Zasobniki CWU do pomp ciepła – jaki zbiornik CWU do pompy ciepła wybrać?

Zasobniki CWU do pompy ciepła to zbiorniki, które służą do magazynowania wody użytkowej. Zasobniki c.w.u mają swoje zastosowanie wraz z różnymi typami instalacji centralnego ogrzewania. Mogą służyć zarówno w większych domach, mniejszych budynkach jednorodzinnych czy mieszkaniach. Urządzenia te swoje zastosowanie mają również wraz z ogrzewaniem niskotemperaturowym. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę, że zbiornik CWU do pompy ciepła jest nieco inny niż w przypadku tradycyjnego kotła. Dobranie nieodpowiedniego zasobnika może skutkować spadkiem efektywności i pojawieniem się stanów awaryjnych całej instalacji, które z kolei mogą przyczynić się do powstawania dodatkowych kosztów.

Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jaki zasobnik CWU do pomp ciepła wybrać, a także, na co szczególnie uważać, by uniknąć problemów. Omawiamy również najważniejsze elementy zbiornika buforowego. Zapraszamy do lektury!

Zasobniki CWU do pomp ciepła – ogólna charakterystyka

Podgrzewanie wody użytkowej to pierwszy i najważniejszy cel zasobników CWU. Proces ten następuje przy użyciu źródła ciepła, jakie znajduje się w budynku. Za podgrzewanie wody użytkowej może odpowiadać również pompa ciepła. Jaki zbiornik CWU do pompy ciepła będzie nadawał się idealnie? Niżej podpowiadamy.

Kalkulator pomp ciepła - użyj przydatnego narzędzia!

Zasobniki CWU do pompy ciepła z wbudowaną wężownicą

Wodę w takim zbiorniku ogrzewa wężownica spiralna, która znajduje się wewnątrz zasobnika. Zbiornik c.w.u.do pompy ciepła może mieć jedną, co najmniej dwie wężownice. Zależy to w głównej mierze od ilości posiadanych źródeł energii. Każde z nich można podłączyć do innej wężownicy. Zasobniki z wężownicą posiadają dwa obiegi wody. Jeden z nich podłączamy do źródła ciepła (obieg wężownicowy), a drugi do instalacji wodociągowej. Zimna woda sieciowa wpływa do zasobnika i zostaje ogrzana przez wężownicę, która pobiera energię cieplną ze źródła ciepła. Po ogrzaniu ciepła woda kieruje się w górną część zasobnika CWU, a stamtąd rozprowadzana jest po całym budynku.

Zasobnik CWU do pompy ciepła – ładowanie warstwowe

Zasobnik do pompy ciepła ładowany warstwowo to rozwiązanie wykorzystywane najczęściej przy kotłach gazowych, jako że właśnie w nich najczęściej instalowane są wymiennik ciepła, który ładuje zasobnik ciepłą wodą. Rozwiązanie to jest jednak coraz popularniejsze również w instalacjach z pompami. Jak uzyskiwana jest tutaj odpowiednia temperatura wody? Ciepła woda wypływająca z wymiennika, kierowana jest do górnej części zasobnika CWU. Temperatura wody i jej warstwowy rozkład w zasobniku powoduje, że ten zasobnik CWU do pompy ciepła określany jest jako ładowany warstwowo. W dodatku tego typu zbiornik charakteryzuje się szybszą dostępnością wody użytkowej.

Zasobnik CWU sprawdzi się w każdym budynku. Czy tak samo jest w przypadku pompy ciepła? Piszemy o tym w naszym artykule blogowym: pompa ciepła w starym domu.

Zasobniki cwu do pompy ciepła - produkowanie ciepłej wody przy pomocy pompy ciepła
Powietrzna pompa ciepła a zasobnik CWU do pompy ciepła – jakie urządzenie będzie odpowiednie?

Zasobniki CWU do pompy ciepła – sposób ogrzewania

Jak wspomnieliśmy wyżej, odpowiednio dobrany zbiornik CWU do pompy ciepła jest kluczowy dla poprawnego działania całej instalacji. Równie ważnym kryterium, na które należy zwrócić uwagę, jest sposób podgrzewania wody. Sposoby są dwa:

  • Ogrzewanie przepływowe,
  • Gromadzenie wody w odpowiednio dużej ilości.

Pierwszy sposób nie jest polecany, jeżeli źródłem ciepła dla zasobnika ma być pompa ciepła. Powodem jest wolumen mocy urządzenia, które potrzeba do ciągłego podgrzewania wody. Wysoka i często wykorzystywana moc grzewcza wykorzystywana w tym rozwiązaniu sprawia, że ogrzewanie przepływowe jest nieefektywne i najczęściej wymaga zainstalowania dodatkowych urządzeń. Moc pompy ciepła, która dla domów jednorodzinnych wynosić będzie najczęściej 10 kW, będzie niewystarczająca, by ogrzewać wodę na bieżąco. Sposób ten oznacza również intensywniejszą eksploatację całej instalacji, co może powodować krótszą żywotność sprężarki do pompy ciepła. Gromadzenie ciepłej wody użytkowej jest lepsze również ze względu na koszty bieżące. Pompa ciepła zużyje mniej prądu, jeśli będzie podgrzewać wodę w zasobniku jednorazowo, najlepiej w godzinach, w których można skorzystać z tańszej taryfy. Są to godziny 22-6 oraz 13-15, w których obowiązuje tzw. taryfa G12.

Dowiedz się również, czym jest i jaką rolę pełni czynnik chłodniczy w pompach ciepła. Więcej informacji na naszym blogu.

Zasobnik CWU do pompy ciepła – jaki wybrać?

Zasobniki ciepłej wody mogą dobrze współpracować z pompą ciepła, jeżeli uwzględnione zostanie kilka kluczowych czynników. W przypadku zasobnika CWU, w którym woda ogrzewana jest poprzez wężownicę, ważna jest powierzchnia wężownicy. Pompa ciepła, która cechuje się niższą temperaturą grzania, potrzebuje większej powierzchni wężownicy po to, by móc przekazać odpowiednią ilość energii do ogrzania wody. Przyjmuje się, że powierzchnia wężownicy powinna wynosić min. 0,25 m2 na każdy kW pompy ciepła. Poza tym istotna jest również odpowiednia pojemność zasobnika, jego orientacja oraz sam typ. Optymalne zasobniki CWU do pomp ciepła mają najczęściej pojemność równą 150, 200 lub 300 litrów i orientację pionową. Dobrym rozwiązaniem jest również wybór zbiornika warstwowego, dzięki któremu woda użytkowa może zostać podgrzana znaczenie szybciej.

Zasobnik CWU zintegrowany z pompą ciepła

Zasobniki zintegrowane z pompą ciepła najczęściej mają pojemność ok. 150-200 litrów, chociaż często można spotkać zbiorniki o pojemności większej niż 200 litrów. Urządzenia tego typu cechuje stosunkowo prosty montaż. Jeżeli razem z zasobnikiem zastosujemy powietrzne pompy ciepła, proces ten będzie wymagał jedynie odpowiedniego ustawienia urządzenia, podłączenia go do prądu oraz podłączenia do niego przewodów powietrznych, oraz wodnych. Rozwiązanie to polecane jest zarówno osobom, które budują nowy budynek, jak również tym, które szukają nowych rozwiązań dla swojej instalacji ciepłej wody użytkowej. Pompy ciepła zintegrowane z zasobnikiem c.w.u. posiadają najczęściej grzałkę elektryczną, która służy dogrzewaniu wody, gdy tego potrzebujemy. W tym wariancie wężownica znajduje się w dolnej części zasobnika.

Zastosowanie pomp ciepła bez zasobnika CWU – lepsza opcja?

Osoby, które mają już zasobnik do pompy ciepła, zawsze mogą zainstalować pompę ciepła, jako osobne urządzenie odpowiadające za podgrzewanie wody. Rozwiązanie to jest rekomendowane także dla tych osób, które nie mają wystarczającej ilości miejsca w pomieszczeniu, którym znajduje się pompa ciepła. W wielu domach jednorodzinnych będzie to optymalne rozwiązanie. Połączenie pompy ciepła z zasobnikiem, który znajduje się w inny miejscu nie stanowi większego problemu.

Zasobniki CWU do pompy ciepła – najczęstsze błędy w doborze

Zasobniki CWU do pomp ciepła najczęściej będą droższe, z uwagi na konieczność zastosowania większej pojemności, którą determinuje większa powierzchnia podgrzewacza. Nieuwzględnienie tego czynnika podczas doboru zbiornika do instalacji grzewczej może powodować, że urządzenie nie będzie właściwie pracowało. Zastosowanie nieodpowiedniego podgrzewacza może powodować częstsze występowanie usterek, niemożność odpowiedniego podgrzania wody czy też częste wyłączanie i włączanie sprężarki.
W funkcjonowaniu instalacji centralnego ogrzewania istotna jest również pompa obiegowa CO. Przeczytaj na naszym blogu, jaką ma rolę w instalacjach pomp ciepła!

Dogrzewanie wody kolektorami słonecznymi

Ogrzewanie wody w zasobniku CWU możliwe jest również z wykorzystaniem kolektorów słonecznych. Mimo tego, że oba rozwiązania nieco się od siebie różnią, połączenie ich w celu pozyskiwania ciepłej wody, jest wysoce zasadne. Podgrzewanie wody przy użyciu kolektorów słonecznych ma swoje uzasadnienie szczególnie w okresie letnim przy intensywnym nasłonecznieniu. Wykorzystanie pompy ciepła do ogrzewania wody również ma szereg zalet i jest łatwe do wdrożenia. W erze stawiania na odnawialne źródła energii coraz częściej stosuje się połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła. Wykorzystanie dwóch urządzeń do grzania wody w zasobniku jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jednak ważne będzie zastosowanie zasobnika z dwoma wężownicami, z czego każda z nich będzie podłączona do innego źródła ciepła.

Dowiedz się więcej o korzyściach, jakie niesie połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła: Pompa ciepła i fotowoltaika – czy warto łączyć obie instalacje?

Zasobnik CWU do pompy ciepła – podsumowanie

Zasobniki CWU do pomp ciepła to ważne elementy dla całej instalacji ciepłej wody użytkowej. W dużej mierze to właśnie od nich zależy, czy instalacja wody użytkowej w naszym domu będzie zapewniała nam odpowiedni komfort użytkowania. Bazując na dostępnej wiedzy, a także przy wsparciu specjalistów Heatergo, jesteśmy w stanie dobrać odpowiedni zasobnik CWU do pompy ciepła.

Chciałbyś zainstalować pompę ciepła w swoim budynku? Masz wątpliwości, jaki zbiornik CWU do pompy ciepła wybrać? Sprawdź ofertę Heatergo: Pompy ciepła dla domu

Przeczytaj również

Klimatyzacja – najczęściej zadawane pytania

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na alternatywne źródła energii coraz popularniejszym roz(...)

Pompa obiegowa CO – czym jest pompa obiegowa do centralnego ogrzewania?

Pompa obiegowa CO to urządzenie, które wywołuje przepływ wody w instalacji centralnego ogrzewani(...)

Kawka Bis – dofinansowanie pokryje nawet 100% kosztów

Wzrost kosztów ogrzewania i troska o zachowanie środowiska naturalnego w jak najlepszej kondycji s(...)

Dopasuj swój idealny system ogrzewania domu

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek