Wymiana pieca gazowego na pompę ciepła – czy warto teraz się zdecydować?

Wymiana pieca gazowego na pompę ciepła wydaje się zasadna szczególnie teraz, w czasie dynamicznie rosnących cen gazu. Podwyżki, które dotykają konsumentów, są najwyższe od kilkudziesięciu lat. Widmo kryzysu energetycznego, który do największych rozmiarów może rozwinąć się w zimie, powoduje, że pompa ciepła jest inwestycją, która może przynieść wysokie oszczędności i uniezależnić gospodarstwo domowe lub firmę od gwałtownych podwyżek gazu ziemnego czy węgla, które już mają miejsce.

W naszym artykule wyjaśniamy, czy pompa ciepła jest w stanie zastąpić piec gazowy i czy może być równie efektywna. Wrócimy również do podstawowego pytania – pompa ciepła czy gaz?

Wymiana pieca gazowego na pompę ciepła – dlaczego warto?

Wiele powodów przemawia za tym, że ogrzewanie pompą ciepła może zostać wykorzystane w zamian konwencjonalnych źródeł ciepła np. gazu czy węgla. Oto najważniejsze z nich.

Pompy ciepła zamiast gazu płynnego

Rok 2022 od samego początku wiąże się z niestabilną sytuacją na rynku energetycznym. Braki w dostawach dwóch podstawowych źródeł energii elektrycznej i cieplnej (węgla i gazu) doprowadziły do kilkuset procentowych podwyżek. Brak stabilności na rynku energetycznym, którego jedną z przyczyn są pozrywane łańcuchy dostaw surowców, doprowadził do gwałtownego wzrostu cen. W polskich gospodarstwach domowych wciąż często na potrzeby ogrzewania stosuje się gaz ziemny i węgiel. W ostatnich miesiącach zarówno ceny węgla, jak i gazu podniosły się do tego stopnia, że inwestycja w pompy ciepła, jako główne jednostki odpowiadające za ogrzewania domu stały się wysoce zasadne. Można zatem stwierdzić, że wraz z drastycznymi podwyżkami cen konwencjonalnych źródeł energii cieplnej, wartość odnawialnych źródeł energii, które są darmowe wzrosła kilkukrotnie. Przy tak wysokich cenach, pompy ciepła mogą zwrócić się znacznie szybciej.

Dofinansowanie do pompy ciepła - zwiększ opłacalności inwestycji!

Nowe przepisy antysmogowe a pompa ciepła

Pompa ciepła to idealna opcja dla osób, które w najbliższych latach muszą podjąć się wymiany kotła węglowego. Przepisy unijne określiły już, kiedy konieczna jest wymiana poszczególnych klas pieców na paliwo stałe. Według uchwał antysmogowych dla każdego województwa zostały podane daty, do których konieczna jest wymiana pieców węglowych tzw. kopciuchów. Konieczność wymiany kotła węglowego to idealna okazja do zainwestowania w pompę ciepła.

Rozwój odnawialnych źródeł ciepła w instalacji centralnego ogrzewania

Odnawialne źródła energii w najbliższych kilkudziesięciu latach mają stanowić podstawę sektora energetycznego, dlatego już teraz warto postawić na energię cieplną z powietrza, wody lub gruntu. Pompa ciepła jest w stanie na wysokiej efektywności wykorzystać źródła ciepła, które znajdują się w naszym otoczeniu. Nawet powietrzna pompa ciepła może stanowić uzupełnienie instalacji grzewczej, jak i jej główny element.

Wymiana pieca gazowego na pompę ciepła. Pompy ciepła a ogrzewanie gazowe
Pompa ciepła może w pełni zastąpić piec gazowy – zarówno w zakresie głównego obiegu, jak również wody użytkowej

Najważniejsze zalety pompy ciepła – co za nią przemawia?

Instalacja pompy ciepła niesie za sobą wiele korzyści. Warto zwrócić uwagę, że pompa ciepła działa obecnie w wielu typach budynków – od nowoczesnego budownictwa, w którym dominuje niewielka powierzchnia w połączeniu z ogrzewaniem niskotemperaturowym, aż po większe budynki, których system ogrzewania opiera się o system grzejnikowy.

Zobacz artykuł: Rodzaje pomp ciepła – jakie rodzaje instalacji wyróżniamy?

Niewielka zajmowana przestrzeń

Pompy ciepła nie potrzebują dużej przestrzeni instalacyjnej. Rozróżnić można dwa typy jednostek pomp ciepła – SPLIT i MONOBLOK. Pompy ciepła typu SPLIT składają się z dwóch jednostek (zewnętrznej i wewnętrznej), jednocześnie zajmują nieco więcej miejsca i są głośniejsze. Jednostki MONOBLOK są mniejsze, cichsze, a cały moduł hydrauliczny znajduje się w jednej jednostce na zewnątrz budynku. Kocioł gazowy nie różni się znacząco pod kątem powierzchni zajmowanej w budynku, jednak wymaga obowiązkowego przyłącza gazu.

Mówiąc o powierzchni zajmowanej przez pompę ciepła, należy wziąć pod uwagę dolne źródło ciepła, z którego pobierana jest energia potrzebna do produkcji ciepła. Rozróżniamy trzy rodzaje pomp ciepła – powietrzne, gruntowe i wodne. W przypadku powietrznych pomp ciepła, instalacje te nie potrzebują dodatkowej przestrzeni na dolne źródło – powietrze z zewnątrz pobiera wentylator. Gruntowa pompa ciepła wymaga wygospodarowania większej przestrzeni na działce. Wiele zależy tutaj od rodzaju zastosowanego kolektora, który może być zarówno pionowy, jak i poziomy. Wodne pompy ciepła stosowane są rzadko, ponieważ wymagają posiadania przydomowego zbiornika wodnego.

Niskie koszty ogrzewania

Pompa ciepła bazuje na odnawialnych źródłach energii, jednak potrzebuje energii elektrycznej do zasilania, aby móc przetwarzać energię z zewnątrz na ciepło dla systemu ogrzewania. Zużycie prądu przez pompę ciepła zależy od mocy urządzenia, które warunkowane jest głównie od systemu ogrzewania. Ogrzewanie podłogowe lub grzejniki niskotemperaturowe potrzebują mniej energii z uwagi na niższą temperaturę grzania. Zapotrzebowanie na energię elektryczną wyraża sprężarka do pompy ciepła, która jest najważniejszym elementem instalacji odpowiadającym za wytwarzanie energii cieplnej do ogrzewania. Zużycie energii przez pompę ciepła jest nieporównywalnie niższe w porównaniu do rachunków za gaz. Warto również dodać, że pełne zapotrzebowanie energetyczne wyrażane przez pompę ciepła może zostać pokryte instalacją fotowoltaiczną. Więcej o takim połączeniu przeczytasz w naszym artykule: pompa ciepła i fotowoltaika.

Korzyści środowiskowe

Ochrona środowiska naturalnego ma coraz większe znaczenie. W najbliższych kilkudziesięciu latach odnawialne źródła energii mają stanowić podstawę rynku energetycznego. Już dzisiaj wartość instalacji opartych na OZE rośnie. Z pomocą pompy ciepła możliwe jest ekologiczne i bezemisyjne ogrzewanie domu. Nawet powietrzne pompy ciepła charakteryzujące się niższą efektywnością od swoich gruntowych i wodnych odpowiedników nadal są w stanie zapewnić komfort cieplny. Pompa ciepła nie emituje bezpośrednio dwutlenku węgla. Jedyna emisja pośrednia przypisywana do pomp ciepła może być spowodowana wykorzystaniem energii elektrycznej. Gazowy kocioł kondensacyjny lub klasyczny kocioł gazowy również charakteryzują się niską emisją CO2, ale jednocześnie kilkukrotnie wyższą od pomp ciepła.

Bezobsługowość

Pompy ciepła służące do przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz do ogrzewania domu spełniają bardzo ważne zadanie. Jednocześnie nie wymagają bieżącej ingerencji ze strony użytkownika. Są to urządzenia w pełni zautomatyzowane, które wymagają jedynie wprowadzenia odpowiednich ustawień, które zapewnią odpowiednią temperaturę wody w instalacji ogrzewania. Warto jedynie dbać o bieżące utrzymanie instalacji oraz wykonywać bieżące przeglądy.

Czy pompa ciepła wystarczy do ogrzewania domu?

Pompa ciepła w zupełności jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na ciepło oraz ciepłą wodę użytkową budynku. Dostosowanie instalacji do potrzeb budynku możliwe jest przy pomocy narzędzia, jakim jest kalkulator pomp ciepła. Dzięki niemu każdy jest w stanie określić, jakie parametry powinna mieć pompa ciepła nawet przy wysokim zapotrzebowaniu na ciepło, dużej powierzchni oraz współpracy z grzejnikami wysokotemperaturowymi. Wybór odpowiedniego źródła ciepła również jest kluczowym elementem, od którego zależy efektywność instalacji. Instalując powietrzną pompę ciepła, możemy w pełni pokryć zapotrzebowanie energetyczne budynku. Mimo tego lepszą efektywność są w stanie zagwarantować np. gruntowe pompy ciepła. Dzieje się tak dlatego, że temperatura pod ziemią cechuje się znacznie mniejszymi amplitudami, a od pewnej głębokości jest ona stała. Z kolei montaż powietrznej pompy ciepła jest znacznie prostszy, tańszy i nie wymaga ingerencji w powierzchnię działki.

Lista zalet, jakie posiada pompa ciepła, jest długa. Z całą pewnością jest ona w stanie zastąpić moc grzewczą kotła gazowego. Wymiana pieca gazowego na pompę ciepła tej jesieni jest świetnym ruchem, który z pewnością pozwoli na zaoszczędzenie dużej sumy pieniędzy. Sprawdź naszą ofertę na pompy ciepła – Poznań i zdecyduj się na własną instalację!

Zobacz też: Czynnik chłodniczy w pompie ciepła – za co odpowiada?

Przeczytaj również

Klimatyzacja – najczęściej zadawane pytania

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na alternatywne źródła energii coraz popularniejszym roz(...)

Pompa obiegowa CO – czym jest pompa obiegowa do centralnego ogrzewania?

Pompa obiegowa CO to urządzenie, które wywołuje przepływ wody w instalacji centralnego ogrzewani(...)

Kawka Bis – dofinansowanie pokryje nawet 100% kosztów

Wzrost kosztów ogrzewania i troska o zachowanie środowiska naturalnego w jak najlepszej kondycji s(...)

Dopasuj swój idealny system ogrzewania domu

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek