikiem chłodniczym. W przypadku nieszczelności układu lub nieodpowiedniego odpowietrzenia instalacji dolne źródło nie będzie w stanie dostarczyć pompie ciepła odpowiedniej ilości ciepła. W takim przypadku konieczna będzie pomoc specjalisty, który zajmie się usterką.

Pompa ciepła a okresowe przeglądy

Komfort cieplny przez cały rok można uzyskać dzięki pompie ciepła. Posiadanie pompy, jako głównego urządzenia grzewczego dla systemu ogrzewania centralnego lub ciepłej wody użytkowej wymaga regularnych przeglądów pompy ciepła, czyli wszystkich najważniejszych jej elementów. Zapobieganie awariom jest znacznie łatwiejsze i tańsze niż ich usuwanie lub wymienianie komponentów. Wzorowym zachowaniem jest przegląd stanu technicznego pompy ciepła raz do roku.

Żywotność urządzenia a uwarunkowania montażowe

Żywotność pompy zależy również od wielu innych parametrów, które ustalane są na początku montażu. Takim parametrem jest np. moc pompy ciepła – od niej zależeć będzie czy pompa ciepła będzie pracować wydajnie i adekwatnie do zapotrzebowania na ciepło naszego budynku. Za żywotność pompy ciepła odpowiada również odpowiedni montaż.

Żywotność pompy ciepła zależy od wielu czynników. Odpowiednie dopasowanie pompy ciepła na pierwszym etapie projektowania instalacji jest kluczowe. Kalkulator pomp ciepła pozwoli na odpowiednie dopasowanie instalacji do potrzeb energetycznych budynku.

Żywotność pompy ciepła – podsumowanie

Prawidłowo dobrana i zamontowana pompa ciepła jest w stanie służyć przez bardzo długie lata. Po 30 latach konieczna może być wymiana jednostki pompy ciepła na nową. Tak odległy horyzont czasowy z pewnością będzie wiązał się z upowszechnieniem pomp ciepła, zmianami cen i zaawansowania instalacji. Podsumowując, pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które są w stanie zapewnić stabilny system ogrzewania na długi czas.

Wybierając pompę ciepła warto postawić na renomowanych producentów, którzy dzięki wysokiej klasy komponentom gwarantują długotrwałą sprawność urządzenia przez długi czas. Pompy ciepła Mitsubishi i Panasonic to urządzenia oferowane przez firmę Heatergo. Sprawdź naszą ofertę i dowiedz się więcej.

Przeczytaj również

Klimatyzacja – najczęściej zadawane pytania

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na alternatywne źródła energii coraz popularniejszym roz(...)

Pompa obiegowa CO – czym jest pompa obiegowa do centralnego ogrzewania?

Pompa obiegowa CO to urządzenie, które wywołuje przepływ wody w instalacji centralnego ogrzewani(...)

Kawka Bis – dofinansowanie pokryje nawet 100% kosztów

Wzrost kosztów ogrzewania i troska o zachowanie środowiska naturalnego w jak najlepszej kondycji s(...)

Dopasuj swój idealny system ogrzewania domu

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek