Pompa ciepła i fotowoltaika – czy warto łączyć obie instalacje?

Pompa ciepła i instalacja fotowoltaiczna to połączenie, które może stanowić ważny krok w uniezależnianiu się od konwencjonalnych źródeł energii. Zarówno w kontekście pozyskiwania energii elektrycznej, jak i energii cieplnej służącej do ogrzewania budynku. Pompa ciepła, która z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii jest w stanie zapewnić ogrzewanie budynku oraz dostęp do ciepłej wody użytkowej, potrzebuje prądu do zasilania. Instalacja fotowoltaiczna umożliwia pozyskanie energii elektrycznej ze słońca i bezpośrednie zasilenie instalacji. W ten sposób tworzymy system, który jest całkowicie uniezależniony od konwencjonalnych źródeł energii.

Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną to rozwiązanie, które niesie wiele korzyści. Dlaczego warto je zastosować? Jakie są koszty takiej inwestycji? Czy inwestycja tego typu zwróci się szybko? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki – koszty i korzyści

Odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej wartościowe z wielu powodów. Rynek konwencjonalnych źródeł energii np. paliw kopalnych czy gazu ziemnego nie jest stabilny, charakteryzuje się wysoką zmiennością cen, które w ostatnim czasie cechują się wysoką tendencją wzrostową. Wypełnienie zapotrzebowania na energię elektryczną jest możliwe przy pomocy odnawialnych źródeł energii.

Pompy ciepła Wielkopolska - dowiedz się więcej o ekologicznych rozwiązaniach!

Koszt pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną

Koszty ogrzewania domu w przypadku połączenia instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła znacząco spadają. Kluczowe w tym przypadku są koszty początkowe, które musi ponieść każdy inwestor, który chce przejść na OZE.

Instalując pompę ciepła musimy liczyć się zarówno z kosztami zakupu pompy, jak i z jej montażem. Zakup jednostki powietrznej pompy ciepła wiąże się z wydatkiem rzędu 20-35 tys. zł. Do tego należy doliczyć dodatkową armaturę (zbiorniki, rury, itp.) oraz montaż. Powietrzne pompy ciepła to najczęściej wydatek rzędu 30-45 tys. zł.

Spory wydatek stanowi zainstalowanie wodnej lub gruntowej pompy ciepła. W ich przypadku należy liczyć się z wyższymi kosztami montażu, który zakłada wykonanie zaawansowanych prac w gruncie. Prace te związane są z instalacją dolnego źródła. Pompy gruntowe posiadają dwie formy dolnego źródła – może nim być kolektor poziomy lub pionowy. Pompy oparte na źródle wodnym najczęściej wiążą się z wykopaniem dwóch studni głębinowych lub też mogą opierać się na przyległych zbiornikach wodnych. Wykonanie instalacji gruntowej to wydatek rzędu 50-60 tys. zł. Pompa wodna wiąże się z jeszcze wyższym kosztem, który może sięgnąć 75 tys. zł. W przypadku kosztów pomp ciepła należy jednak pamiętać, że im wyższy koszt instalacji, tym wyższa efektywność całej instalacji. Wodne i gruntowe pompy ciepła pobierają energię z dolnych źródeł, które cechują się wyższą stabilnością temperatur i lepiej utrzymują ciepło.

Działanie pompy ciepła może być zasilane energią elektryczną pochodzącą ze słońca. Panele fotowoltaiczne, które są trzonem każdej instalacji fotowoltaicznej stanowią najważniejszy, a zarazem najdroższy element każdej instalacji, który stanowi ok. 40-55% kosztów całkowitych. W średnim ujęciu, zainstalowanie instalacji fotowoltaicznej to koszt rzędu 25-30 tys. zł. Instalacja fotowoltaiczna tej wielkości jest w stanie zapewnić energię elektryczną dla gospodarstwa domowego, które ponosi średnie miesięczne wydatki na energię elektryczną w wysokości 260 zł.

Ile kosztuje pompa ciepła? Na to pytanie odpowiadamy również na naszym blogu!

Pompa ciepła, fotowoltaika - korzyści z połączenia dwóch instalacji
Czy warto instalować fotowoltaikę z pompą ciepła?

Łączny koszt pompy ciepła i fotowoltaiki

Dokładny koszt zainstalowania pompy z panelami fotowoltaicznymi zależy od wielu czynników takich jak powierzchnia i klasa energetyczna budynku, typ pompy ciepła, zastosowane panele fotowoltaiczne czy zużycie prądu. Ostatecznie można zawrzeć go w przedziale od 50 do 100 tys. zł. Na ostateczny koszt wpływać będzie jeszcze więcej czynników np. odpowiednia moc instalacji fotowoltaicznej, która zagwarantuje nam odpowiednią ilość energii elektrycznej.

Dla średniej wielkości domu jednorodzinnego, koszty mogą przedstawiać się następująco:

Powietrzna pompa ciepła + fotowoltaika: 65 tys. zł = 30 tys. zł (fotowoltaika) + 35 tys. zł (powietrzna pompa ciepła) = 65 tys. zł

Gruntowa pompa ciepła + fotowoltaika: 80 tys. zł = 30 tys. zł (fotowoltaika) + 50 tys. zł (gruntowa pompa ciepła)

Wodna pompa ciepła + fotowoltaika: 105 tys. zł = 30 tys. zł (fotowoltaika) + 75 tys. zł (wodna pompa ciepła)

Skorzystaj z naszych kalkulatorów, dzięki którym dokładnie określisz, jakie koszty pochłonie Twoja instalacja fotowoltaiczna oraz pompa ciepła:

Koszty kwalifikowane – wsparcie finansowe do OZE

Koszty inwestycyjne związane zarówno z fotowoltaiką, jak i pompami ciepła mogą podlegać częściowemu zwrotowi z tytułu programów dofinansowań, które funkcjonują na rynku.

W przypadku fotowoltaiki, na rynku działają główne dwa programy: Czyste Powietrze i Mój Prąd. W ramach obu tych programów można ubiegać się o dofinansowanie do paneli PV w wysokości odpowiednio 5 i 3 tys. zł. Od kilku lat inwestycje w fotowoltaikę można łączyć z termomodernizacją budynku. W ten sposób instalację fotowoltaiczną możemy odliczyć od podatku.

Obecnie, na przełomie I i II kwartału 2022 roku uruchamiany jest program Moje Ciepło. Kierowany jest on do właścicieli nowych budynków jednorodzinnych. W ramach programu można ubiegać się o dotację w wysokości od 7 do 21 tys. zł. Kwota dofinansowania do pompy ciepła nie może przekroczyć 30% wartości całej inwestycji.

Dofinansowania do fotowoltaiki i pomp ciepła pozwalają skrócić okres zwrotu inwestycji w OZE. Typowy okres zwrotu paneli fotowoltaicznych z całą instalacją wynosi ok. 7-8 lat. W przypadku pompy ciepła, inwestycja zwróci się po okresie 5-15 lat w zależności od od wielkości i typu instalacji.

Jaka moc pompy ciepła do domu 120m2 będzie odpowiednia? Odpowiadamy na to pytanie w naszym artykule blogowym. Zapraszamy!

Efektywność pompy ciepła – zużycie energii elektrycznej a wygenerowane ciepło

Efektywność pompy ciepła wyrażana jest jako stosunek ilości zużytego prądu do ilości ciepła, jakie jest w stanie wygenerować pompa ciepła. Wydajność pomp ciepła w danym momencie określa współczynnik COP (Coefficient of Performance) i SCOP (Seasonal Coefficient of Performance). Im wyższe współczynniki, tym efektywniejsza jest pompa ciepła. Oznacza to, że przy określonym poborze energii elektrycznej pompa ciepła jest w stanie wyprodukować większą ilość ciepła.

Pompa ciepła i fotowoltaika – jak działają w połączeniu?

Wykorzystanie nadwyżek prądu z instalacji fotowoltaicznej może mieć swoje zastosowanie w przypadku zasilania pompy. Dzięki temu, możemy odprowadzać mniej nadwyżek do sieci energetycznej, by odkupić energię w późniejszym czasie. Należy zwrócić jednak uwagę na to, że energia elektryczna z fotowoltaiki produkowana jest w największych ilościach w okresie letnim. Wtedy nie występuje zapotrzebowanie na energie cieplną. Jednak wtedy panele fotowoltaiczne mogą stanowić źródło zasilania dla podgrzewania wody użytkowej, którą również może zapewniać pompa ciepła. Inaczej jest w przypadku instalacji off-grid. W jej przypadku magazynowanie energii odbywa się we własnym zakresie i nie trzeba oddawać każdej nadwyżki do sieci.

Koszty zasilania i eksploatacji pompy ciepła zależą od wielu czynników, takich jak moc pompy, zapewniania ciepłej wody użytkowej oraz zużycia energii. Ta z kolei zależy od klasy energetycznej budynku. Dla budynku o powierzchni grzewczej wynoszącej 150 m2 średnie miesięczne koszty ogrzewania mogą wahać się między 120, a 500 zł. Wiele zależy od kwestii związanych z termomodernizacją budynku. Jeżeli posiadamy instalację fotowoltaiczną o odpowiedniej mocy, koszty zasilania pompy ciepła mogą zmaleć do zera, a prąd z fotowoltaiki pokryje całe zapotrzebowanie na energię elektryczną pompy.

Połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki ma swoje zastosowanie również w przypadku ogrzewania wody użytkowej. Zasobniki CWU do pompy ciepła to urządzenia, dzięki którym możliwe jest magazynowanie i produkowanie ciepłej wody użytkowej przy wsparciu zarówno pompy ciepła, jak i paneli fotowoltaicznych.

Pompa ciepła i fotowoltaika – idealne połączenie na przyszłość

W kolejnych latach coraz więcej znaczyć będą przyjazne środowisku źródła energii. Obecnie są nimi odnawialne źródła energii. Zmiana systemu energetycznego, który będzie nakierowany na źródła odnawialne źródła, już ma miejsce. Połączenie instalacji PV z pompą ciepła to rozwiązanie, które może zagwarantować całkowite uniezależnienie się od konwencjonalnych źródeł energii. Oznacza to, że w przypadku odpowiedniego zaplanowania inwestycji, możemy pozyskiwać darmową energię, która zapewni stały dostęp do energii elektrycznej jak również ogrzewania domu poprzez pompę ciepła, które może czerpać z fotowoltaiki. Odpowiedź zatem jest jasna: pompy ciepła i fotowoltaika to połączenie, które jest w stanie zagwarantować wiele korzyści na długie lata. 

Dowiedz się więcej o pompach ciepła i odwiedź naszą stronę, na której znajdziesz konkretne rozwiązania, które zapewniamy naszym klientom: pompy ciepła do ogrzewania domu

Przeczytaj również

Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna – jaką pompę ciepła wybrać?

Pompa ciepła jako ekologiczny i przyjazny środowisku system ogrzewania domu, wykorzystuje nowoczes(...)

Pompa ciepła w domu – czy ogrzewanie domu pompą ciepła to dobry pomysł?

Pompa ciepła w domu jest w stanie pokryć pełne zapotrzebowanie na ciepło. Dzięki temu urządzen(...)

Powietrzne pompy ciepła – najpopularniejszy rodzaj instalacji. Co powinieneś o nich wiedzieć?

Powietrzne pompy ciepła są najpopularniejszym typem pomp ciepła na rynku. Ich popularność stale(...)

Dopasuj swój idealny system ogrzewania domu

Pompy Ciepła Poznań – Grupa Ergo