Pompa ciepła zimą – czy wystarczy do ogrzania budynku?

Zimą system ogrzewania musi działać sprawnie, aby zapewnić komfort cieplny w mroźne dni. Szukając ekologicznych i nowoczesnych rozwiązań do naszego domu warto zwrócić uwagę, że zainwestowanie w pompę ciepła to dobre rozwiązanie. Przy niskich temperaturach wydajność pompy ciepła gwarantuje skuteczne działanie i zaspokojenie potrzeby na ciepło. Dobrze dobrany system grzewczy to gwarancja komfortu nie tylko w niskich temperaturach, ale również przez cały rok. Dzięki temu nowoczesne pompy ciepła sprawdzą się także w warunkach klimatycznych, panujących w naszym kraju. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje o tym, jak funkcjonuje pompa ciepła zimą na przykładzie powietrznej pompy ciepła.

Działanie pompy ciepła zimą – czy jest skuteczne?

Każda pompa ciepła pozyskuje ciepło z miejsca o niższej temperaturze i dzięki sprężarce ogrzewa górne źródło. Poprzez sprężarkę ciepło zostaje wielokrotnie skumulowane – bez tego nie byłoby możliwe ogrzewanie całego domu z odnawianych źródeł. Przy ujemnych temperaturach na zewnątrz działanie pompy ciepła może być równie efektywne, jak o innej porze roku. Dlaczego?

Gdy nastają chłodne dni, ilość energii cieplnej skumulowanej w pompie ciepła z powodzeniem wystarczy do ogrzania naszego domu. Nawet jeśli temperatura powietrza sięga poniżej zera, czynnik chłodniczy w pompie ciepła nie zamarznie. Ponadto energię cieplną, która występuje w nadwyżce, można wykorzystać np. do ogrzewania wody użytkowej. Niektóre pompy ciepła zimą wyposażone są w dodatkowe elementy. Producenci zabezpieczają sprzęt m.in. za sprawą płytowego wymiennika. W dodatku każda pompa ciepła zawiera niezależne zawory rozprężne, które zapewniają ciągłość obiegu czynnika chłodniczego.

Co jeszcze sprawia, że efektywniejsza praca pompy ciepła i skuteczne pobranie ciepła z dolnego źródła, są możliwe? Za właściwe działanie, gdy temperatura spada, odpowiada układ grzewczy i wbudowana w niego sprężarka do pompy ciepła. Wysoką sprawność przy pompach ciepła gwarantuje energia z wód gruntowych, które osiągają wysoką temperaturę nawet w przypadku mroźnych dni, jednak koszty początkowe instalacji wodnej lub gruntowej pompy ciepła znacząco rosną.

Pompy ciepła Poznań - skuteczna inwestycja w pompy ciepła

Pompa ciepła zimą – ogrzewanie przy pomocy powietrznej pompy ciepła

Komfortowa w użyciu pompa ciepła sprawia, że zimą nie ma konieczności gromadzenia opału lub nawet uwzględnienia komina w projekcie swojego domu. Jest to na tyle funkcjonalne urządzenie, że można umieścić je nawet w niewielkich pomieszczeniach, w których np. pozostawiamy mokre pranie do wyschnięcia. Dlatego też powietrzna pompa ciepła jest jednym z najchętniej wybieranych rodzajów instalacji grzewczych dla domu jednorodzinnego.

Pompa typu powietrze/woda czerpie ciepło z powietrza, a efektywność urządzenia zależy od temperatury zewnętrznej. Powietrzne pompy ciepła to najtańsze rozwiązanie, które zmniejsza koszt ogrzewania. Koszty ograniczają się jedynie do konieczności uregulowania rachunku za prąd, wykorzystywany do pracy pompy. Nowoczesne powietrzne pompy ciepła są w stanie zagwarantować skuteczne przygotowanie i ogrzewanie ciepłej wody oraz pomieszczeń mieszkalnych nawet w przypadku minusowej temperatury.

O czym warto pamiętać, inwestując w powietrzną pompę ciepła?

Powietrzne pompy ciepła są skonstruowane w taki sposób, aby nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych efektywnie ogrzewać budynek. Stąd przy wyborze systemu grzewczego należy w szczególności przyjrzeć się, ile wynosi m.in. współczynnik COP pompy ciepła lub współczynnik przenikania ciepła, określający przenikanie ciepła przez ściany budynku.

Pompa ciepła zimą - poznaj działanie instalacji grzewczej
Pompa ciepła zimą – niezawodna metoda grzewcza

Jak poprawić wydajność pompy ciepła?

Powietrzne pompy ciepła zimą potrzebują więcej mocy, aby mogły skutecznie ogrzewać pomieszczenia. Technologia zastosowana przy budowie urządzenia pozwala zapewnić komfort cieplny przy temperaturze zewnętrznej sięgającej nawet -20 stopni Celsjusza. Większą wydajność pompy ciepła zapewnia także wmontowana grzałka elektryczna. Uruchamia się wtedy, gdy na termometrze pojawi się -25 stopni Celsjusza. Zastosowanie grzałki elektrycznej sprawia, że dostęp do ciepłej wody i ogrzewania będzie zapewniony przez cały czas. Dzięki temu mieszkańcy nie odczują żadnych strat cieplnych przy nawet skrajnie niskich temperaturach.

Jeśli ktoś mieszka na obszarze, w którym przez większą część roku dni bywają chłodne, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie systemu hybrydowego. Na czym mógłby on polegać? Można np. wspomóc działanie powietrznej pompy ciepła gazowym kotłem kondensacyjnym. Warto też wspomnieć, że pompa ciepła dobrze współpracuje z ogrzewaniem podłogowym, klimakonwektorami oraz grzejnikami niskotemperaturowymi.

Zastanawiasz się nad zastosowaniem pomp ciepła wraz z grzejnikami? Sprawdź nasz poprzedni artykuł: Pompa ciepła a grzejniki <<<

Jak jeszcze można zwiększyć efektywność pomp ciepła?

Sprawność pompy ciepła może być zachowana na właściwym poziomie nie tylko latem, ale również w trakcie mroźnej zimy. Jakie jeszcze sposoby poprawią pracę urządzenia?

  • Gdy nie jest to konieczne, tryb ogrzewania awaryjnego nie powinien być uruchomiony. Jego celem jest m.in. ochrona urządzenia przed skokami napięcia lub innymi zakłóceniami pracy sieci energetycznej.
  • Częste czyszczenie filtra pomaga zwiększyć efektywność pompy ciepła.
  • Jednostka wewnętrzna i jednostka zewnętrzna muszą mieć zapewnioną optymalną ilość miejsca, które jest potrzebne do swobodnego przepływu powietrza zewnętrznego. W dodatku jednostka zewnętrzna musi mieć ułatwiony dostęp do jej czyszczenia.
  • Lepiej nie ogrzewać przestrzeni, która nie jest użytkowana. W dodatku, jeśli zależy nam na szybkim nagrzaniu pomieszczenia lepiej, aby pompa ciepła nie osiągała za wysokiej temperatury.

Pompa ciepła zimą – o czym jeszcze należy pamiętać?

Niska temperatura na zewnątrz nie jest przeszkodą na drodze do zagwarantowania komfortu cieplnego przez cały rok, również podczas sezonu grzewczego. Każdy posiadacz pompy ciepła, któremu zależy na prawidłowej pracy sprzętu zimą, powinien zwrócić uwagę m.in. na następujące kwestie:

  1. W trakcie mroźnych dni zdolność pomp ciepła do podwyższenia temperatury jest niższa, jednak przy odpowiedniej mocy urządzenia nadal jest w stanie zapewnić komfort cieplny.
  2. W sytuacji, gdy woda wokół wężownic jednostki zewnętrznej zamarza, pompa ciepła zaczyna pracować w trybie odszraniania. Na czym on polega? W celu usunięcia szronu urządzenie zaczyna grzać zewnętrzną wężownicę i rozpoczyna schładzanie wewnątrz. Proces likwidowania szronu będzie przeprowadzony, jeśli: pomieszczenie przestaje być ogrzewane, a wewnętrzny wentylator wyłącza się i kontrolka rozmrażania zaczyna migać.
  3. Nowoczesna powietrzna pompa ciepła powinna być wyposażona w automatyczne czujniki, które zatrzymują działanie pompy w chwili osiągnięcia maksymalnej temperatury. Dzięki temu możemy optymalnie zarządzać zużyciem energii elektrycznej bez produkowania nadwyżek.

Jak można zauważyć, stosując się do pewnych wymagań, posiadanie pompy ciepła zimą będzie efektywną i opłacalną inwestycją. Do oszacowania kosztów instalacji dobrze sprawdzi się kalkulator fotowoltaiczny. Powietrzne pompy ciepła znajdą swoje skuteczne zastosowanie także w polskim klimacie i ogrzeją budynek w sezonie zimowym. Jeśli zadbamy o prawidłowe funkcjonowanie systemu grzewczego w naszym domu, pozyskiwanie ciepła w taki sposób, będzie sprawdzoną i wydajną metodą. Warto też mieć na uwadze, że efektywność pomp ciepła wzrasta zwłaszcza w termomodernizacyjnym budownictwie.

Jaka moc pompy ciepła do domu 120m2 jest odpowiednia? Jak ten parametr wygląda w pozostałych budynkach? Sprawdzamy na naszym blogu!

Przeczytaj również

Klimatyzacja – najczęściej zadawane pytania

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na alternatywne źródła energii coraz popularniejszym roz(...)

Pompa obiegowa CO – czym jest pompa obiegowa do centralnego ogrzewania?

Pompa obiegowa CO to urządzenie, które wywołuje przepływ wody w instalacji centralnego ogrzewani(...)

Kawka Bis – dofinansowanie pokryje nawet 100% kosztów

Wzrost kosztów ogrzewania i troska o zachowanie środowiska naturalnego w jak najlepszej kondycji s(...)

Dopasuj swój idealny system ogrzewania domu

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek