Ile kosztuje pompa ciepła? Koszt i eksploatacja instalacji

Pompa ciepła to coraz popularniejsze źródło ogrzewania domu. Pompy ciepła pozwalają na pokrycie 100% zapotrzebowania budynku na ciepło, dzięki energii pochodzącej z OZE. Z tego powodu coraz więcej osób zastanawia się nad inwestycję w urządzenie, jakim jest pompa ciepła – koszt inwestycji może jednak się różnić. Istnieją trzy podstawowe rodzaje pomp ciepła, które wybierane są na podstawie dolnego źródła.

Mimo że cena będzie inna dla każdego typu instalacji, warto rozeznać się w szacunkowych kosztach inwestycji w instalację grzewczą. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje pompa ciepła zw skazaniem jej podstawowych rodzajów.

Ile kosztuje pompa ciepła? Cena pompy ciepła

Każdy rodzaj pompy ciepła ma inną charakterystykę, dlatego też ich koszt będzie się różnił. Zróżnicowany będzie również montaż pompy ciepła. Na co zwrócić szczególną uwagę szacując koszt montażu pompy ciepła? Czynników, które decydują o tym, ile kosztuje pompa ciepła, jest wiele.

Powietrzna pompa ciepła korzysta z wentylatora, który pozwala przetransportować powietrze z zewnątrz do instalacji. Między wodnymi i gruntowymi pomp ciepła również występują duże różnice. Pompa gruntowa może posiadać kolektor pionowy lub poziomy, a pompa wodna pobiera energię z wód gruntowych lub przydomowego zbiornika

Zarówno w przypadku wodnej, jak i gruntowej pompy ciepła, konieczne jest wykonanie dodatkowych prac ziemnych. W przypadku kolektorów pionowych należy wykonać odwierty na głębokość nawet ponad 100 metrów. Dlatego też zarówno zakup, jak i montaż pompy ciepła potrafią znacząco zróżnicować ostateczny koszt pompy ciepła.

Dofinansowanie do pompy ciepła - sprawdź system dopłat do instalacji!

Powietrzna pompa ciepła – koszt instalacji

Pompy ciepła typu powietrze-woda są najtańsze spośród wszystkich rodzajów pomp. Stąd też są często wybierane spośród wszystkich rodzajów instalacji. Pompa ciepła powietrze-woda wykorzystuje powietrze atmosferyczne. Nie wymaga montażu dodatkowych elementów takich, jak w przypadku pomp gruntowych i wodnych. Powietrze, które jest źródłem odnawialnym wykorzystywanym przez pompę powietrzną, dostarcza się  do instalacji przez wentylator, który pobiera powietrze z zewnątrz. Powietrzne pompy ciepła cechuje nieznacznie niższy współczynnik COP, czyli współczynnik efektywności – powietrze jest nieco słabszym akumulatorem ciepła od gruntu i wody.

Średni koszt pompy ciepła – związany z zakupem instalacji i jej montażem – maleje z roku na rok. Jeszcze kilka lat temu ceny pomp ciepła były nawet dwa razy wyższe niż dzisiaj. Decydując się na instalację pompy ciepła typu powietrze-woda musimy być gotowi na wydatek w wysokości ok. 42 tys. zł. Koszty mogą być wyższe jeżeli pompa ciepła będzie spełniać więcej zadań. Najtańsze powietrzne pompy ciepła mogą kosztować ok. 25 tys. zł, ale najczęściej będą służyły one tylko do ogrzewania domu, z pominięciem zapewniania ciepłej wody użytkowej, która w takim przypadku musi być ogrzewana z innego źródła. Najtańsze powietrzne pompy ciepła najczęściej nie będą miały również funkcji chłodzenia.

Warto dodać też, że zainstalowanie pompy powietrznej wiąże się z niższymi kosztami montażu. Instalacja tego typu przebiega sprawniej, a ponadto wykonanie zaawansowanych prac ziemnych nie jest wymagane. To z kolei umożliwia obniżenie kosztów i zmniejszenie zaawansowania prac.
W ofercie znajdują się pompy ciepła Mitsubishi oraz Panasonic – dowiedz się więcej na naszej stronie.

Gruntowa pompa ciepła – koszt i cena montażu

Efektywność gruntowych pomp ciepła jest wysoka z uwagi na względnie stałą temperaturę, która utrzymuje się w gruncie. Dzięki temu gruntowa pompa ciepła będzie pracowała efektywnie nawet podczas bardzo mroźnych dni. Gruntowa pompa ciepła wymaga jednak wykonania zaawansowanego montażu. Montaż kolektora poziomego lub pionowego wymaga przeprowadzenia prac ziemnych. Kolektor poziomy układa się na znaczącym obszarze na głębokości ok. 1,5 metra. W przypadku kolektora pionowego potrzebne jest wykonanie odwiertu o głębokości ok. 100 metrów. Wiele zależy od warunków geologicznych, jakie występują na terenie danej działki.

Ile kosztuje pompa ciepła gruntowa? Wszystkie tego typu prace stanowią dodatkowy koszt montażu, który przekłada się na lepszą efektywność pompy. Instalacja dolnego źródła to dodatkowy koszt, który może wynieść ok. 25 tys. zł. Dodatkowo na zakup i montaż pompy ciepła  powinnyśmy przeznaczyć ok. 35 tys. zł. Oznacza to, że instalacja pompy ciepła typu gruntowego to wyższy wydatek od pompy typu powietrze-woda.

Wodna pompa ciepła – koszt i zaawansowanie systemu

Pompy ciepła typu woda-woda korzystają z energii hydrotermalnej – najczęściej z wód gruntowych lub zbiorników wodnych. Podobnie, jak w przypadku gruntowych pomp ciepła, charakteryzuje je wysoka efektywność z uwagi na stabilne temperatury wód gruntowych. Najczęściej do wykonania wodnej pompy ciepła potrzebne są przynajmniej dwie studnie głębinowe – czerpna i zrzutowa. Wymaga to wykonania odwiertów o głębokości ponad 100 metrów. Możliwe jest również, aby nie wykonywać głębokich odwiertów. W tym przypadku konieczne jest skorzystanie z pobliskiego stawu, jeziora, rzeki lub przydomowego zbiornika. Przeszkodą mogą być zanieczyszczenia wód powierzchniowych, które muszą zostać poddane filtracji.

Ile kosztuje pompa ciepła typu woda-woda? Ten rodzaj instalacji jest jednym z najwyższych. Cena samego urządzenia wynosi ok. 38-42 tys. zł, a drugie tyle należy przeznaczyć na wykonanie dolnego źródła, czyli studni głębinowych. Jak zawsze należy liczyć również montaż i pierwsze uruchomienie pompy, a także podłączenie dolnego źródła. Jest to dodatkowe kilka tysięcy złotych. Całkowity koszt pompy ciepła tego typu wraz z wykonaniem studni głębinowych wyniesie zatem ok. 80 tys. zł.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o poszczególnych typach pomp ciepła, zapoznaj się z naszym artykułem wprowadzającym, w którym odpowiadamy na pytanie, co to jest pompa ciepła i do czego służy.

Ile kosztuje pompa ciepła?
Pompa ciepła – koszt i eksploatacja instalcji grzewczej

Ile kosztuje pompa ciepła i jej eksploatacja?

Koszt początkowy pompy ciepła może być wysoki w porównaniu do instalacji innych konwencjonalnych źródeł ogrzewania. Pompa ciepła jest jednak konkretną inwestycją, która pozwala na długoterminowe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania budynków, jak również zapewnienia ciepłej wody użytkowej. Sam koszt eksploatacji pompy ciepła jest niewielki. Wiele zależy jednak od źródła ciepła, z jakiego korzysta nasza pompa, a także od jej mocy i powierzchni ogrzewanego budynku. Kluczowy jest również standard energetyczny naszego budynku. Nowoczesne budynki niskoenergetyczne będą wyrażały niskie zapotrzebowanie na energię w przeciwieństwie do starych budynków, bez nowej stolarki okiennej, termomodernizacji czy ze starą instalacją ogrzewania budynku.

Pompa ciepła – koszt a parametry urządzenia

O kosztach użytkowania pompy ciepła informują takie miary jak współczynnik wydajności COP i SCOP, a także SPF – współczynnik efektywności urządzenia w skali roku. W przypadku współczynnika wydajności COP im jego wartość jest wyższa, tym uzyskanie tej samej ilości ciepła wymaga mniejszego nakładu energii elektrycznej z sieci. Podobnym parametrem jest współczynnik SCOP, który określa stosunek ilości energii cieplnej wyprodukowanej w całym sezonie grzewczym, do ilości energii elektrycznej pobranej w tym okresie. Im wyższy SCOP, tym większa oszczędność energii elektrycznej. Wskaźnikiem, który również pozwoli na oszacowanie, ile kosztuje pompa ciepła, jest współczynnik SPF. Uwzględnia on parametry takie jak zmiana temperatury zewnętrznej, a także zapotrzebowanie na ciepło i ciepłą wodę użytkową.

Oszacowanie kosztów związanych z instalacją pompy ciepła możesz pozostawić nam. Wyślij nam informacje dot. Twojego budynku, a my wycenimy realizację Twojej instalacji – taką możliwość posiada nasz kalkulator pomp ciepła.

Pompa ciepła – koszt ogrzewania w praktyce

Z uwagi na fakt, że ogrzewanie pompą ciepła wymaga użycia energii elektrycznej, jej ceny są najistotniejszym czynnikiem w szacowaniu kosztów eksploatacyjnych. W ostatnich latach, zarówno w Polsce, jak i w wielu krajach Unii Europejskiej, ceny prądu znacząco wzrosły. Ogrzewanie pompą ciepła determinuje również dokładne sprawdzenie standardu energetycznego budynku oraz jego powierzchni grzewczej. Są to również bardzo istotne czynniki w szacowaniu kosztów eksploatacyjnych.

Przykładowo: miesięczne koszty ogrzewania pompą ciepła budynku o powierzchni 150 m2 wahają się w przedziale:

  • 978-575 zł dla budynku bez jakiejkolwiek termomodernizacji, 
  • 676-333 zł dla budynku z częściową termomodernizacją, 
  • 272-151 zł dla budynku po pełnej termomodernizacji. 

Przedziały te zostały oszacowane dla taryfy G11, która wynosi 0,73 zł/kWh do zużycia 2000kWh/rok oraz 1,27zł/kWh od zużycia 2001 kWh/rok. Co ważne, w obliczeniach pominięto ogrzewanie wody.

Konkretny koszt eksploatacyjny zależy również od efektywności pompy ciepła – im wyższa efektywność, tym niższe koszty ogrzewania domu. Niższe koszty będą występowały w przypadku pomp wodnych i gruntowych, których średnia efektywność wynosi 4,0. Pompy ciepła typu powietrze-woda, które notują średnią efektywność na poziomie 3,0, będą droższe w eksploatacji, a roczny koszt ogrzewania tego typu instalacją może być wyższy o kilkaset złotych.

Dowiedz się również, jaki jest koszt pompy ciepła do domu 150m2, a jaki do budynków o zbliżonych powierzchniach – 120 i 180 m2. Więcej przeczytasz na naszym blogu.

Czy warto zainwestować w pompę ciepła?

W kontekście rosnących cen energii każda forma energetycznego uniezależniania się jest dobra. Koszty eksploatacyjne związane ze zużyciem prądu przez pompę ciepła można dodatkowo zredukować, łącząc pompę z instalacją fotowoltaiczną. W tym przypadku koszty inwestycyjne wzrosną, ale eksploatacja pompy ciepła będzie tańsza. Więcej o tym zagadnieniu piszemy we wpisie na naszym blogu: „Pompa ciepła i fotowoltaika„.

Bez fotowoltaiki, instalacja pompy ciepła ma wiele uzasadnień. Najprostsza instalacja, jaką jest powietrzna pompa ciepła, nie kosztuje wiele i jest prosta w montażu. Bardziej zaawansowane instalacje, jakimi są gruntowe i wodne pompy ciepła, wymagają zainwestowania dodatkowego kapitału na montaż dolnego źródła. Dzięki nim możliwe jest znaczne zredukowanie wydatków na energię elektryczną, dzięki czemu inwestycja w pompę ciepła jest tym bardziej opłacalna!

Sprawdź naszą ofertę na pompy ciepła – Poznań. Skorzystaj z porad ekspertów i zainstaluj własne, niezależne źródło ciepła!

*podane ceny produktów i usług zaktualizowane dn. 03.03.2023 r.

Przeczytaj również

Klimatyzacja – najczęściej zadawane pytania

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na alternatywne źródła energii coraz popularniejszym roz(...)

Pompa obiegowa CO – czym jest pompa obiegowa do centralnego ogrzewania?

Pompa obiegowa CO to urządzenie, które wywołuje przepływ wody w instalacji centralnego ogrzewani(...)

Kawka Bis – dofinansowanie pokryje nawet 100% kosztów

Wzrost kosztów ogrzewania i troska o zachowanie środowiska naturalnego w jak najlepszej kondycji s(...)

Dopasuj swój idealny system ogrzewania domu

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek