Koszt pompy ciepła do domu 200m2 i większych. Pompa ciepła w większym budynku

Pompy ciepła są rodzajem instalacji grzewczej – służą do ogrzewania całego domu, jak również do pozyskania ciepłej wody użytkowej. Pompy ciepła zalicza się do urządzeń, które wykorzystują odnawialne źródła energii. Obecnie w polskim budownictwie widać przewagę domów jednorodzinnych o metrażu między 120 a 200 m2. To odpowiednia wielkość, by postawić na ogrzewanie domu pompą ciepła. Nasuwa się jednak pytanie: jak dobrać właściwy system ogrzewania do większego budynku? Ile wyniesie koszt pompy ciepła do domu 200m2 i od czego zależy cena jej zakupu? W niniejszym artykule skupiamy się na większych budynkach. Oto, o czym przeczytasz w naszym artykule:

  • Koszt pompy ciepła do domu 200m2
  • Koszt pompy ciepła do domu 250m2
  • Koszt pompy ciepła do domu 300m2

Szacunkowe koszty podane w artykule dotyczą powietrznych pomp ciepła.

Pompa ciepła na 200m2 – cena a moc urządzenia

Korzystanie z tego rodzaju instalacji grzewczej jest opłacalne i w dłuższej perspektywie użytkowania obniża koszty ogrzewania. Pompy ciepła mają liczne zalety jak np. niskie koszty eksploatacji, wysoka żywotność czy ochrona środowiska. System ogrzewania budynku z zastosowaniem pompy ciepła to szereg korzyści i jednocześnie brak zagrożenia stratami ciepła – zasoby zielonej energii są niewyczerpywalne.

Aby pompa ciepła działała prawidłowo, należy właściwie dostosować jej moc grzewczą. Od niej zależy również cena urządzenia. Składa się na nią: powierzchnia domu, pokrycie zapotrzebowania na ciepło w naszym domu i współczynnik cieplny. Opcjonalnie do tych wartości dodaje się jeszcze zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. W zależności od tego, z jakim rodzajem domu mamy do czynienia, wartość mocy będzie się różniła.

Dofinansowanie do pompy ciepła - zobacz programy i aktualności

Koszt pompy ciepła do domu 200m2

Aby inwestycja w pompę ciepła uznać za udaną, należy dobrać właściwe źródło ciepła. Dla domu o powierzchni 200m2 świetnie sprawdzają się powietrzne pompy ciepła. To tańsza inwestycja, a przy tym równie wydajna i opłacalna.

Dolne źródło

Dolnym źródłem ciepła może być powietrze, grunt lub woda. Najprostszym w zastosowaniu i jednocześnie najtańszym źródłem ciepła jest powietrze. Powietrzna pompa ciepła nie wymaga zakładania dodatkowej instalacji do pozyskiwania ciepła. Jej głównym elementem jest wentylator, który pobiera powietrze z zewnątrz.

Górne źródło

To część instalacji, która odpowiada za odbiór ciepła z pompy. Jako górne źródło najlepiej sprawdzi się np. ogrzewanie podłogowe, chociaż swoje zastosowanie mają również grzejniki niskotemperaturowe lub kanałowe.

Parametry pompy ciepła – ile kosztuje pompa ciepła do domu 200 m2?

Warto brać pod uwagę możliwości technologiczne wybranego urządzenia. Im lepsza jakość i wyższe współczynniki efektywności (COP, SCOP) tym pompa ciepła może być droższa, ale również cechuje się wyższą sprawnością. Inwestycja w dobry sprzęt to gwarancja niższych kwot za ogrzewanie domu i szybszy zwrot kosztów. COP pozwala określić ile ciepła do ogrzania domu dostarcza pompa ciepła, uwzględniając przy tym zużycie energetyczne. SCOP wyznacza sprawność pompy podczas sezonu grzewczego.

Szacuje się, że dobrze zaizolowany termicznie budynek o powierzchni 200 m2, w którym zapotrzebowanie energetyczne wynosi 40-50 kW/m2/rok, będzie potrzebował pompy ciepła o mocy 10kW. Różnice w kosztach są uzależnione głównie od producenta, mocy grzewczej oraz funkcji, jakie będzie spełniał sprzęt. Warto więc skorzystać z kalkulatora pomp ciepła. W tym wypadku wystarczy podać dokładne parametry budynku z uwzględnieniem strefy klimatycznej, żeby dokonać przybliżonych.

Średni koszt pompy ciepła do domu 200m2 ~ 44 tys.

Koszt pompy ciepła do domu 200m2 - czy pompa ciepła powietrze-woda wystarczy?
Koszt pompy ciepła do domu 200m2 – ile wyniesie koszt pompy dla większego budynku?

Koszt pompy ciepła do domu 250m2

Domy o powierzchni większej niż 200m2 często można napotkać m.in. w obszarach górskich. W tym wypadku dobrze sprawdzi się gruntowa pompa ciepła. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na stosunkowo niskie temperatury na zewnątrz. Warto podkreślić, że gruntowa pompa ciepła, podobnie zresztą jak wodna, oznacza dodatkowe prace ziemne. Prostszym, a równie skutecznym rozwiązaniem, będzie zaopatrzenie budynku w powietrzną pompę ciepła. Do przybliżonych obliczeń mocy i kosztów najlepiej stosować kalkulator pomp ciepła. Szacunkowa moc grzewcza pompy ciepła do domu 250 m2 wynosi około 12,5 kW.

Średni koszt pompy ciepła do domu 250m2 ~ 47 tys.

Koszt pompy ciepła do domu 300 m2

Ogrzewanie dużego domu pompą ciepła wymaga odpowiedniego dostosowania parametrów urządzenia do budynku. Cena samego urządzenia to nie wszystko. Należy uwzględnić wydatki związane np. z jego montażem czy zaopatrzenie w niezbędne elementy elektryczne. Domy, które mają bardzo dużą powierzchnię (np. 300 m2 i więcej), to najczęściej ogromne wille, rezydencje lub stare budownictwo, które cechuje się większymi powierzchniami użytkowymi. Przy sporym metrażu koszty eksploatacji z pewnością wzrosną, jednak inwestycja w powietrzną pompę ciepła wciąż będzie opłacalna i szybko może się zwrócić. W pełni pokryje ona zapotrzebowanie energetyczne i zagwarantuje komfort cieplny w budynku.

Średni koszt pompy ciepła dla domu 300m2 ~ 50 tys. zł

Dofinansowanie do pompy ciepła – sposób na obniżenie kosztów

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, w ile lat zwrócą nam się początkowe sumy inwestycyjne tego systemu grzewczego. Obecnie istnieją również sposoby, pozwalające na sfinansowanie zakupu pompy ciepła do swojego domu. Co może pomóc w wyposażeniu w nią budynku o powierzchni 200 m2 lub większej? Można skorzystać np. z:

  • ulgi termomodernizacyjnej – przewiduje ona odliczenie w wysokości do 53 tys. złotych kosztów, związanych z realizowaniem działań termomodernizacyjnych w domu jednorodzinnym,
  • programu Czyste Powietrze – w ramach niego zakłada się bezzwrotną dotację sięgającą maksymalnie 37 tys. złotych,
  • programu Moje Ciepło – umożliwia zrefundowanie kosztów kwalifikowanych, które naliczane są od 01.01.2021 roku (dla powietrznej pompy ciepła są to kwoty nie większe niż 7 tys. złotych, z kolei gruntowa pompa ciepła to maksymalnie kwota 21 tys. złotych).

Sprawdź artykuł: Pompa ciepła w starym domu z grzejnikami – czy może być efektywna?

Ogrzewanie większych budynków pompą ciepła – z czym się wiąże?

Wiadomo, że pompy ciepła do domu o metrażu 120 czy 150 m2, będą różnić się kosztowo od tych, które służą budynkom wielkopowierzchniowym. Domy o powierzchni 200 m2 i większej mają większe zapotrzebowanie na ciepło, dlatego też tym uważniej należy dokonywać wyboru pompy ciepła. To, jakie źródło ciepła okaże się najkorzystniejsze, w dużej mierze zależy od rozmiarów naszej działki, możliwości montażowych, a także potrzeb samego inwestora. Inwestycja w dobrze dobraną pompę gwarantuje zaopatrzenie w sprawdzony i niezawodny system grzewczy. Dzięki temu unikniemy ponoszenia dodatkowych kosztów, a pompa będzie długoterminowo generować oszczędności.

Odpowiadając więc na pytanie: czy warto posiadać pompę ciepła w swoim domu? Tak, mimo że koszt pompy ciepła dla 200m2 zależy od indywidualnych potrzeb i konstrukcji domu jednorodzinnego. Niezależnie od metrażu i tego, czy mamy do czynienia ze starym budownictwem, czy nowym mieszkaniem. Ze względu na wzrost cen za energię, dbamy w ten sposób nie tylko o środowisko, ale również o własny budżet. To inwestycja w przyszłość budownictwa i warto mieć to na uwadze. To ile kosztuje pompa ciepła jest istotne, jednak koszty ogrzewania pompą ciepła zwracają się naprawdę szybko, szczególnie w czasie dynamicznych podwyżek cen energii. 

Jak ogrzewanie pompą ciepła wygląda w mniejszych budynkach? Przeczytaj nasz artykuł: Koszt pompy ciepła do domu 150m2, 120m2 i 180m2. Ile wynosi?

Przeczytaj również

Klimatyzacja – najczęściej zadawane pytania

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na alternatywne źródła energii coraz popularniejszym roz(...)

Pompa obiegowa CO – czym jest pompa obiegowa do centralnego ogrzewania?

Pompa obiegowa CO to urządzenie, które wywołuje przepływ wody w instalacji centralnego ogrzewani(...)

Kawka Bis – dofinansowanie pokryje nawet 100% kosztów

Wzrost kosztów ogrzewania i troska o zachowanie środowiska naturalnego w jak najlepszej kondycji s(...)

Dopasuj swój idealny system ogrzewania domu

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek