Grzejniki niskotemperaturowe – jakie grzejniki do pompy ciepła wybrać?

Pompa ciepła a grzejniki – to zagadnienie istotne jest dla wielu osób, które chcą zainstalować pompę ciepła, jako nowe źródło ciepła dla domu. W budynkach mieszkalnych zarówno starszego typu, ale również w nowym budownictwie grzejniki są wciąż popularnym rozwiązaniem w systemie ogrzewania. Z definicji, jako najlepszy typ ogrzewania współpracującego z pompą uznaje się ogrzewanie płaszczyznowe – jest nim najczęściej ogrzewanie podłogowe, ale także sufitowe lub ścienne. Wiele przykładów pokazuje, że zastosowanie pompy ciepła wraz z grzejnikami ma sens i może być efektywne. Modernizując budynek, można również postawić na grzejniki niskotemperaturowe, które są w stanie lepiej dopasować się do wymagań stawianych przez pompę ciepła.

Czy pompa ciepła i grzejniki mogą stanowić długotrwałą instalację grzewczą na lata? Czy są w stanie pokryć zapotrzebowanie energetyczne budynku?

Pompa ciepła a grzejniki – najważniejsze różnice i rodzaje

Pompa ciepła może efektywnie współpracować z systemem ogrzewania opartego o grzejniki. Rodzajów grzejników jest jednak wiele i każdy z nich będzie zapewniał nieco inną efektywność całej instalacji. Wśród szeregu różnych grzejników wyróżnić można:

  • grzejniki członowe żeliwne,
  • grzejniki członowe aluminiowe,
  • grzejniki stalowe,
  • grzejniki konwektorowe,
  • grzejniki kanałowe.

Jakie grzejniki do pompy ciepła wybrać?

Istnieją typy grzejników, które szczególnie nie służą instalacji grzewczej opartej o pompę ciepła. Tradycyjne grzejniki żeliwne, które swoje zastosowanie miały szczególnie w latach 60. i 70. docelowo miały współpracować z kotłami węglowymi. Uzyskanie odpowiedniej efektywności ogrzewania z użyciem tego typu grzejników wraz z pompą ciepła może być trudne.

Grzejniki starego typu, które używane były pierwotnie z kotłami węglowymi, cechuje minimalna bezwładność cieplna. To oznacza, że grzejniki żeliwne potrzebują wysokiej temperatury zasilania (wody), aby efektywnie zarządzać ciepłem w budynku mieszkalnym. Obecnie do pomp ciepła stosowane są najczęściej grzejniki niskotemperaturowe, a więc takie, które posiadają zarówno niższą masę własną, jak i mniejszą pojemność. Pozwala to na uzyskanie niższej bezwładności cieplnej, a więc zastosowanie niższej temperatury wody grzewczej. Takie grzejniki lepiej sprawdzą się w przypadku połączenia z pompami ciepła. Instalacja pompy ciepła we współpracy z grzejnikami niskotemperaturowymi będzie zużywała mniej prądu do wytworzenia określonej ilości ciepła.

Pompa ciepła a grzejniki - jakie grzejniki do pompy ciepła wybrać?
Jakie grzejniki do pompy ciepła – jakie działają najefektywniej?

Grzejniki niskotemperaturowe, czyli jakie?

Grzejniki niskotemperaturowe sprawdzają się najlepiej w budynkach termomodernizowanych. Wyższa klasa energetyczna budynku gwarantuje jeszcze wyższą efektywność systemu grzewczego. Im mniej ciepła wydostaje się z budynku, tym niższa temperatura wody w systemie ogrzewania potrzebna jest do ogrzania pomieszczenia.

Co to znaczy „niskotemperaturowy”? Określenie to oznacza, że woda w systemie ogrzewania ma temperaturę nieprzekraczającą 55 stopni Celsjusza. Wysokiej klasy grzejniki niskotemperaturowe do powietrznej pompy ciepła mogą efektywnie ogrzewać pomieszczenie przy jeszcze niższej temperaturze wody. Może ona wynosić nawet 35-45 stopni Celsjusza. Tego typu grzejniki zapewniają, że pompa ciepła może zużyć znacznie mniej prądu, co wiąże się również ze zwiększeniem wartości ekologicznej instalacji.

Zastosowanie odpowiedniego odbiornika ciepła, jakim są grzejniki niskotemperaturowe, pomaga w pełni wykorzystać potencjał, jaki tkwi w pompie ciepła. W grzejnikach niskotemperaturowych ważny jest również materiał ich wykonania. Nowoczesne grzejniki niskotemperaturowe często wykorzystują właściwości aluminium i miedzi – materiałów, które szybko i sprawnie potrafią oddawać ciepło do otoczenia. Efektywne ogrzewanie zależy również od dużej powierzchni grzania ściennych grzejników niskotemperaturowych.

Zobacz również artykuł: Pompa ciepła w starym domu – czy może być efektywna?

Grzejniki do pompy ciepła – parametry grzewcze

Ogrzewanie pompą ciepła wymaga zastosowania grzejników o odpowiednich parametrach. Do współpracy z pompą ciepła najlepiej nadają się grzejniki dla parametrów 55/45/20 – co oznaczają poszczególne liczby?

Przykład parametrów mocy grzejnika: 55/45/20

  • 55°C – temperatura zasilania,
  • 45°C – temperatura powrotu,
  • 20°C – temperatura w pomieszczeniu.

Grzejniki o takich samych parametrach stosowane są również wraz z kotłami kondensacyjnymi. Kotły kondensacyjne różnią się od tradycyjnych temperaturą spalania – w kotłach tradycyjnych może wynosić ona ponad 100 stopni, tymczasem w kondensacyjnych jedynie 45-60 stopni Celsjusza.

Pompa ciepła a grzejniki – różne typy instalacji

Pompy ciepła mogą mieć zastosowanie z różnymi systemami ogrzewania – od klasycznych grzejników, po niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe. Pompy ciepła mogą odpowiadać również za przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Jakie przykładowe instalacje oparte o grzejniki mogą funkcjonować wraz instalacją pompy ciepła?

Zobacz również artykuł: Rodzaje pomp ciepła – jakie rodzaje instalacji wyróżniamy?

Grzejniki płytowe i pompa ciepła – czy jest to realne połączenie?

Grzejniki płytowe występują w wielu budynkach mieszkalnych, w których pierwotnie mogły służyć, jako odbiorniki ciepła systemu ogrzewania opartego o piec gazowy lub węglowy. Połączenie pompy ciepła i grzejników płytowych może wciąż stanowić korzystne połączenie, mimo niższej efektywności od ogrzewania podłogowego czy specjalnych grzejników niskotemperaturowych. Należy przyjąć, że grzejniki płytowe będą wymagały wydatków na prąd o ok. 10-20% większych niż na niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe. Pozostawienie klasycznych ściennych grzejników płytowych nie stanowi zatem wykluczenia montażu pompy ciepła.

Grzejniki kanałowe – alternatywa dla ogrzewania płaszczyznowego

Ogrzewanie kanałowe najlepiej uwzględnić już podczas projektowania domu lub na etapie generalnego remontu systemu ogrzewania. Grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną cechują się obecnością wentylatora, który zwiększa dynamikę przepływu powietrza i pozwala na efektywniejsze ogrzewanie. Główną cechą ogrzewania tego typu jest konieczność wygospodarowania miejsca, czyli specjalnych kanałów w podłodze. Grzejniki typu kanałowego znajdują się bowiem w podłodze i nie zajmują przestrzeni użytkowej pomieszczenia. Wysoka technologia, która jest używana w najlepszych modelach grzejników kanałowych, pozwala na zajęcie minimalnej przestrzeni. Innymi wymienianymi zaletami grzejników kanałowych jest niska temperatura wody potrzebna do rozpoczęcia ogrzewania, oszczędność energii oraz efektywna praca nawet w niskiej temperaturze zasilania.

Wysokotemperaturowe pompy ciepła – jakie grzejniki zastosować?

To, ile prądu zużywa pompa ciepła, zależy w dużej mierze od mocy instalacji. Oprócz instalacji niskotemperaturowych, pompy ciepła mogą zapewniać wysoką temperaturę grzania. Dzięki temu pompa ciepła może współpracować nie tylko z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym, ale również z tradycyjnymi grzejnikami.

Wykorzystanie pomp ciepła wraz z grzejnikami wysokotemperaturowymi może mieć sensowne zastosowanie. Kalkulator pomp ciepła, który znajduje się na stronie Heatergo to narzędzie, które uwzględnia takie parametry, jak powierzchnia grzewcza, zapotrzebowanie na ciepło budynku czy właśnie typ ogrzewania, w którym uwzględnione zostały również grzejniki wysokotemperaturowe. Dla przykładu: dla domu bez termomodernizacji (zapotrzebowanie 170 W/m2) o powierzchni grzewczej 200 m2, zapotrzebowanie ciepła wynosi 34 kW – taką moc posiadają wysokotemperaturowe pompy ciepła. Przykład ten pokazuje, jak szerokie zastosowanie pomp ciepła można wdrażać do użytkowania. Takie zapotrzebowanie na ciepło mogą pokryć również powietrzne pompy ciepła.

Zobacz pełną ofertę – Pompy Ciepła Poznań – i zyskaj niezależność energetyczną przed zbliżającą się zimą! Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji.

Przeczytaj również

Pompa ciepła – zużycie prądu: ile prądu zużywa pompa ciepła?

Pompa ciepła jest uznawana za jeden z najbardziej ekonomicznych systemów ogrzewania domu. Wykorzys(...)

Kawka Bis – dofinansowanie pokryje nawet 100% kosztów

Wzrost kosztów ogrzewania i troska o zachowanie środowiska naturalnego w jak najlepszej kondycji s(...)

Pompa ciepła i fotowoltaika – czy warto łączyć obie instalacje?

Pompa ciepła i instalacja fotowoltaiczna to połączenie, które może stanowić ważny krok w unie(...)

Dopasuj swój idealny system ogrzewania domu

Pompy Ciepła Poznań – Grupa Ergo