Pompa ciepła i fotowoltaika – czy warto łączyć obie instalacje?

Fotowoltaika i pompa ciepła to połączenie, które może stanowić ważny krok w uniezależnianiu się od konwencjonalnych źródeł energii. Zarówno w kontekście pozyskiwania energii elektrycznej, jak i energii cieplnej służącej do ogrzewania budynku. Pompa ciepła, która z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii jest w stanie zapewnić ogrzewanie budynku, a także dostęp do ciepłej wody użytkowej, potrzebuje prądu do zasilania. Instalacja fotowoltaiczna umożliwia pozyskanie energii elektrycznej ze słońca i bezpośrednie zasilenie instalacji. W ten sposób pompa ciepła i fotowoltaika stają się całkowicie uniezależnione od konwencjonalnych źródeł energii.

Wielu właścicieli domów zastanawia się jednak, czy tego typu inwestycja to na pewno dobre rozwiązanie. Dlaczego warto je zastosować? Jaki jest koszt pompy ciepła i fotowoltaiki? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Pompa ciepła i fotowoltaika – zużycie energii elektrycznej a wygenerowane ciepło

Efektywność pompy ciepła wyrażana jest jako stosunek ilości zużytego prądu do ilości ciepła, jakie jest w stanie wygenerować pompa ciepła. Wydajność pomp ciepła w danym momencie określa współczynnik COP (Coefficient of Performance) i SCOP (Seasonal Coefficient of Performance). Im wyższe współczynniki, tym efektywniejsza jest pompa ciepła. Oznacza to, że przy określonym poborze energii elektrycznej pompa ciepła jest w stanie wyprodukować większą ilość ciepła.

Więcej o tym, dlaczego wartości współczynników są istotne, przeczytasz na naszym blogu: Współczynnik SCOP i COP pompy ciepła – czy sprawność pompy ciepła jest istotna?

Pompy ciepła Wielkopolska - dowiedz się więcej o ekologicznych rozwiązaniach!

Pompa ciepła z fotowoltaiką – jaki będzie koszt inwestycji?

Odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej wartościowe z wielu powodów. Rynek konwencjonalnych źródeł energii np. paliw kopalnych czy gazu ziemnego nie jest stabilny, charakteryzuje się zmiennością cen, które w ostatnim czasie cechują się wysoką tendencją wzrostową. Wypełnienie zapotrzebowania na energię elektryczną jest możliwe przy pomocy odnawialnych źródeł energii, stąd dla wielu właścicieli pompa ciepła i fotowoltaika stanowi sprawdzone rozwiązanie. Kwestią, która często budzi wątpliwości wśród inwestorów, pozostają jednak koszty instalacji. W dalszej części omawiamy, jakich szacunkowych kwot można się spodziewać.

Pompa ciepła – fotowoltaika a koszty ogrzewania

Koszty ogrzewania domu, jeśli pompa ciepła i fotowoltaika zamontowane są w jednym domostwie, znacząco spadają. Kluczowe w tym przypadku są koszty początkowe, które musi ponieść każdy inwestor, decydujący się na wsparcie sektora OZE w naszym kraju. Chcąc wiedzieć, czy pompa ciepła z fotowoltaiką przyniosą korzyści, warto prześledzić szacunkowe wartości ogrzewania. 

Instalując pompę ciepła, musimy liczyć się zarówno z ceną samego urządzenia grzewczego, jak i z jego montażem. Zakup jednostki powietrznej pompy ciepła wiąże się z wydatkiem rzędu 20-35 tys. zł. Do tego należy doliczyć dodatkową armaturę (zbiorniki, rury, itp.) oraz cenę montażu. Powietrzne pompy ciepła to najczęściej wydatek ok. 30-45 tys. zł.

Sporą inwestycję stanowi zainstalowanie wodnej lub gruntowej pompy ciepła. W ich przypadku należy liczyć się z wyższymi kosztami montażu, który zakłada wykonanie zaawansowanych prac w gruncie, związanymi z instalacją dolnego źródła. Pompy gruntowe posiadają dwie formy dolnego źródła – może nim być kolektor poziomy lub pionowy. Pompy oparte na źródle wodnym najczęściej wiążą się z wykopaniem dwóch studni głębinowych lub też mogą opierać się na przyległych zbiornikach wodnych. Wykonanie instalacji gruntowej to wydatek rzędu 50-60 tys. zł. Pompa wodna wiąże się z jeszcze wyższym kosztem, który może sięgnąć 75 tys. zł. W przypadku kosztów pomp ciepła należy jednak pamiętać, że im wyższy koszt instalacji, tym zwiększa się efektywność całej instalacji. Wodne i gruntowe pompy ciepła pobierają energię z dolnych źródeł, które cechują się wyższą stabilnością temperatur i lepiej utrzymują ciepło.

Pompy ciepła mogą być zasilane energią elektryczną pochodzącą ze słońca. Panele fotowoltaiczne, które są trzonem każdej instalacji fotowoltaicznej, stanowią najważniejszy, a zarazem najdroższy element każdej instalacji, który stanowi ok. 40-55% kosztów całkowitych. W średnim ujęciu zainstalowanie instalacji fotowoltaicznej to koszt rzędu 25-30 tys. zł. Instalacja fotowoltaiczna tej wielkości jest w stanie zapewnić energię elektryczną dla gospodarstwa domowego, które ponosi średnie miesięczne wydatki za prąd w wysokości 260 zł.

Ile kosztuje pompa ciepła? Na to pytanie odpowiadamy również na naszym blogu!

Pompa ciepła i fotowoltaika - korzyści z połączenia dwóch instalacji
Czy fotowoltaika i pompa ciepła zapewnią korzyści?

Ile wyniesie łączny koszt pompy ciepła i fotowoltaiki?

To, ile kosztują fotowoltaika i pompa ciepła, zależy od wielu czynników. Wśród nich istotną rolę odgrywa powierzchnia budynku, jego klasa energetyczna, typ pompy ciepła, rodzaj paneli fotowoltaicznych, a także zużycie prądu. Ostatecznie cena za instalacje może wynieść od 50 do 100 tys. zł. Jednak o tym, jaka będzie ostateczny koszt, decyduje więcej czynników np. moc instalacji fotowoltaicznej, która zagwarantuje nam odpowiednią ilość energii elektrycznej.

Jaki jest szacunkowy koszt pompy ciepła i fotowoltaiki dla średniej wielkości domu jednorodzinnego?

  • Powietrzna pompa ciepła + fotowoltaika: 65 tys. zł = 30 tys. zł (fotowoltaika) + 35 tys. zł (powietrzna pompa ciepła) = 65 tys. zł.
  • Gruntowa pompa ciepła + fotowoltaika: 80 tys. zł = 30 tys. zł (fotowoltaika) + 50 tys. zł (gruntowa pompa ciepła).
  • Wodna pompa ciepła + fotowoltaika: 105 tys. zł = 30 tys. zł (fotowoltaika) + 75 tys. zł (wodna pompa ciepła).

Skorzystaj z naszych kalkulatorów, dzięki którym dokładnie określisz, jakie koszty pochłonie pompa ciepła z fotowoltaiką:

Fotowoltaika i pompa ciepła a koszty kwalifikowane

Koszty inwestycyjne związane zarówno z fotowoltaiką, jak i pompami ciepła mogą podlegać częściowemu zwrotowi z tytułu dofinansowania czy programów, które funkcjonują na rynku. W przypadku fotowoltaiki, na rynku działają główne dwa programy: Czyste Powietrze i Mój Prąd. Od kilku lat inwestycje w fotowoltaikę można łączyć z termomodernizacją budynku, przy czym w ten sposób można odliczyć instalację fotowoltaiczną od podatku.

Dofinansowania do fotowoltaiki i pomp ciepła pozwalają skrócić okres zwrotu inwestycji w OZE. Typowy okres zwrotu paneli fotowoltaicznych z całą instalacją wynosi ok. 7-8 lat. W przypadku pompy ciepła inwestycja zwróci się po okresie 5-15 lat w zależności od wielkości i typu instalacji.

W jednym z naszych artykułów blogowych odpowiadaliśmy również, jaka moc pompy ciepła do domu 120m2 sprawdzi się najlepiej – zachęcamy do zapoznania się z treścią wpisu. 

Pompa ciepła i fotowoltaika – jak działają w połączeniu?

Wykorzystanie nadwyżek prądu z instalacji fotowoltaicznej ma swoje zastosowanie także w przypadku zasilania pompy. Dzięki temu możemy odprowadzać mniej nadwyżek do sieci energetycznej, by odkupić prąd w późniejszym czasie. Należy zwrócić jednak uwagę na to, że energia elektryczna z fotowoltaiki produkowana jest w największych ilościach w okresie letnim. Właśnie wtedy panele fotowoltaiczne, podobnie jak urządzenie grzewcze, mogą stanowić źródło zasilania dla ciepłej wody użytkowej. Inaczej jest w przypadku instalacji off-grid – w jej przypadku magazynowanie energii odbywa się we własnym zakresie i nie trzeba oddawać każdej nadwyżki do sieci.

Dla budynku o powierzchni grzewczej wynoszącej 150 m2 średnie miesięczne koszty ogrzewania mogą wahać się między 120, a 500 zł. Wiele zależy od kwestii związanych z termomodernizacją budynku. Jeżeli posiadamy instalację fotowoltaiczną o odpowiedniej mocy, koszty zasilania pompy ciepła mogą zmaleć do zera, a prąd z fotowoltaiki pokryje całe zapotrzebowanie na energię elektryczną pompy.

Połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki ma swoje zastosowanie również w przypadku ogrzewania wody użytkowej. Zasobniki CWU do pompy ciepła to urządzenia, dzięki którym możliwe jest magazynowanie i produkowanie ciepłej wody użytkowej przy wsparciu zarówno pompy ciepła, jak i paneli fotowoltaicznych.

Czy fotowoltaika i pompa ciepła to idealne połączenie na przyszłość?

W kolejnych latach coraz więcej znaczyć będą przyjazne środowisku rozwiązanie, związane z sektorem OZE. Pompa ciepła i fotowoltaika to zakup, który może zagwarantować całkowite uniezależnienie się od konwencjonalnych źródeł energii. Oznacza to, że w przypadku odpowiedniego zaplanowania inwestycji, możemy pozyskiwać darmowy prąd, który zapewni stały dostęp do energii elektrycznej. Ponadto pompa ciepła może czerpać z fotowoltaiki prąd, który jest niezbędny do ogrzewania domu i zapewnienia komfortu grzewczego wszystkim domownikom. Można więc śmiało uznać, że pompa ciepła i fotowoltaika to połączenie, które zagwarantuje wiele korzyści na długie lata

Dowiedz się więcej o pompach ciepła i odwiedź naszą stronę, na której znajdziesz konkretne rozwiązania, które zapewniamy naszym klientom: pompy ciepła do ogrzewania domu.

Przeczytaj również

Klimatyzacja – najczęściej zadawane pytania

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na alternatywne źródła energii coraz popularniejszym roz(...)

Pompa obiegowa CO – czym jest pompa obiegowa do centralnego ogrzewania?

Pompa obiegowa CO to urządzenie, które wywołuje przepływ wody w instalacji centralnego ogrzewani(...)

Kawka Bis – dofinansowanie pokryje nawet 100% kosztów

Wzrost kosztów ogrzewania i troska o zachowanie środowiska naturalnego w jak najlepszej kondycji s(...)

Dopasuj swój idealny system ogrzewania domu

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek