Powietrzne pompy ciepła – najpopularniejszy rodzaj instalacji. Co powinieneś o nich wiedzieć?

Powietrzne pompy ciepła są najpopularniejszym typem pomp ciepła na rynku. Ich popularność stale rośnie, a na nowe instalacje decyduje się coraz więcej właścicieli nieruchomości. Modę na pompy ciepła powietrzne napędzają również dostępne dofinansowania w tym dostępny program Moje Ciepło. Fakt, że urządzenie idealnie nada się do ogrzania Twojego domu, wynika jeszcze z innych czynników. Dlatego też w poniższym artykule znajdziesz niezbędne informacje o tym, jakie zalety mają powietrzne pompy ciepła. 

Czy pompy ciepła powietrzne to wystarczający system grzewczy, aby zagwarantować optymalny komfort grzewczy każdemu domownikowi? Te i inne ważne odpowiedzi znajdziesz w naszym tekście!

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Wyróżniamy trzy rodzaje pomp ciepła: powietrzne, gruntowe i wodne. Powietrzne pompy ciepła wymienione zostały jako pierwsze nie bez przyczyny. Jest to najpopularniejszy typ pomp, którego montaż jest najmniej wymagający, a koszty eksplotacaji – najniższe. Modę na pompy ciepła powietrzne napędzają również dostępne dofinansowania w tym dostępny program Moje Ciepło. Jak zatem działa cała instalacja?

Proces produkcji ciepła zaczyna się od powietrza atmosferycznego, które pobierane jest z otoczenia za pomocą specjalnego wentylatora. Ciepło z powietrza ogrzewa ciekły czynnik chłodniczy, który paruje. Para trafia do sprężarki, w której kumulowane jest ciepło. Pod wysokim ciśnieniem oddaje ono swoją moc do instalacji ogrzewania, które stanowi górne źródło instalacji. Następnie ciepło oddawane jest do instalacji ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej. Skroplona, gorąca para syntetycznego czynnika na końcu procesu przechodzi przez zawór rozprężny, by z powrotem trafić do obiegu czynnika chłodniczego, który odpowiada za pobieranie energii. 

Więcej o tym jak działa pompa ciepła typu powietrznego, wodnego czy gruntowego piszemy we wpisie na naszym blogu – zachęcamy do przeczytania.

Pompy ciepła Poznań - skuteczna inwestycja w pompy ciepła

Pompy ciepła powietrzne – co jeszcze musisz wiedzieć o ich działaniu?

Proces produkcji i wykorzystania ciepła przez pompę jest taki sam w każdym przypadku. Zarówno gruntowe pompy ciepła, jak i pompy wodne produkują ciepło w ten sam sposób. Różnice powstają głównie na poziomie pobierania energii. Powietrzne pompy ciepła opierają się na energii – jak sama nazwa wskazuje – z powietrza.

W polskim klimacie umiarkowanym amplitudy temperatur w skali roku są całkiem wysokie i wynoszą średnio od 19 stopni Celsjusza na zachodzie do 23 stopni na wschodzie kraju. Średnie temperatury powietrza są natomiast typowe dla klimatu umiarkowanego i oscylują w granicach 7-8 stopni Celsjusza. W szczytowym okresie grzewczym, temperatury powietrza mogą wynosić nawet -20 stopni Celsjusza lub mniej. Czy w takiej sytuacji, powietrzne pompy ciepła mogą działać efektywnie?

Powietrzna pompa ciepła zimą

Ciepło zakumulowane w gruncie na dużej głębokości, w wodach gruntowych lub na dnie zbiorników wodnych posiada niższą zmienność pod względem temperatur. Z kolei powietrze, które znajduje się 1-2 m nad gruntem posiada wysoką zmienność temperatur, co bezpośrednio wpływa na efektywność instalacji. Obrazuje to jeden z głównych parametrów efektywności – współczynnik COP pompy ciepła.

Powietrzne pompy ciepła mogą cechować się spadkiem wydajności, jeżeli temperatura zewnętrzna spada poniżej 5 stopni Celsjusza, natomiast w wyjątkowo niskich temperaturach, które mogą występować przez kilka dni w roku (w granicach -20 lub -25 stopni Celsjusza), efektywność pompy ciepła może spaść nawet poniżej 60%. Pompy ciepła Panasonic i Mitsubishi oferowane i montowane przez firmę Heatergo, zapewniają najwyższą możliwą efektywność przez cały rok. Sprawdź ofertę dostępną na naszej stronie!

Pompa ciepła powietrzna a ujemne temperatury powietrza

Moment, w którym w powietrzu atmosferycznym zamiera ruch cząsteczek to tzw. zero całkowite – w takim wypadku temperatura osiągnie 273 stopni na minusie. W temperaturach sięgających np. -20 stopni Celsjusza, energii jest na tyle dużo, że wciąż możliwe jest pobieranie jej do celów grzewczych. Przy temperaturze sięgającej -25 stopni Celsjusza, powietrzne pompy ciepła są stanie wyprodukować ilość ciepła wystarczającą do tego, aby skutecznie ogrzać dom w okresie zimowym.

Dowiedz się również, jak długo może działać pompa ciepła. Zobacz nasz artykuł blogowy: Żywotność pompy ciepła.

Powietrzne pompy ciepła - czy wystarczą do ogrzewania domu?
Powietrzna pompa ciepła może ogrzewać dom nawet zimą

Rodzaje powietrznych pomp ciepła

Powietrzna pompa ciepła również dzieli się na kilka rodzajów. Wśród nich znajdują się:

  • Pompa ciepła powietrze-powietrze
  • Pompa ciepła powietrze-woda
  • Typ MONOBLOK
  • Typ SPLIT

Pompy ciepła powietrze-powietrze

Powietrzna pompa ciepła typu powietrze-powietrze opiera się o system nadmuchowy. Powietrze, które zostaje zassane przez wentylator, nawiewa podgrzane powietrze do pomieszczeń. Jest to najprostszy system związany z pompą ciepła, który jednocześnie wymaga najmniejszego wkładu finansowego. Ciepłe powietrze, które zapewnia ogrzewanie domu, nie jest jednak w stanie zapewnić ciepłej wody użytkowej. Zasada działania pompy ciepła powietrze-powietrze, jest taka sama, jak w przypadku systemu powietrze-woda. Różnicą jest oddawanie ciepła – w tym przypadku ciepło ze skraplającego się czynnika roboczego przekazywane jest powietrzu.

Pompy ciepła powietrze-woda

Powietrzna pompa ciepła typu powietrze woda składa się z trzech obiegów: dolnego źródła (z którego pobierane jest ciepło), obiegu chłodniczego (w którym ciepło jest kumulowane i przekazywane do górnego źródła) oraz górnego źródła (którym mogą być grzejniki, ogrzewanie podłogowe, ciepła woda użytkowa itd.). Ogrzewanie pompą ciepła w systemie powietrze-woda jest nieco droższym rozwiązaniem, ale pozwala osiągnąć wyższą efektywność. Pompę ciepła typu powietrze-woda możemy zainstalować w dwóch konfiguracjach.

Pompa ciepła typu MONOBLOK

Zainstalowanie powietrznej pompy ciepła możliwe jest w dwóch konfiguracjach. Monoblok to pompa jednosegmentowa. Znajdują się w niej wszystkie kluczowe elementy instalacji. W jednej jednostce normą jest występowanie sprężarki, skraplacza, parownika. W pompie ciepła typu monoblok występuje również wentylator, czy zawór rozprężny. Są to kluczowe elementy, które muszą znaleźć się dla każdej powietrznej pompy ciepła. Jednostka taka może znaleźć się zarówno na zewnątrz budynku, jak i w jego wnętrzu.

Pompa ciepła typu SPLIT

Główną cechą wyróżniającą ten typ pompy ciepła typu powietrze-woda jest występowanie dwóch modułów – wewnętrznego i zewnętrznego. Oba moduły połączone rurami chłodniczymi. Moduł na zewnątrz budynku posiada takie elementy jak wentylator, parownik, sprężarka czy zawór rozprężny. Moduł wewnętrzny to z kolei miejsce, w którym znajduje się skraplacz, podgrzewacz wspomagający czy pompa obiegowa. W jej przypadku montaż pompy ciepła złożonej z dwóch elementów jest trudniejszy i wymaga udziału specjalisty. Mimo tego cena pompy ciepła typu SPLIT jest niższa od typu MONOBLOK.

Jeśli zastanawiasz się nad montażem urządzenia, jakim są powietrzne pompy ciepła, cena również będzie odgrywała istotną rolę. W zależności od możliwości technicznych urządzeń, ich instalacja będzie wiązała się z nieco innym kosztem początkowym. Kalkulator pomp ciepła to narzędzie, które pozwoli Ci w prosty sposób oszacować koszty związane z Twoją pompą ciepłą. Wystarczy, że podasz nam podstawowe dane dotyczące np. powierzchni Twojego budynku, a my zajmiemy się resztą.

Powietrzna pompa ciepła jako główne urządzenie grzewcze

Pompa ciepła do ogrzewania domu może w zupełności wystarczyć, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na energię cieplną dla budynku. Należy jednak zadbać o dostosowanie parametrów urządzenia oraz odpowiednie zaprojektowanie instalacji grzewczej, która może być zasilana energią z pompy ciepła.
Jednym z kluczowych parametrów instalacji jest moc pompy ciepła.

Odpowiednia moc pompy to jeden z najważniejszych czynników stanowiących o wydajności instalacji. Aby dowiedzieć się, jaka moc pompy ciepła będzie odpowiednia dla danego budynku, wystarczy pomnożyć powierzchnię grzewczą budynku przez zapotrzebowanie na moc, które wyrażane jest w W/m2. W ten sposób możemy ustalić, jaka moc grzewcza pompy ciepła zapewni nam ciepło w całym budynku.

Powietrzne pompy ciepła – o czym jeszcze należy pamiętać?

Utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach wiąże się również ze stworzeniem odpowiedniego standardu energetycznego budynku. Jest on kluczowy przy wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii. Niska przepuszczalność ciepła ścian, dachu, okien i drzwi jest bardzo ważnym czynnikiem, tak samo, jak zainstalowanie niskotemperaturowego systemu grzewczego, który potrafi najefektywniej wykorzystać ciepło produkowane przez pompę ciepła. Niskotemperaturowe systemy grzewcze to najczęściej ogrzewanie płaszczyznowe: podłogowe, ścienny lub sufitowe. Powietrzna pompa ciepła może służyć również jako źródło ogrzewania wody użytkowej.

Przeczytaj na naszym blogu czym są zasobniki CWU do pompy ciepła. Dowiedz się również, czym są i jak działają wysokotemperaturowe pompy ciepła.

Przeczytaj również

Koszt pompy ciepła do domu 200m2 i większych. Pompa ciepła w większym budynku

Pompy ciepła są rodzajem instalacji grzewczej – służą do ogrzewania całego domu, jak równie(...)

Pompa ciepła – cena i eksploatacja urządzenia: ile kosztuje pompa ciepła?

Pompa ciepła to coraz popularniejsze źródło ogrzewania domu. Pozwala ona na pokrycie 100% zapotr(...)

Koszt pompy ciepła do domu 150m2, 120m2 i 180m2. Ile wynosi?

Jak podają źródła statystyczne, przeciętna wielkość nowego domu jednorodzinnego w Polsce(...)

Dopasuj swój idealny system ogrzewania domu

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek