Zasobniki CWU do pompy ciepła – sposób magazynowania i produkowania ciepłej wody

Zasobniki CWU do pompy ciepła to zbiorniki, które służą do magazynowania wody użytkowej. Zasobniki c.w.u mają swoje zastosowanie wraz z różnymi typami instalacji centralnego ogrzewania. Mogą służyć zarówno w większych domach, mniejszych budynkach jednorodzinnych czy mieszkaniach. Urządzenia te swoje zastosowanie mają również wraz z ogrzewaniem niskotemperaturowym. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę, że zasobnik do pomp ciepła jest nieco inny niż w przypadku tradycyjnego kotła. Dobranie nieodpowiedniego zasobnika c.w.u może skutkować spadkiem efektywności i pojawieniem się stanów awaryjnych całej instalacji, które mogą powodować powstanie dodatkowych kosztów.

Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jaki zasobnik cwu do pompy ciepła wybrać, a na co szczególnie uważać, by uniknąć problemów. Omawiamy również najważniejsze elementy zbiornika buforowego. Zapraszamy do lektury!

Zasobniki CWU do pompy ciepła – ogólna charakterystyka

Podgrzewanie wody użytkowej to pierwszy i najważniejszy cel zasobników c.w.u. Proces ten następuje przy użyciu źródła ciepła, jakie znajduje się w budynku. Za podgrzewanie wody użytkowej może odpowiadać również pompa ciepła. Jak prezentuje się podstawowy podział zasobników?

Kalkulator pomp ciepła - użyj przydatnego narzędzia!

Zasobniki CWU do pompy ciepła z wbudowaną wężownicą

Wodę w takim zbiorniku ogrzewa wężownica spiralna, która znajduje się wewnątrz zasobnika. Zbiornik c.w.u. może mieć jedną, co najmniej dwie wężownice. Zależy to w głównej mierze od ilości posiadanych źródeł energii. Każde z nich można podłączyć do innej wężownicy. Zasobniki z wężownicą posiadają dwa obiegi wody. Jeden z nich podłączamy do źródła ciepła (obieg wężownicowy), a drugi do instalacji wodociągowej. Zimna woda sieciowa wpływa do zasobnika i zostaje ogrzana przez wężownicę, która pobiera energię cieplną ze źródła ciepła. Po ogrzaniu ciepła woda kieruje się w górną część zasobnika c.w.u, a stamtąd rozprowadzana jest po całym budynku.

Zasobnik CWU ładowany warstwowo

Zasobnik ładowany warstwowo to rozwiązanie wykorzystywane najczęściej przy kotłach gazowych, ponieważ w nich najczęściej zainstaluje się wymiennik ciepła, który ładuje zasobnik ciepłą wodą. Rozwiązanie to jest jednak coraz popularniejsze również w instalacjach z pompami. Jak uzyskiwana jest tutaj odpowiednia temperatura wody?

Ciepła woda wypływająca z wymiennika, kierowana jest do górnej części zasobnika c.w.u. Temperatura wody i jej warstwowy rozkład w zasobniku powoduje, że jest nazywany ładowanym warstwowo. Ten rodzaj zasobnika charakteryzuje się szybszą dostępnością wody użytkowej.

Zasobnik CWU sprawdzi się w każdym budynku. Czy tak samo jest w przypadku pompy ciepła? Piszemy o tym w naszym artykule blogowym: pompa ciepła w starym domu.

Zasobniki cwu do pompy ciepła - produkowanie ciepłej wody przy pomocy pompy ciepła
Powietrzna pompa ciepła a zasobnik c.w.u. – jakie urządzenie będzie odpowiednie?

Zasobniki CWU do pompy ciepła – sposób ogrzewania

Jak wspomnieliśmy wyżej, dobór odpowiedniego zasobnika CWU jest kluczowy dla poprawnego działania całej instalacji. Równie ważnym kryterium, na które należy zwrócić uwagę jest sposób podgrzewania wody. Sposoby są dwa:

  • Ogrzewanie przepływowe
  • Gromadzenie wody w odpowiednio dużej ilości

Pierwszy sposób nie jest polecany, jeżeli źródłem ciepła dla zasobnika ma być pompa ciepła. Powodem jest wolumen mocy pompy ciepła, jaka konieczna jest do ciągłego podgrzewania wody. Wysoka i często wykorzystywana moc grzewcza jaka jest potrzeba w tym rozwiązaniu powoduje, że ogrzewanie przepływowe jest nieefektywne i najczęściej wymaga zainstalowania dodatkowych urządzeń. Moc pompy ciepła, która dla domów jednorodzinnych wynosić będzie najczęściej 10 kW będzie niewystarczająca, by ogrzewać wodę na bieżąco. Sposób ten to również intensywniejsza eksploatacja całej instalacji, co może powodować krótszą żywotność sprężarki do pompy ciepła. Gromadzenie ciepłej wody użytkowej jest lepsze również ze względu na koszty bieżące. Pompa ciepła zużyje mniej prądu, jeśli będzie podgrzewać wodę w zasobniku jednorazowo, najlepiej w godzinach, w których można skorzystać z tańszej taryfy. Są to godziny 22-6 oraz 13-15, w których obowiązuje tzw. taryfa G12.

Dowiedz się również, czym jest i jaką rolę pełni czynnik chłodniczy w pompach ciepła. Więcej informacji na naszym blogu.

Zasobnik do pompy ciepła – jaki wybrać?

Zasobniki ciepłej wody mogą dobrze współpracować z pompą ciepła, jeżeli uwzględnione zostanie kilka kluczowych czynników. W przypadku zasobnika CWU, w którym woda ogrzewana jest poprzez wężownicę, ważna jest powierzchnia wężownicy. Pompa ciepła, która cechuje się niższą temperaturą grzania, potrzebuje większej powierzchni wężownicy po to, by móc przekazać odpowiednią ilość energii do ogrzania wody. Przyjmuje się, że powierzchnia wężownicy powinna wynosić min. 0,25 m2 na każdy kW pompy ciepła. Poza tym, istotna jest również odpowiednia pojemność zasobnika, jego orientacja oraz sam typ. Optymalne zasobniki CWU do pomp ciepła mają najczęściej pojemność równą 150, 200 lub 300 litrów i orientację pionową. Dobrym rozwiązaniem jest również wybór zbiornika warstwowego, dzięki któremu woda użytkowa może zostać podgrzana znaczenie szybciej.

Zasobnik c.w.u zintegrowany z pompą ciepła

Zasobniki zintegrowane z pompą ciepła najczęściej mają pojemność ok. 150-200 litrów, chociaż często można spotkać zbiorniki o pojemności większej niż 200 litrów. Urządzenia tego typu cechuje stosunkowo prosty montaż. Jeżeli chcemy wraz z zasobnikiem zastosujemy powietrzne pompy ciepła, proces wymaga jedynie odpowiedniego ustawienia urządzenia, podłączenia do prądu oraz podłączenia do niego przewodów powietrznych oraz wodnych. Rozwiązanie to polecane jest zarówno osobom, które budują nowy budynek, jak również tym, które szukają nowych rozwiązań dla swojej instalacji ciepłej wody użytkowej. Pompy ciepła zintegrowane z zasobnikiem c.w.u. posiadają najczęściej grzałkę elektryczną, która służy dogrzewaniu wody, gdy tego potrzebujemy. Wężownica znajduje się w dolnej części zasobnika.

Zastosowanie pomp ciepła bez zasobnika CWU – lepsza opcja?

Osoby, które mają już zasobnik pompy ciepła, zawsze mogą zainstalować pompę ciepła, jako osobne urządzenie odpowiadające za podgrzewanie wody. Rozwiązanie to jest najlepsze również dla tych osób, które nie mają wystarczającej ilości miejsca w pomieszczeniu, którym znajduje się pompa ciepła. W wielu domach jednorodzinnych będzie to optymalne rozwiązanie. Połączenie pompy ciepła z zasobnikiem, który znajduje się w inny miejscu nie stanowi większego problemu.

Zasobniki CWU do pompy ciepła – najczęstsze błędy w doborze

Zasobniki CWU do pompy ciepła najczęściej będą droższe, z uwagi na konieczność zastosowania większej pojemności, którą determinuje większa powierzchnia podgrzewacza. Nieuwzględnienie tego czynnika podczas doboru zasobnika do pompy ciepła może powodować, że urządzenie nie będzie właściwie pracowało. Zastosowanie nieodpowiedniego podgrzewacza może powodować częstsze występowanie usterek, niemożność odpowiedniego podgrzania wody czy też częste wyłączanie i włączanie sprężarki.

W funkcjonowaniu instalacji centralnego ogrzewania istotna jest również pompa obiegowa CO. Przeczytaj na naszym blogu jaką ma rolę w instalacjach pomp ciepła!

Dogrzewanie wody kolektorami słonecznymi

Ogrzewanie wody w zasobniku CWU możliwe jest również z wykorzystaniem kolektorów słonecznych. Mimo tego, że oba rozwiązania nieco się od siebie różnią, połączenie ich sił do celów pozyskiwania ciepłej wody, jest wysoce zasadne. Podgrzewanie wody przy użyciu kolektorów słonecznych ma swoje uzasadnienie szczególnie w okresie letnim przy intensywnym nasłonecznieniu. Wykorzystanie pompy ciepła do ogrzewania wody również ma szereg zalet i jest łatwe do wdrożenia. W erze stawiania na odnawialne źródła energii, coraz częściej stosuje się połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła. Wykorzystanie dwóch urządzeń do grzania wody w zasobniku jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jednak ważne będzie zastosowanie zasobnika z dwoma wężownicami, gdzie każda z nich będzie podłączona do innego źródła ciepła.

Dowiedz się więcej o korzyściach, jakie niesie połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła: Pompa ciepła i fotowoltaika – czy warto łączyć obie instalacje?

Zasobniki CWU do pompy ciepła – podsumowanie

Zasobniki CWU to ważne elementy dla całej instalacji ciepłej wody użytkowej. W dużej mierze to właśnie od nich zależy, czy instalacja wody użytkowej w naszym domu będzie zapewniała nam odpowiedni komfort użytkowania. Bazując na dostępnej wiedzy, a także przy wsparciu specjalistów Heatergo, jesteśmy w stanie dobrać odpowiedni zasobnik c.w.u.

Chciałbyś zainstalować pompę ciepła w swoim budynku? Sprawdź ofertę Heatergo: Pompy ciepła dla domu. Chciałbyś skontaktować się z naszym specjalistą? Wyślij wiadomość z zakładki „Kontakt„.

Przeczytaj również

Współczynnik SCOP i COP pompy ciepła – czy sprawność pompy ciepła jest istotna?

Współczynnik COP pompy ciepła, jak również jego odpowiednik – współczynnik SCOP – są jed(...)

Ogrzewanie klimatyzatorem – dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie klimatyzacją?

Stosowanie tradycyjnych grzejników elektrycznych nie jest już tak często praktykowane. Ze względ(...)

Pompa ciepła wysokotemperaturowa – cena i zastosowanie: jak działa wysokotemperaturowa pompa ciepła?

Mimo że wśród naszych klientów dużym zainteresowaniem cieszą się instalacje grzewcze wykorzys(...)

Dopasuj swój idealny system ogrzewania domu

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek