Jaka moc pompy ciepła do domu 120m2? Moc pompy ciepła a metraż

Pytanie, jaka moc pompy ciepła do domu 120m2, 150m2 lub 200m2 będzie odpowiednia zadaje sobie wiele osób, które w swoim domu chce zainstalować pompę ciepła, jako główne źródło ciepła. Odpowiednia moc pompy ciepła warunkuje to, czy instalacja wypełni zapotrzebowanie energetyczne budynku oraz ile prądu będzie potrzebowała, żeby wytworzyć określoną ilość ciepła. Dobór pompy ciepła o odpowiednich parametrach jest kluczowy dla późniejszej efektywności instalacji grzewczej, dlatego warto skupić się na jej odpowiedniej mocy. Ogrzewanie domu z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii zawsze wymaga dobrania jednostki odpowiedniej wielkości.

W poniższym tekście wyjaśniamy, jaka zależność występuje pomiędzy mocą pompy ciepła, a metrażem budynku, który zasila pompa.

Moc grzewcza pompy ciepła – czym jest?

Moc grzewcza pompy ciepła to najważniejszy parametr urządzenia. Odpowiednia moc pompy ciepła będzie warunkować, czy w budynku ogrzewanym pompą ciepła będzie odpowiednia temperatura niezależnie od warunków panujących na zewnątrz budynku, a więc również od temperatury dolnego źródła. Moc grzewczą pompy ciepła określa się również skrótem Pg. Innymi słowy jest to energia, jaką sprężarka do pompy ciepła dostarcza do systemu grzewczego. Moc pompy ciepła do domu warunkuje również to, ile prądu zużyje pompa ciepła oraz jak będą kształtowały się współczynniki efektywności COP i SCOP, określające ile ciepła można wytworzyć przy pomocy 1 kW. Duże zużycie prądu świadczy przeważnie o mniejszej efektywności pomp ciepła.

Zobacz również: Jak działa pompa ciepła? Poznaj zasady działania pompy ciepła

Pompy ciepła Poznań - dopasuj idealny system grzewczy z Heatergo!

Zbyt mała moc pompy ciepła

Jeżeli pompa ciepła do domu będzie posiadała za niską moc, może nie podołać ogrzaniu budynku, szczególnie w warunkach niższej temperatury zewnętrznej, kiedy efektywność pompy ciepła i jej odpowiednia moc jest szczególne ważna. Przy zbyt małej mocy pompy ciepła konieczne będzie dodatkowe dogrzewanie budynku, ponieważ sama pompa ciepła może nie zapewnić odpowiedniej temperatury. Zbyt mała moc pompy ciepła wiąże się zatem z dodatkowymi wydatkami na dogrzewanie pomieszczeń przy pomocy innych źródeł energii. Niewystarczająca moc pompy ciepła oznacza również szybsze zużycie sprężarki pompy ciepła, która musi intensywniej pracować, co oznacza krótszą żywotność pompy ciepła.

Zbyt duża moc pompy ciepła

Przewymiarowanie pompy ciepła również nie jest korzystne, szczególnie dla naszego portfela. Instalacja pompy ciepła o zbyt dużej mocy to wyższy koszt pompy ciepła – droższy staje się zarówno zakup, jak i montaż pompy ciepła. Zbyt duża moc instalacji również może oznaczać jej szybsze zużycie. Sprężarka w przewymiarowanej pompie ciepła może pracować krócej, ale o wiele częściej, co wzmaga jej zużycie. Częste załączanie się pompy ciepła będzie nie tylko obniża jej trwałość, a także będzie prowadzi do obniżenia jej trwałości.

Jaka moc pompy ciepła do domu 120 m2 - efektywne ogrzewanie domu
Mniejszy dom a pompa ciepła – jaka moc wystarczy do domu o powierzchni 120m2?

Jaka moc pompy ciepła do domu 120m2?

W przypadku poszukiwania pompy ciepła o odpowiedniej mocy, zawsze należy zacząć od określenia, jakie jest zapotrzebowanie domu na energię cieplną. Zróżnicowanie zapotrzebowania na ciepło w budynkach, w których można zamontować pompę ciepła jest bardzo duże.

Stare budynki ze słabą izolacją termiczną mogą posiadać zapotrzebowanie na ciepło większe niż 120 W/m2. Budynki ocieplone wyrażają mniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną, które może mieścić się w przedziale 80-50 W/m2. Jeszcze mniejsze zapotrzebowanie na ciepło wyrażają domy energooszczędne i pasywne, których zapotrzebowanie na energię cieplną to jedynie 10-50 W/m2.

Obecnie budowane domy, które muszą spełniać wymogi WT2021, posiadają zapotrzebowanie na ciepło w granicach 50-70 W/m2. Aby uzyskać zapotrzebowanie na ciepło tej wysokości, budynek musi posiadać dobrej jakości izolację termiczną zarówno ścian jak i dachu, a także odpowiedniej jakości okna i drzwi, które cechują się niską przepuszczalnością ciepła. Uzyskanie zapotrzebowania na ciepło tej wysokości obecnie nie jest trudne do uzyskania.

Aby obliczyć odpowiednią moc pompy ciepła dla budynku, należy pomnożyć powierzchnię budynku przez zapotrzebowanie na ciepło na metr kwadratowy. Zakładając średnie zapotrzebowanie na ciepło równe 70 W/m2, szacunkowa moc pompy ciepła dla domu o powierzchni 120 m2 kształtuje się następująco:

Jaka moc pompy ciepła do domu 120m2?

120 m2 x 70 W = 8400 W = 8,4 kW

Jaka moc pompy ciepła do domu 200m2? Inne metraże a moc instalacji

Wiele osób pyta o to, jaką pompę ciepła zainstalować, by spełniała wymagania dopasowane do konkretnego metrażu budynku. Postępując analogicznie, jak w powyższym przykładzie, w prosty sposób oszacować można, jaka moc pompy ciepła będzie odpowiednia dla poszczególnych metraży budynku oraz zapotrzebowania na ciepło. Przy założeniu, że zapotrzebowanie na ciepło wynosi 70 W/m2, można dokonać następujących szacunków.

 • Jaka moc pompy ciepła do domu 100m2?
  100 m2 x 70 W = 7000 W = 7 kW
 • Jaka moc pompy ciepła do domu 150m2?
  150 m2 x 70 W = 10 500 W = 10,5 kW
 • Jaka moc pompy ciepła do domu 180m2?
  180 m2 x 70 W = 12 600 W = 12,6 kW
 • Jaka moc pompy ciepła do domu 200m2?
  200 m2 x 70 W = 14 000 W = 14 kW
 • Jaka moc pompy ciepła do domu 300m2?
  300 m2 x 70 W = 21 000 W = 21 kW
Jaka moc pompy ciepła do domu 200m2 będzie odpowiednia? Odpowiadamy!
Pompa ciepła w dużym domu. Jaka moc pompy ciepła do domu 200m2 będzie odpowiednia?

Pompa ciepła a wydajność – od czego jeszcze zależy?

Powyższe obliczenia są bardzo dużym uproszczeniem. Co prawda powierzchnia budynku oraz jego zapotrzebowanie na ciepło to kluczowe parametry, które warunkują moc pompy ciepła, ale w strukturze budynków jednorodzinnych jest o wiele więcej elementów, które odpowiadają za to, jaka moc pompy ciepła będzie odpowiednia.

Ogrzewanie ciepłej wody użytkowej

Jednym z kluczowych zmiennych w kontekście doboru pompy ciepła jest podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Często ciepłą wodę użytkową przy pomocy pompy ciepła pozyskuje się z pomocą zasobnika CWU, który pełni również rolę magazynu ciepłej wody. Pompa ciepła jest w stanie zapewnić efektywne ogrzewanie pomieszczeń oraz wody użytkowej. Dodatkowe ogrzewanie wody należy jednak uwzględnić już na etapie dobierania pompy ciepła, co pozwoli na odpowiednie dopasowanie mocy grzewczej.

Czy pompa ciepła w starym domu również może działać efektywnie i pokryć pełne zapotrzebowanie na energię elektryczną? Opisujemy to w jednym z naszych artykułów blogowych.

Rodzaj pompy ciepła – powietrzne pompy ciepła lub inne

Pompa ciepła może być oparta o różne źródła ciepła. Każdy typ instalacji to również inny koszt pompy ciepła, inne uwarunkowania montażowe, jak również inna efektywność instalacji grzewczej. Trzy podstawowe typy pomp ciepła to:

 • Powietrzna pompa ciepła
 • Gruntowa pompa ciepła
 • Wodna pompa ciepła

Najpopularniejsza pompa ciepła do domu to pompa powietrzna. Cechuje się ona niższą efektywnością od pomp gruntowych i wodnych z uwagi na górne źródło ciepła, ale również jest w stanie wypełnić pełne zapotrzebowanie na ciepło danego budynku. Instalując powietrzną pompę ciepła, z dolnego źródła pochodzić będzie mniej energii niż w przypadku gruntowych lub wodnych pomp ciepła.

System ogrzewania domu

Efektywność rozdysponowania ciepła w budynku zależy w dużej mierze od systemu ogrzewania. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o ogrzewanie pomieszczeń przy pomocy pompy ciepła, jest zastosowanie ogrzewania podłogowego. Wciąż możliwa jest jednak współpraca pompy ciepła z grzejnikami – zarówno nisko, jak i wysokotemperaturowymi. System ogrzewania domu będzie warunkował, czy wymagane będzie zastosowanie pompy wysoko- lub niskotemperaturowej.

Jaka moc pompy ciepła do domu 120m2 i pokrewnych?

Kalkulator pomp ciepła to narzędzie, które w profesjonalny sposób, z uwzględnieniem wielu zmiennych jest w stanie oszacować koszty pompy ciepła oraz określić optymalną moc instalacji. Narzędzie uwzględnia również takie parametry, jak cena energii za 1 kWh, rodzaj ogrzewania domu (podłogowe/grzejniki niskotemperaturowe/wysokotemperaturowe), obecny roczny koszt CO i CWU oraz ogrzewanie wody użytkowej z uwzględnieniem liczby mieszkańców. Nasz kalkulator pomp ciepła to narzędzie, które pozwoli sprawnie określić, jaka pompa ciepła będzie odpowiednia oraz jaki koszt pompy ciepła będzie trzeba ponieść, montując instalację o odpowiednich parametrach.

Zużycie prądu przez pompę ciepła można ograniczać zasilając ją energią ze słońca. Pompa ciepła i fotowoltaika to połączenie, które zyskuje na popularności. Dzięki niemu możliwe jest całkowite uniezależnienie się od konwencjonalnych źródeł energii. Wejdź na naszego bloga i dowiedz się więcej!

Przeczytaj również

Współczynnik SCOP i COP pompy ciepła – czy sprawność pompy ciepła jest istotna?

Współczynnik COP pompy ciepła, jak również jego odpowiednik – współczynnik SCOP – są jed(...)

Ogrzewanie klimatyzatorem – dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie klimatyzacją?

Stosowanie tradycyjnych grzejników elektrycznych nie jest już tak często praktykowane. Ze względ(...)

Pompa ciepła wysokotemperaturowa – cena i zastosowanie: jak działa wysokotemperaturowa pompa ciepła?

Mimo że wśród naszych klientów dużym zainteresowaniem cieszą się instalacje grzewcze wykorzys(...)

Dopasuj swój idealny system ogrzewania domu

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek