Montaż pompy ciepła – przebieg i koszt montażu pompy ciepła

Montaż pompy ciepła to jeden z najważniejszych etapów realizacji inwestycji. Od prawidłowego montażu zależy jej prawidłowe działanie. Każdy rodzaj pompy ciepła będzie warunkował inny montaż z uwagi na zastosowane dolne źródło ciepła – energia dostarczana do pompy ciepła może być pozyskiwana z wody, gleby lub powietrza. Montaż dolnego źródła w dużym stopniu warunkuje koszt montażu pompy ciepła. Jednak o kosztach finalizacji inwestycji decyduje także m.in. poziom zaawansowania prac urządzenia. Co jeszcze trzeba wiedzieć na temat montażu tego typu instalacji? 

W poniższy artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na koszt montażu pompy ciepła. Wyjaśnimy również, jakie elementy należy brać pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie i montażu instalacji.

Montaż pompy ciepła a stan energetyczny budynku

Im mniejsze zapotrzebowanie energetyczne budynku, tym lepiej dla nas. W takim przypadku nasza instalacja będzie musiała wyprodukować mniej energii elektrycznej, a my poniesiemy niższe koszty eksploatacyjne. Właśnie z tego względu stan energetyczny budynku jest istotny w kontekście montażu pompy ciepła. W dużej mierze decyduje o nim termomodernizacja obiektu, która usprawnia działanie nowoczesnej instalacji grzewczej.

Szczególnie istotnym parametrem podczas wyboru pompy ciepła, jest temperatura zasilania systemu grzewczego. Parametr ten w dużej mierze decyduje o efektywności pompy ciepła. W wielu starszych budynkach wartość ta jest wysoka, co jest głównym argumentem przeciwko montażowi pompy. Bardzo niska wydajność pompy ciepła stawia pod znakiem zapytania montaż całej instalacji i użytkowanie jej w perspektywie długoterminowej.

Dobrym wprowadzeniem do tematu pomp ciepła jest nasz pierwszy wpis blogowy, dzięki któremu możecie zdobyć podstawową wiedzę z zakresu pomp ciepła: Co to jest pompa ciepła i do czego służy? Podstawowa wiedza na temat instalacji.

Pompy ciepła Poznań - dopasuj idealny system grzewczy z Heatergo!

O czym jeszcze należy pamiętać?

Montaż powietrznej pompy ciepła (typu powietrze-woda lub powietrze-powietrze) jest mniej zaawansowany w porównaniu do instalacji opartych na energii hydro- i geotermalnej. Montaż pompy ciepła zależy również od tego, czy dana pompa służy jedynie do ogrzewania domu, ciepłej wody użytkowej, czy do obu źródeł jednocześnie. Łatwiejszy jest montaż pompy ciepła, która służy wyłącznie do celów ogrzewania wody użytkowej.

Na efektywność pompy ciepła wpływa także wymiana okien, które stanowią bardzo ważny element związany z utrzymywaniem ciepła w budynku. Korzystną zmianę w kontekście montażu instalacji stanowi również wymiana wybranych grzejników na niskotemperaturowe, które mogą przekazać do pomieszczeń określoną ilość ciepła. Jednocześnie takie rozwiązanie wykazuje się mniejszym zapotrzebowaniem na energię cieplną.
Dobrym wprowadzeniem do tematu pomp ciepła jest nasz pierwszy wpis blogowy, dzięki któremu możecie zdobyć podstawową wiedzę z zakresu pomp ciepła: https://heatergo.pl/blog/co-to-jest-pompa-ciepla/.

Montaż pompy ciepła a ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe, ścienne lub sufitowe – określane jest jako korzystniejsze dla pompy ciepła. Istnieje jednak wiele argumentów przeczących tej tezie. System ogrzewania podłogowego niesie wiele korzyści przy ogrzewaniu pompą ciepła, jednak wiele systemów opartych na grzejnikach, działa równie efektywnie. Średnie temperatury zasilania systemu opartego o tradycyjne grzejniki wynosiły poniżej 40°C. Odpowiednio przystosowane grzejniki nie muszą bazować na bardzo wysokich temperaturach zasilania, a zatem mogą być odpowiednim systemem dla pomp ciepła.

Montaż pompy ciepła - najważniejsze informacje
Pompa ciepła – jak powinien przebiegać montaż instalacji?

Pompa ciepła – montaż i uwarunkowania instalacji

Montaż pompy ciepła warunkuje wiele czynników, takich jak dostępne miejsce, powierzchnia do ogrzania czy powierzchnia działki – od niej zależy, czy będziemy mogli zdecydować się na zainstalowanie gruntowej pompy ciepła. Kluczowe jest zatem obliczenie zapotrzebowania cieplnego budynku. W obliczeniach uwzględnia się takie dane jak np. termoizolacyjność budynku, która znacząco wpływa na stan energetyczny budynku. Następnie analizie należy poddać rodzaj ogrzewania i temperaturę jego zasilania, a także wszystkie najważniejsze parametry docelowej jednostki pompy ciepła.Na pierwszym etapie realizacji inwestycji warto również oszacować koszty, jakie wygeneruje nasza inwestycja. Kalkulator pomp ciepła to narzędzie, dzięki któremu w prosty sposób można określić przybliżone wartości inwestycji.

Jednostka zewnętrzna i dolne źródło

W przypadku powietrznej pompy ciepła jej montaż posiada kilka kluczowych uwarunkowań. Jednostka zewnętrzna pompy powietrznej powinna znaleźć się w odległości nie mniejszej niż 30 cm od ściany domu, natomiast w przypadku pompy ciepła typu split, jednostka zewnętrzna powinna znaleźć się możliwie jak najbliżej jednostki zewnętrznej. Osadzenie jednostki zewnętrznej powietrznej pompy ciepła powinno mieć miejsce na wysokości nie mniejszej niż 40 cm nad powierzchnią gruntu – rozwiązanie to zapobiega nagłemu zanieczyszczeniu wentylatorów np. podczas nagłych opadów atmosferycznych. Jednostka powinna być zamontowana na betonowym postumencie lub konstrukcji wsporczej.

Gruntowa pompa ciepła wymaga zainstalowania kolektora pionowego lub poziomego. W przypadku kolektora pionowego konieczne jest wykonanie odwiertu na głębokość ok. 100 metrów. Jego dokładna głębokość i umiejscowienie zależą od wielu czynników w tym m.in. od dostępności miejsca, warunków gruntowych i rozmieszczenia podziemnej infrastruktury. Kolektor podziemny instalacji gruntowej może być również poziomy. Rozmieszcza się go wtedy na głębokości ok. 1,5 metra pod ziemią na względnie dużej powierzchni – w tym przypadku konieczna jest odpowiednia powierzchnia działki.

Montaż dolnego źródła wodnej pompy ciepła również wymaga przeprowadzenia dodatkowych prac ziemnych. Konieczne jest wykonanie przynajmniej dwóch odwiertów, które mają służyć jako dwie studnie – czerpna i zrzutowa. Zarówno wodne, jak i gruntowe pompy ciepła wiążą się z dodatkowymi kosztami montażu, dlatego w przypadku montażu tego typu pompy ciepła w nowym budynku, bardziej opłacalne jest przeprowadzenie prac ziemnych już podczas budowy domu.

Pompa ciepłamontaż jednostki wewnętrznej

Kluczowa w montażu pomp ciepła jest również jednostka wewnętrzna. Montując ją należy zwrócić uwagę na swobodę dostępu do niej – gwarantuje on swobodę w pracach serwisowych oraz bieżącej obsłudze. Konieczne jest również doprowadzenie zasilania do pompy oraz zapewnienie odpowiedniego zabezpieczenia elektrycznego.

Doprowadzone zasilanie powinno zostać wykonane przy użyciu odpowiednich przewodów o dobrze dopasowanym przekroju. Dodatkowo cały system powinien być chroniony właściwym zabezpieczeniem antyprzepięciowym.

Czy bufor będzie dobrym rozwiązaniem?

Bufor jest zbiornikiem, który magazynuje wodę grzewczą, zanim trafi ona do systemu ogrzewania. Dzięki niemu instalacja ogrzewania może pracować z większą elastycznością. Rozwiązanie to polecane jest szczególnie w starszych instalacjach lub tych opartych o zwykłe grzejniki. Montaż pomp ciepła z buforem może okazać się droższy, ale bardziej opłacalny w perspektywie długoterminowej.

O tym jak współpracują poszczególne jednostki, piszemy w jednym z naszych najnowszych artykułów: Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła – cena z montażem

Odpowiadając na pytanie, ile kosztuje pompa ciepła, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników. Podstawowym uwarunkowaniem ceny pompy ciepła jest wspomniane wyżej dolne źródło. Najprostsze w montażu są powietrzne pompy ciepła – nie wymagają one przeznaczenia dodatkowej przestrzeni, przeprowadzania zaawansowanych prac ziemnych, dlatego koszt pompy ciepła tego typu jest najniższy. Powietrzna pompa ciepła wymaga jedynie montażu jednostki zewnętrznej i połączenia jej z systemem wewnętrznym. Całościowy koszt montażu pompy ciepła wraz z zakupem wszystkich podzespołów rozpoczyna się od kwoty ok. 30-35 tys. zł. Najdroższą opcją jest gruntowa pompa ciepła, której cenę warunkuje w dużym stopniu koszt montażu. Wyższy koszt realizacji przyczynia się jednak do większej efektywności całej instalacji – ogrzewanie z użyciem gruntowej pompy ciepła jest tańsze nawet o kilka razy w porównaniu do konwencjonalnych źródeł energii.

Co jeszcze wpływa na koszt montażu pompy ciepła? Są to producent i parametry pompy ciepła. Na rynku funkcjonuje wielu producentów, a gama urządzeń staje się coraz szersza. Pompy ciepła różnią się między sobą mocą, a także współczynnikami efektywności. Istotna jest także powierzchnia i stan energetyczny budynku, którym przebiegnie montaż pompy ciepła – ceny pod tym względem bywają różne. Dla kosztów montażu pompy ciepła i jej późniejszej eksploatacji, ważna jest również lokalizacja budynku. Powyższe parametry pozwalają dokładniej oszacować, ile kosztuje pompa ciepła (cena z montażem).

Montując pompę ciepła, warto dowiedzieć się, czym jest czynnik chłodniczy i jakie różnice występują pomiędzy różnymi rodzajami czynników.

Pompy ciepła – montaż: czy jest to zaawansowane przedsięwzięcie?

Podsumowując, cena inwestycji zależy od wielu zmiennych. Dla wybranych rodzajów pompy ciepła cena będzie znacznie wyższa. W przypadku pompy gruntowej, o kosztach świadczy np. wykonanie odwiertu pionowego. Co jednak istotne, koszty inwestycyjne mogą dodatkowo się zwiększyć, jeżeli zdecydujemy się na podłączenie paneli fotowoltaicznych. Jednak pompa ciepła i fotowoltaika pozwolą zmniejszyć koszty eksploatacyjne, a tym samym obniżą rachunki za prąd

Całe przedsięwzięcie, jakim jest realizacja inwestycji, trwa zaledwie kilka dni. Krócej przebiegać będzie instalacja powietrznej pompy ciepła, jako że nie wymaga ona prowadzenia prac w gruncie. Czas realizacji najczęściej nie przekracza 2-4 dni. Na montaż gruntowej lub wodnej pompy ciepła powinniśmy przeznaczyć więcej czasu, z uwagi na dolne źródło, które wymaga przeprowadzenia dodatkowych prac zimnych.
Pompy ciepła Panasonic i Mitsubishi montowane są we wszystkich instalacjach, realizowanych przez naszą firmę.

Przeczytaj również

Ile kosztuje pompa ciepła? Koszt i eksploatacja instalacji

Pompa ciepła to coraz popularniejsze źródło ogrzewania domu. Pompy ciepła pozwalają na pokryci(...)

Współczynnik SCOP i COP pompy ciepła – czy sprawność pompy ciepła jest istotna?

Współczynnik COP pompy ciepła, jak również jego odpowiednik – współczynnik SCOP – są jed(...)

Ogrzewanie klimatyzatorem – dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie klimatyzacją?

Stosowanie tradycyjnych grzejników elektrycznych nie jest już tak często praktykowane. Ze względ(...)

Dopasuj swój idealny system ogrzewania domu

Pompy Ciepła Poznań – Grupa Ergo