Moje Ciepło – dofinansowanie do pompy ciepła. Ile można otrzymać?

Program Moje Ciepło rozpoczyna działanie na przełomie I i II kwartału 2022 roku. W ramach programu, dostępne będą dotacje do zakupu i montażu pomp ciepła w nowych domach jednorodzinnych. Nowy program dotacyjny uruchomiony zostanie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wysokość dotacji określona została w przedziale od 7 do 21 tys. zł. Aby móc skorzystać ze wsparcia finansowego należy wcześniej spełnić szereg warunków. Jednym z nich jest posiadanie budynku o odpowiedniej klasie energetycznej.

Do kogo kierowany jest program Moje Ciepło? Czy każdy może ubiegać się o najwyższą kwotę dotacji? Jaki jest budżet całego programu i ile będzie trwał? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

O programie Moje Ciepło

Program Moje Ciepło jest odpowiednikiem programu Mój Prąd, który wciąż jest oferowany prosumentom, którzy chcą zainstalować dla swojego budynku fotowoltaikę. Uruchomienie kolejnej edycji programu Moje Ciepło planowane jest również na 2022 rok. Obecnie rozwijana jest kolejna gałąź branży odnawialnych źródeł energii związana pompami ciepła. Zarówno z najpopularniejszymi, jakimi są pompy ciepła typu powietrze-woda, wodnymi, jak i gruntowymi. Urządzenia, na które oferowane jest dofinansowanie mogą służyć do ogrzewania pomieszczeń, jak i zapewniania ciepłej wody użytkowej. Jednym z głównych zamysłów programu, jest rozwój ogrzewnictwa indywidualnego oraz energetyki prosumenckiej związanej z zastosowaniem zero emisyjnych źródeł ciepła.

Dofinansowanie do pompy ciepła - zwiększ opłacalności inwestycji!

Do kogo skierowany jest program Moje Ciepło?

Moje Ciepło to program, który skierowany jest wyłącznie do osób fizycznych. Beneficjentami programu mogą być jedynie właściciele lub współwłaściciele nowych jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Wymagania dotyczące wysokiej efektywności energetycznej dotyczą każdego budynku, którego ogrzewanie ma oprzeć się na pompie ciepła.

Budynki o podwyższonym standardzie energetycznym, które będą brane pod uwagę w przydzielaniu dotacji to budynki, dla których nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Dofinansowanie przedsięwzięć montażu pomp ciepła może występować również w budynkach, do których złożono zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wydanie wniosku o pozwoleniu na użytkowanie, jednak nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 roku.

Budżet programu Moje Ciepło

W ramach programu Moje Ciepło, dostępny jest budżet, który wynosi ok. 600 mln zł. Budżetem dysponuje na ten cel Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynosi. Pochodzi on z unijnego funduszu modernizacyjnego.

Wysokość poszczególnych dotacji będzie wynosiła od 7 do 21 tys. zł. Ostateczna wysokość dotacji, jaką otrzymainwestor będzie uwarunkowana m.in. od rodzaju zastosowanej pompy ciepła, jaki zostanie zainstalowany budynku. W przypadku pomp powietrznych, możemy spodziewać się dofinansowania w wysokości ok. 7 tys. zł. Natomiast w przypadku gruntowej pompy ciepła, której koszty związane z montażem są wyższe można liczyć na maksymalne dofinansowanie sięgające 21 tys. zł. Program Moje Ciepło – w przeciwieństwie do programu Czyste Powietrze – nie będzie zależny od dochodów beneficjenta.

Moje Ciepło - kto i ile może otrzymać?
Aby otrzymać dofinansowanie do pompy ciepła należy spełnić szereg warunków dotyczących efektywności energetycznej

Jaka część inwestycji może zostać pokryta?

Kwota dofinansowania o jaką może ubiegać się inwestor, nie może przekroczyć 30% całej wartości inwestycji. W przypadku wodnych pomp ciepła, których koszt zakupu wraz z montażem może wynieść powyżej 70 tys. zł, dotacja nie przekroczy maksymalnej kwoty dotacji, która wynosi 21 tys. zł. Wyjątkiem są posiadacze Karty Dużej Rodziny, którzy mogą liczyć aż na 45% zwrotu kosztów kwalifikowanych pompy ciepła.

Zobacz również: Pompa ciepła w starym domu, czy może być efektywna?

Osiągnięcie wymaganej efektywności energetycznej

Bardzo istotnym warunkiem, który decyduje o przyznaniu dofinansowania na pompę ciepła jest   osiągnięcie wymaganej efektywności energetycznej. Wysoka klasa energetyczna budynku oznacza, że wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (współczynnik EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji czy przygotowania ciepłej wody użytkowej może wynosić maksymalnie 63 kWh na metr kwadratowy powierzchni domu w ciągu roku dla wniosków składanych z 2022 roku i 55 kWh dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu Moje Ciepło.

Od 2021 roku w nowych domach obowiązkiem jest zadbanie o określony standard energetyczny. Jest on tym ważniejszy dla ogrzewania w postaci pomp ciepła. Aktualnym standardem energetycznym jest WT 2021, według którego współczynnik EP domu jednorodzinnego może wynosić maksymalnie 70 kWh/(m2/rok). Według standardu WT 2021 określone zostały również współczynniki przenikania ciepła w nowych domach.

Jeżeli zastanawiasz się nad zainstalowaniem pompy ciepła w swoim budynku, ale nie wiesz, czy taka inwestycja będzie dla Ciebie opłacalna, skontaktuj się z nami! Kalkulator pomp ciepła dostępny na naszej stronie to pierwszy krok do określenia, czy nasza inwestycja będzie dla nas opłacalna.

Myśląc o dofinansowaniu do pomp ciepła powinniśmy mieć na uwadze, jakie są rodzaje pomp ciepła. Każdy rodzaj pompy ciepła warunkuje inny proces montażu, co różnicuje koszt wykonania instalacji, a więc również kwotę dofinansowania. Więcej o rodzajach pompy ciepła przeczytasz na naszym blogu.

Moje Ciepło – czy pompa ciepła jest warta inwestycji?

Pompa ciepła jest przyszłością współczesnego ogrzewnictwa. Odchodzenie od konwencjonalnych źródeł energii staje się faktem. W nadchodzących latach zapowiadane jest całkowite odejście od węgla. Podobnie ceny gazu ziemnego są bardzo niestabilne i w kolejnych latach mogą dalej rosnąć . Dopłaty do pomp ciepła mają na celu zachęcić osoby fizyczne do stawiania na instalację pomp ciepła w nowopowstałych budynkach o wysokiej klasie energetycznej.

Więcej o ogólnej opłacalności pomp ciepła piszemy we wpisie: Koszt pompy ciepła do domu 150m2, 120m2 i 180m2. Ile wynosi?

Program Moje Ciepło ma również na celu poprawę jakości środowiska naturalnego. Warto podkreślić, że pompy ciepła są instalacjami, które nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery, ani do budynku. Pompy ciepła są w stu procentach ekologiczne, dlatego są one przyszłością ogrzewnictwa i stąd środki z funduszu modernizacyjnego, które finansują projekt. W przypadku zakupu i montażu pomp ciepła w nowych budynkach, koszty początkowe inwestycji można znacząco zredukować, co obrazuje skala dostępnych dotacji.

Poszukujesz podstawowych informacji o pompach ciepła? Przeczytaj artykuł na naszym blogu: „Jak działa pompa ciepła?

Przeczytaj również

Klimatyzacja – najczęściej zadawane pytania

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na alternatywne źródła energii coraz popularniejszym roz(...)

Pompa obiegowa CO – czym jest pompa obiegowa do centralnego ogrzewania?

Pompa obiegowa CO to urządzenie, które wywołuje przepływ wody w instalacji centralnego ogrzewani(...)

Kawka Bis – dofinansowanie pokryje nawet 100% kosztów

Wzrost kosztów ogrzewania i troska o zachowanie środowiska naturalnego w jak najlepszej kondycji s(...)

Dopasuj swój idealny system ogrzewania domu

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek