Pompa ciepła w starym domu z grzejnikami – czy może być efektywna?

Pompa ciepła w starym domu często może być kojarzona jako nieefektywne źródło ciepła, z uwagi na większe straty ciepła, jakimi cechują się budynki starszego typu. Takie skojarzenia są jednak błędne. Pompy ciepła są instalacjami, które świetnie współpracują z nowymi budynkami o najwyższej klasie energetycznej, jednak wiele przykładów pokazuje, że instalacja pompy ciepła może funkcjonować na wysokim poziomie w domu, który ma np. 40 lat. Im wyższa klasa energetyczna budynku, tym lepiej, jednak nawet brak termomodernizacji nie oznacza braku możliwości zainstalowania pompy ciepła. Aby zwiększyć efektywność pompy ciepła w starym domu, warto wdrożyć kilka rozwiązań, które pomogą ciepłu z odnawialnych źródeł ogrzać nasz dom. Takim rozwiązaniem jest np. zmiana systemu ogrzewania.

Czy pompa ciepła w starym domu to dobre rozwiązanie? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu

Pompa ciepła w starym domu – czy się wyklucza?

Istnieje wiele przykładów domów wybudowanych wiele lat temu, których konstrukcja odbiega od współczesnych budynków o najwyższym standardzie energetycznym. Obecne standardy termiczne nazywane również WT2021 określają, jaką przepuszczalność ciepła mogą mieć ściany zewnętrzne (U=0,2), dachy, stropodachy i stropy z nieogrzewanymi poddaszami (U=0,15), podłogi na gruncie, stropy nad piwnicami nieogrzewanymi (U=0,3), okna fasadowe (U=0,9), okna dachowe (U=1,1), drzwi zewnętrzne, bramy garażowe (U=1,3). Podany współczynnik U, określa ilość energii cieplnej, która ucieka przez przegrody termiczne w budynku.

Pompa ciepła dla domu w najlepszym wydaniu

Kilkadziesiąt lat temu, kiedy normy kształtowały się zupełnie inaczej. Z uwagi na rodzaj budownictwa zapotrzebowanie budynków na energię było znacznie wyższe. W starszych budynkach wciąż często mogą występować systemy ogrzewania oparte o grzejniki wysokotemperaturowe. Muszą być one zasilane wodą o temperaturze większej niż 60 stopni Celsjusza. Obecnie, jako najbardziej optymalną formę ogrzewania do pompy ciepła zalicza się głównie ogrzewanie podłogowe. Wysokotemperaturowa powietrzna pompa ciepła jest w stanie zagwarantować temperaturę ogrzewania wody na poziomie nawet 65-70 stopni Celsjusza i więcej. Takie urządzenia są dedykowane osobom, które nie chcą zmieniać systemu ogrzewania grzejnikowego w swoim domu.

Przeprowadzenie termomodernizacji a montaż pompy ciepła

Termomodernizacja budynku gwarantuje mniejsze straty ciepła, co wpływa na korzyść ogrzewanego budynku. Dzięki ociepleniu ścian wydostaje się przez nie mniej ciepła. Wpływa to bezpośrednio na niższe zużycie energii i niższe koszty eksploatacyjne pompy ciepła. Poprawa stanu termicznego budynku zależy również od wymiany okien i drzwi na modele o niższej przepuszczalności ciepła. Takie zabiegi pomagają w zwiększeniu efektywności pompy ciepła w starym domu. Przeprowadzenie pełnej termomodernizacji budynku wraz z wymianą okien i drzwi nie jest konieczne do zainstalowania pompy ciepła, ale może znacząco wspomóc efektywność działania instalacji.

Zobacz również: Pompa ciepła i fotowoltaika – czy warto łączyć obie instalacje?

Pompa ciepła w starym domu z grzejnikami

Pompę ciepła można wykorzystać również wraz z systemem ogrzewania opartym na grzejnikach. Zabiegiem, który sprawia, że pompa ciepła w starym budynku może być efektywniejsza jest również wymiana grzejników. Starsze budynki mogą posiadać grzejniki wysokotemperaturowe, które najczęściej pierwotnie współpracowały z kotłem węglowym. Pompa ciepła może służyć również wraz z grzejnikami wysokotemperaturowymi. Wymiana grzejników to znacząca inwestycja, która pozwala na uzyskanie większej ilości ciepła przy niższej temperaturze ogrzewania wody. Powietrzne pompy ciepła, które cechują się niższą efektywnością od pomp wodnych i gruntowych znacznie lepiej będą współpracowały z grzejnikami niskotemperaturowymi. Takie grzejniki mogą efektywnie współpracować z temperaturą ogrzewania wody nawet poniżej 40 stopni Celsjusza. Warto nadmienić, że jeżeli w domu znajdują się stare grzejniki żeliwne, szczególne warto je wymienić. W przypadku pozostawienia grzejników żeliwnych nawet wysoka moc pompy ciepła może nie zagwarantować odpowiedniej efektywności.

Ogrzewanie pompą ciepła – Koszt wymiany grzejników

Ogrzewanie grzejnikowe wciąż występuje w wielu domach. Zastąpienie standardowych grzejników, grzejnikami niskotemperaturowymi oznacza konieczność wygospodarowania większej przestrzeni w pomieszczeniach przeznaczonej na instalację grzejników. Najczęściej grzejniki niskotemperaturowe mają większą powierzchnię od wysokotemperaturowych – dzięki niej mogą efektywniej ogrzewać pomieszczenia przy jednoczesnej niskiej temperaturze zasilania wody.Grzejniki tego typu są w stanie efektywnie pracować nawet przy temperaturze niższej niż 40 stopni Celsjusza. Ceny grzejników niskotemperaturowych zaczynają się już od kilkuset złotych, chociaż najdroższe modele mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Najdroższe modele mogą mieć dodatkowo wbudowany system sterowania oraz system wentylatorów. Koszty wymiany ogrzewania grzejnikowego w budynku mogą być zatem wysoce zróżnicowane – wszystko zależy od ilości grzejników w budynku.

Zapoznaj się z artykułem: https://heatergo.pl/blog/rodzaje-pomp-ciepla/

Pompa ciepła w starym domu - ogrzewanie domu z odnawialnych źródeł
Pompa ciepła w starym budownictwie również może spełniać swoją rolę

Pompa ciepła przed termomodernizacją budynku

Najczęściej montaż pompy ciepła rozpoczyna się od odpowiedniego przygotowania budynku. Kwestie związane z wymianą okien, czy termomodernizacją można wykonać przed instalacją urządzenia. Dzięki temu pompę ciepła – jej moc i zakres działania – można dopasować do gotowego budynku o określonej klasie energetycznej. Powstaje zatem pytanie, czy montaż pompy ciepła do starego domu przed termomodernizacją nie spowoduje, że zainstalowana pompa będzie przewymiarowana?

Termomodernizacja budynku z zainstalowaną pompą ciepła może przyczynić się do wzrostu jej efektywności. Oznacza to, że dla wyprodukowania każdego Joula energii cieplnej potrzebna będzie mniejsza ilość prądu. W tym punkcie warto dodać, że inwerterowe pompy ciepła mają możliwość regulacji mocy, co pozwala na odpowiednie dopasowanie mocy pompy do bieżącego zapotrzebowania budynku. Jednak w przypadku powietrznej pompy ciepła typu SPLIT, która składa się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, utrudnieniem może być zewnętrzna część pompy, która zazwyczaj znajduje się tuż przy budynku i może stanowić utrudnienie podczas ustawiania rusztowań.

Zobacz również: Jaka moc pompy ciepła do domu 120m2? Moc pompy ciepła a metraż

Pompa ciepła w starym domu – ogrzewanie wody

Ogrzewając stary dom pompą ciepła mamy możliwość, by efektywnie wykorzystać odnawialne źródła energii zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak również ciepłej wody użytkowej. Jeżeli klasa energetyczna starszego budynku jest niższa i wymaga poprawy w postaci wykonania termomodernizacji, pompę ciepła zawsze można wykorzystać do pozyskiwania ciepłej wody użytkowej. Ciepłą wodę użytkową z wykorzystaniem pompy ciepła można uzyskać stosując zasobniki CWU do pompy ciepła. Niezależnie od strat ciepła budynku, pompa ciepła do CWU zawsze znajdzie swoje zastosowanie i jest w stanie zapewnić ciepłą wodę o każdej porze roku.

Pompa ciepła w starym domu – podsumowanie

Pompa ciepła to urządzenie, którego popularność jako głównej jednostki grzewczej w budynku rośnie. Jak się okazuje, pompa ciepła może w pełni pokryć zapotrzebowanie budynku na ciepło. W starszych domach pompa ciepła jest w stanie zastąpić kocioł gazowy lub węglowy, których eksploatacja pod względem kosztów surowców stała się znacznie droższa. Zwiększenie efektywności pompy ciepła w starych domach jest możliwe dzięki wielu modyfikacjom. Sama wymiana grzejników jest w stanie poprawić efektywność urządzenia, a dodatkowo jeżeli zdecydujemy się na przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji, stary budynek otrzyma nowe życie.

Wykorzystanie pomp ciepła w starych budynkach jest korzystnym rozwiązaniem. Sprawdź zatem, jak kształtują się ceny pomp ciepła w budynkach o różnych metrażach. Zobacz nasz artykuł: Koszt pompy ciepła do domu 150m2, 120 m2 i 180 m2. Ile wynosi?

Przeczytaj również

Klimatyzacja – najczęściej zadawane pytania

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na alternatywne źródła energii coraz popularniejszym roz(...)

Pompa obiegowa CO – czym jest pompa obiegowa do centralnego ogrzewania?

Pompa obiegowa CO to urządzenie, które wywołuje przepływ wody w instalacji centralnego ogrzewani(...)

Kawka Bis – dofinansowanie pokryje nawet 100% kosztów

Wzrost kosztów ogrzewania i troska o zachowanie środowiska naturalnego w jak najlepszej kondycji s(...)

Dopasuj swój idealny system ogrzewania domu

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek