Grzejniki niskotemperaturowe – jakie grzejniki do pompy ciepła wybrać?

Pompa ciepła a grzejniki – to zagadnienie istotne dla wielu osób, które chcą zainstalować pompę ciepła, jako nowe źródło ciepła dla domu. W budynkach mieszkalnych, zarówno starszego typu, jak i w nowoczesnej infrastrukturze, grzejniki są popularnym rozwiązaniem w systemie ogrzewania. Wiele przykładów wskazuje, że pompa ciepła do grzejników znajduje swoje skuteczne zastosowanie i może gwarantować optymalny komfort cieplny. Modernizując budynek, można również postawić na grzejniki niskotemperaturowe, które są w stanie lepiej dopasować się do wymagań stawianych przez pompę ciepła.

Czy pompa ciepła nadaje się do grzejników? Jakie grzejniki do powietrznej pompy ciepła? Czy takie połączenie umożliwia pokrycie zapotrzebowania cieplnego budynku? Z odpowiedzią przychodzimy w poniższym artykule!

Pompa ciepła a grzejniki – najważniejsze rodzaje

Rodzajów grzejników jest wiele, przy czym każdy z nich będzie zapewniał nieco inną efektywność całej instalacji. Wśród szeregu różnych grzejników wyróżnić można:

  • grzejniki członowe żeliwne,
  • grzejniki członowe aluminiowe,
  • grzejniki stalowe,
  • grzejniki konwektorowe,
  • grzejniki kanałowe.

Z definicji, jako najlepszy typ ogrzewania współpracującego z pompą uznaje się ogrzewanie płaszczyznowe – jest nim najczęściej ogrzewanie podłogowe, ale także sufitowe lub ścienne. Modernizując budynek, można również postawić na grzejniki niskotemperaturowe, które są w stanie lepiej dopasować się do wymagań stawianych przez pompę ciepła.

Zobacz również artykuł: Rodzaje pomp ciepła – jakie rodzaje instalacji wyróżniamy?

Pompy ciepła Poznań - zadbaj o ochronę środowiska z Heatergo!

Jakie grzejniki do pompy ciepła wybrać?

Jak widać, pompa ciepła do grzejników dobierana jest m.in. ze względu na preferencje użytkowników. Jednak duże znaczenie mają także m.in. rozmiar i układ pomieszczeń, izolacja budynku, czy budżet przewidziany na realizację całej inwestycji. Wybierając grzejniki do pompy ciepła, musisz wiedzieć, że niektóre z nich nie służą dobrze instalacji grzewczej. Przykładowo: tradycyjne grzejniki żeliwne, szczególnie wykorzystywane w latach 60. i 70. docelowo miały współpracować z kotłami węglowymi. Oznacza to, że obecnie tradycyjne grzejniki do pompy ciepła mogą nie zapewnić odpowiedniej efektywności ogrzewania. Dlaczego jeszcze tak się dzieje?

Grzejniki starego typu, które używane były pierwotnie z kotłami węglowymi, cechuje minimalna bezwładność cieplna. To oznacza, że grzejniki żeliwne potrzebują wysokiej temperatury zasilania (wody), aby efektywnie zarządzać ciepłem w budynku mieszkalnym. Aktualnie pompa ciepła do grzejników najczęściej wykorzystuje niskotemperaturowe grzałki, a więc takie, które posiadają zarówno niższą masę własną, jak i mniejszą pojemność. Pozwala to na uzyskanie niższej bezwładności cieplnej, a więc zastosowanie niższej temperatury wody grzewczej. W efekcie instalacja pompy ciepła we współpracy z grzejnikami niskotemperaturowymi będzie zużywała mniej prądu do wytworzenia określonej ilości ciepła.

Przeczytaj również: Pompa ciepła – zużycie prądu: ile prądu zużywa pompa ciepła?

Pompa ciepła – grzejniki niskotemperaturowe, czyli jakie?

Grzejniki niskotemperaturowe sprawdzają się najlepiej w budynkach termomodernizowanych. Wyższa klasa energetyczna gwarantuje jeszcze wyższą efektywność systemu grzewczego. Warto zapamiętać, że im mniej ciepła wydostaje się z pomieszczenia, tym niższa temperatura wody w systemie. Właśnie dzięki temu ogrzewanie domu pompą ciepła może być korzystne. 

Jak działają niskotemperaturowe grzejniki do pompy ciepła? Przeważnie woda w systemie ogrzewania ma temperaturę nieprzekraczającą 55 stopni Celsjusza. Jednak wysokiej klasy grzejniki niskotemperaturowe do powietrznej pompy ciepła mogą efektywnie ogrzewać pomieszczenie przy jeszcze niższej temperaturze wody. W takim wypadku może wynieść nawet 35-45 stopni Celsjusza. Tego typu grzejniki sprawią, że pompa ciepła zużyje znacznie mniej prądu, co z kolei wiąże się z poprawą ekologicznych aspektów samej instalacji i jej pozytywnego wpływu na środowisko naturalne. 

Zastosowanie odpowiedniego odbiornika ciepła, jakim są grzejniki niskotemperaturowe, pomaga w pełni wykorzystać potencjał, jaki tkwi w pompie ciepła. W grzejnikach niskotemperaturowych ważny jest również materiał ich wykonania. Nowoczesne grzałki często wykorzystują właściwości aluminium i miedzi – materiałów, które szybko i sprawnie potrafią oddawać ciepło do otoczenia. Efektywne ogrzewanie zależy również od dużej powierzchni grzania ściennych grzejników niskotemperaturowych.

Jeśli natomiast zastanawiasz się, czy wymiana pieca gazowego na pompę ciepła może być korzystnym rozwiązaniem, sprawdź artykuł na naszym blogu. 

Pompa ciepła a grzejniki - jakie grzejniki do pompy ciepła wybrać?
Jakie grzejniki do pompy ciepła – jakie działają najefektywniej?

Grzejniki do pompy ciepła – parametry grzewcze

Ogrzewanie pompą ciepła wymaga zastosowania grzejników o odpowiednich parametrach. Do współpracy z pompą ciepła najlepiej nadają się grzejniki dla parametrów 55/45/20. Jak należy rozumieć poszczególne wartości? Dobrze zobrazuje Ci to poniższy przykład parametrów mocy grzejnika 55/45/20:

  • 55°C – temperatura zasilania,
  • 45°C – temperatura powrotu,
  • 20°C – temperatura w pomieszczeniu.

Grzejniki o takich samych parametrach, stosowane są również wraz z kotłami kondensacyjnymi. Kotły kondensacyjne różnią się od tradycyjnych temperaturą spalania – w kotłach tradycyjnych może wynosić ona ponad 100 stopni, tymczasem w kondensacyjnych jedynie 45-60 stopni.

Pompa ciepła a grzejniki – różne typy instalacji

Pompa ciepła do grzejników może mieć zastosowanie z różnymi systemami ogrzewania – od klasycznych grzejników, po niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe. Ponadto nowoczesne systemy grzewcze mogą odpowiadać za przygotowanie ciepłej wody użytkowej, a dzięki wyposażeniu w odpowiednie funkcje – także za chłodzenie pomieszczeń. Jakie zastosowanie może mieć pompa ciepła na grzejniki? Które połączenie okaże się szczególnie korzystne?
Zobacz również: Rodzaje pomp ciepła – jakie rodzaje instalacji wyróżniamy?

Grzejniki płytowe i pompa ciepła – czy jest to realne połączenie?

Grzejniki płytowe występują w wielu budynkach mieszkalnych, w których pierwotnie mogły służyć jako odbiorniki ciepła systemu ogrzewania opartego o piec gazowy lub węglowy. Połączenie pompy ciepła i grzejników płytowych może wciąż stanowić korzystne połączenie, mimo niższej efektywności od ogrzewania podłogowego czy specjalnych grzejników niskotemperaturowych. Należy przyjąć, że grzejniki płytowe będą wymagały o ok. 10-20% większych wydatków na prąd niż na niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe. Pozostawienie klasycznych ściennych grzejników płytowych nie stanowi zatem wykluczenia montażu pompy ciepła.

Grzejniki kanałowe – alternatywa dla ogrzewania płaszczyznowego

Ogrzewanie kanałowe najlepiej uwzględnić już podczas projektowania domu lub na etapie generalnego remontu systemu ogrzewania. Grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną cechują się obecnością wentylatora, który zwiększa dynamikę przepływu powietrza i pozwala na efektywniejsze ogrzewanie. Główną cechą ogrzewania tego typu jest konieczność wygospodarowania miejsca, czyli specjalnych kanałów w podłodze. Grzejniki typu kanałowego znajdują się bowiem w podłodze i nie zajmują przestrzeni użytkowej pomieszczenia. 

Wysoka technologia, która jest używana w najlepszych modelach grzejników kanałowych, pozwala na zajęcie minimalnej przestrzeni. Innymi wymienianymi zaletami grzejników kanałowych jest niska temperatura wody potrzebna do rozpoczęcia ogrzewania, oszczędność energii oraz efektywna praca nawet w niskiej temperaturze zasilania.

Czy pompa ciepła nadaje się do grzejników?

Pompa ciepła na grzejniki to rozwiązanie, które może okazać się sprawdzoną opcją dla różnego typu budownictwa. Jeśli zastanawiasz się, czy warto z niej skorzystać, warto dokładnie ocenić możliwości grzewcze swojego domostwa – także pod kątem samego montażu instalacji. Oprócz urządzeń niskotemperaturowych, pompy ciepła mogą zapewniać także wysoką temperaturę grzania, dzięki czemu pompa ciepła a grzejniki wysokotemperaturowe są sprawdzonym rozwiązaniem. Dzięki temu pompa ciepła może współpracować nie tylko z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym, ale również z tradycyjnymi grzejnikami.

Kalkulator pomp ciepła, który znajduje się na stronie Heatergo to narzędzie, które pomoże zadbać o właściwy wybór urządzeń dla Twojego domu. Fachowe doradztwo uwzględnia czynniki takie jak powierzchnia grzewcza, zapotrzebowanie na ciepło budynku czy typ ogrzewania, które odnoszą się również do grzejników wysokotemperaturowych. Dla przykładu: dla domu bez termomodernizacji (zapotrzebowanie 170 W/m2) o powierzchni grzewczej 200 m2, zapotrzebowanie ciepła wynosi 34 kW – właśnie taką moc posiada wysokotemperaturowa pompa ciepła. Co jednak istotne, takie zapotrzebowanie na ciepło mogą pokryć również powietrzne pompy ciepła

Zobacz pełną ofertę  Pompy Ciepła Poznań  i zyskaj niezależność energetyczną – nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji.

Przeczytaj również

Koszt pompy ciepła do domu 200m2 i większych. Pompa ciepła w większym budynku

Pompy ciepła są rodzajem instalacji grzewczej – służą do ogrzewania całego domu, jak równie(...)

Pompa ciepła – cena i eksploatacja urządzenia: ile kosztuje pompa ciepła?

Pompa ciepła to coraz popularniejsze źródło ogrzewania domu. Pozwala ona na pokrycie 100% zapotr(...)

Koszt pompy ciepła do domu 150m2, 120m2 i 180m2. Ile wynosi?

Jak podają źródła statystyczne, przeciętna wielkość nowego domu jednorodzinnego w Polsce(...)

Dopasuj swój idealny system ogrzewania domu

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek