Koszt pompy ciepła do domu 150m2, 120m2 i 180m2. Ile wynosi?

Jak podają źródła statystyczne, przeciętna wielkość nowego domu jednorodzinnego w Polsce to ok. 140-150 m2. Warto zatem wiedzieć, jaki jest średni koszt pompy ciepła do domu 150m2 oraz budynków o zbliżonych metrażach, które najczęściej powstają w Polsce.

Co ciekawe, średnia powierzchnia oddawanych do użytku budynków w Polsce z roku na rok spada. Powodem tego są rosnące koszty działek, materiałów budowlanych, koszty wykończeniowe oraz wykonania całej inwestycji. W obliczu rosnących kosztów ogrzewania budynku, a więc cen energii elektrycznej i cieplnej w nowych budynkach coraz częściej stawia się na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii np. fotowoltaiki czy pomp ciepła. Popyt na energię odnawialną napędzają nowe programy dofinansowań, takie jak np. program Moje Ciepło. Montaż pompy ciepła to szansa na uniezależnianie się od rosnących cen energii. Moment budowy domu to również świetna okazja na zdecydowanie się na alternatywne źródła energii. W nowych budynkach można zainstalować je z pomocą dodatkowych zewnętrznych środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W poniższy artykule przybliżamy:

  • Koszt pompy ciepła do domu 150m2
  • Koszt pompy ciepła do domu 120m2
  • Koszt pompy ciepła do domu 180m2

Dowiedz się ile kosztuje pompa ciepła ze względu na poszczególne metraże budynków jednorodzinnych. Zapraszamy do zapoznania się z naszym materiałem.

Koszt instalacji pompy ciepła – podstawowe różnice

Wartość 150 m2 można przyjąć jako średnią i najpopularniejszą, jeśli chodzi o metraż nowych budynków. Jak zatem określić koszt instalacji pompy ciepła dla takiego budynku? Nawet przy danym metrażu jest wiele czynników, które mogę go zróżnicować. Podstawową różnicą są same rodzaje pomp ciepła, o których piszemy więcej na naszym blogu. Każdy rodzaj pompy ciepła to inne uwarunkowania montażowe dolnego źródła, a więc zróżnicowane koszty początkowe zastosowania pompy ciepła. W każdym przypadku najtańszym rozwiązaniem jest powietrzna pompa ciepła. Następnie w klasyfikacji kosztów znajduje się gruntowa pompa ciepła, natomiast najdroższe są pompy wodne, które są zasilane energią hydrotermalną. W tym artykule przybliżymy, jak kształtują się koszty powietrznych pomp ciepła podziale na konkretne metraże: 120, 150 i 180 metrów kwadratowych.

Zróżnicowanie kosztów pomiędzy różnymi rodzajami pomp ciepła przedstawione zostały w jednym z naszych wpisów blogowych: „Pompa ciepła – cena„. Przybliżamy tam, ile kosztuje pompa ciepła powietrzna, wodna lub gruntowa pompa ciepła w zastosowaniu do budynków jednorodzinnych.

Dofinansowanie do pompy ciepła - sprawdź system dopłat do instalacji!

Koszt pompy ciepła do domu 150m2

Koszt pompy ciepła dla domu 150m2 zawsze będzie zależny od szeregu innych czynników: sposobu ogrzewania domu (ogrzewanie podłogowe lub tradycyjne grzejniki), klasy energetycznej domu na co składa się m.in. termomodernizacja, rodzaj stolarki okiennej czy drzwi, lokalizacja domu czy występowanie mostków termicznych, czyli luk, poprzez które budynek traci ciepło. Zawsze istotne będzie również czy nasza pompa ciepła ma służyć jedynie do ogrzewania domu czy również do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Zawsze warto zwracać również uwagę na moc pompy ciepła, jaka jest nam potrzebna do ogrzewania budynku.

W przypadku budynku przedstawionego na poniższym obrazie można założyć, że spełnia on wymogi WT 2021, a więc konieczne do spełnienia warunki termiczne na rok 2021. Budynek ten ma ok. 150 m2 powierzchni użytkowej. Zakładamy, że chcemy zainstalować w nim powietrzną pompę ciepła.

Koszt pompy ciepła dla domu 150m2 (powietrzna pompa ciepła): ~41 500  PLN

Koszt pompy ciepła do domu 150m2 - pompa ciepła a metraż budynku
Pompa ciepła w domu jednorodzinnym – koszt pompy ciepła do domu 150m2

Koszt pompy ciepła do domu 120m2

Jak pisaliśmy wyżej, obecnie powstaje coraz więcej mniejszych domów mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 140 m2. Budynek, który przedstawiony jest na poniższym zdjęciu ma powierzchnię ok. 120 metrów kwadratowych w co wchodzi również powierzchnia przylegającego garażu. Jak widać, budynek nie posiada dużej powierzchni okien.

Ogrzewanie domu o mniejszej powierzchni będzie wiązało się z niższymi kosztami eksploatacyjnymi oraz zasilania urządzenia. Jak będą przedstawiać się koszty wykonania inwestycji?

Koszt pompy ciepła do domu 120m2 – powietrzne pompy ciepła: ~39 200 PLN

Koszt pompy ciepła do domu do 120m2 - pompa ciepła w małym budynku
Mniejszy dom o powierzchni 120 m2 – czy pompa ciepła wystarczy do jego ogrzania?

Koszt pompy ciepła do domu 180m2

W niektórych miejscach wciąż powstaje wiele budynków jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 180 m2. Budynek o takiej powierzchni ma większe zapotrzebowanie na energię cieplną. Naturalnym jest, że taki budynek posiada większą powierzchnię dachu oraz okien – elementów budynku, przez które ciepło może wydostawać się najszybciej.

Można szacować, że poniższy budynek ma powierzchnię użytkową ok. 180 m2. Przedstawiony dom jednorodzinny ma dużą powierzchnię dachu oraz okien. Dodatkowo kluczowa jest sama powierzchnia budynku, która jest większa niż przeciętna. W przypadku przedstawionego budynku występuje połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką. Jest to czynnik, który pomaga obniżyć koszty eksploatacyjne pompy ciepła.

Koszt pompy ciepła do domu 180m2 (powietrzne pompy ciepła):~43 800 PLN

Koszt pompy ciepła do domu 180m2 - instalacja pompy ciepła w większych domach
Dom o powierzchni 180m2 – koszt pompy ciepła w większym budynku

Oszacowanie kosztu pompy ciepła dla domu 120, 150 lub 180 m2 jest prostsze dzięki narzędziu, które jest dostępne na naszej stronie – wejdź na kalkulator pomp ciepła i wyślij nam zapytanie o wycenę instalacji.

Pompa ciepła, jako główne źródło ogrzewania domu – czy warto?

Budując nowy budynek wybór pompy ciepła jako głównego źródła ogrzewania jest coraz bardziej naturalnym. Powietrzna pompa ciepła, która wraz z instalacją może kosztować ok. 35 tys. zł, a licząc dofinansowanie z programu Moje Ciepło, koszt ten może zostać obniżony nawet o 30 procent – taka część kosztów może zostać sfinansowana z narodowego programu dotacyjnego. W ten sposób możliwość ogrzewania domu pompą ciepła jest bardzo dobrym wyborem. Biorąc pod uwagę to, że nowy budynek musi spełniać najwyższe wymogi termiczne na dany rok, pompy ciepła typu powietrzne-woda mogą być nawet jedynym urządzeniem grzewczym, z uwzględnieniem zapewnienia ciepłej wody użytkowej.

Biorąc pod uwagę możliwości zredukowania kosztów instalacji pompy ciepła dla nowego budynku, jak również dynamicznie rosnące ceny energii, pompa ciepła może okazać się świetną inwestycją w przyszłość naszego budynku, jak również przyszłość naszego domowego budżetu. Pompa ciepła w starym domu może funkcjonować na równie wysokim poziomie, co w budynku o wyższej klasie energetycznej.

Sprawdź naszą ofertę, w której znajdują się pompy ciepła Panasonic i Mitsubishi. Skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie „Kontakt„.

Przeczytaj również

Klimatyzacja – najczęściej zadawane pytania

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na alternatywne źródła energii coraz popularniejszym roz(...)

Pompa obiegowa CO – czym jest pompa obiegowa do centralnego ogrzewania?

Pompa obiegowa CO to urządzenie, które wywołuje przepływ wody w instalacji centralnego ogrzewani(...)

Kawka Bis – dofinansowanie pokryje nawet 100% kosztów

Wzrost kosztów ogrzewania i troska o zachowanie środowiska naturalnego w jak najlepszej kondycji s(...)

Dopasuj swój idealny system ogrzewania domu

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek