Pompa obiegowa centralnego ogrzewania – znaczenie w instalacjach centralnego ogrzewania

Pompa obiegowa CO to urządzenie, które wywołuje przepływ wody w instalacji centralnego ogrzewania. Urządzenie to odpowiada również za nadanie odpowiedniego ciśnienia wodzie, dzięki któremu woda w instalacji może dotrzeć do każdego odbiornika ciepła, jakim może być np. grzejnik lub ogrzewanie podłogowe. Pompa obiegowa CO jest niezbędnym urządzeniem w przypadku połączenia z ogrzewaniem niskotemperaturowym, jakim jest również ogrzewanie oparte o pompę ciepła. Instalując pompę obiegową optymalizujemy naszą instalację grzewczą nie tylko usprawniając przepływ wody, ale również zapewniając większą elastyczność podczas projektowania systemów centralnego ogrzewania.

W niniejszym artykule wyjaśniamy, jakie znaczenie ma pompa obiegowa w instalacjach centralnego ogrzewania oraz jaką pompę obiegową wybrać, by nasza instalacja ogrzewania zyskała najwięcej.

Pompa obiegowa CO – rola w instalacjach centralnego ogrzewania

Pompa obiegowa CO to urządzenie, które powinna posiadać każda instalacja centralnego ogrzewania oparta o nowoczesne źródła ciepła. Takim źródłem jest również pompa ciepła. Siła wyporu w systemie opartym o pompę ciepła będzie za mała, by ciepła woda mogła dotrzeć do każdego odbiornika. Pompy obiegowe to urządzenia, które usprawniają cały proces i pozwalają osiągnąć maksymalną efektywność systemów centralnego ogrzewania.

Pompy obiegowe służą do usprawnienia przepływów w systemie centralnego ogrzewania, natomiast nie mają zastosowania w instalacjach ciepłej wody użytkowej, gdzie swoją rolę mają pompy cyrkulacyjne, których działanie i rola jest podobna, ale inne zastosowanie. Pompa cyrkulacyjna, która dotyczy obiegu wody użytkowej jest równie niezbędna jak pompa obiegowa.

Pompa ciepła dla domu - przekonaj się o zaletach instalacji!

Pompa obiegowa centralnego ogrzewania a zwiększenie oszczędności

Zastosowanie odpowiedniej pompy obiegowej jest szansą na zwiększanie oszczędności. Nowoczesne i zaawansowane technologicznie urządzenia pozwalają maksymalnie optymalizować działanie instalacji wodnych.

Cechą nowoczesnych pomp obiegowych jest również niskie zużycie energii elektrycznej. Korzyści ekonomiczne związane z pompą obiegową są możliwe jedynie z uwzględnieniem odpowiedniego doboru samego urządzenia, a także sposobu automatycznej regulacji, która pozwala dostosować pracę pompy ciepła do zmiennych w instalacji centralnego ogrzewania. Nowoczesne i zautomatyzowane pompy obiegowe pozwalają na płynną regulację obrotów, która pomaga w optymalnym dopasowaniu działania pompy do instalacji.

Większy nacisk na aspekt energooszczędności urządzeń, jakimi są pompy obiegowe został położony po wprowadzeniu Rozporządzenia Komisji Europejskiej 641/2009. Według jego zapisów producenci pomp obiegowych musieli dostosować się do nowo wprowadzonych współczynników efektywności energetycznej (EEI), a także charakteryzowały się płynną regulacją prędkości obrotowej. Nowy współczynnik efektywności energetycznej EEI nie może przekraczać 0,23.

O efektywności całej instalacji pompy ciepła świadczy współczynnik COP i SCOP – na naszym blogu dowiesz się o nich więcej.

Pompy obiegowe – co wpływa na ich pracę?

Lista czynników, które mają realny wpływ na pracę pompy obiegowej jest wiele. Warto mieć świadomość ich występowania i kierować się nimi przy doborze odpowiedniej pompy obiegowej.

 • Dobór odpowiedniego urządzenia (moc, parametry techniczne)
 • Parametry w instalacjach grzewczych
 • Jakość wody w instalacjach centralnego ogrzewania (np. twardość wody, parametry chemiczne)
 • Niedowymiarowanie, przewymiarowanie – praca na za wysokich lub za niskich
  obrotach

Sprawdź również: nowy kalkulator pomp ciepła dostępny na stronie Heatergo!

Pompa obiegowa – budowa urządzenia

Pompa obiegowa to hydrauliczna maszyna przepływowa. Najczęściej spotykane są pompy wirowe – posiadające wirnik uformowany nasadzony na wał pompy. Wspólną cechą każdej pompy obiegowej jest osiowy dopływ cieczy do wirnika. Pompa obiegowa nie spełniałaby swojej roli, gdyby nie silnik, który obraca wał pompy z wirnikiem. Cały mechanizm odpowiada za zwiększenie prędkości przepływów wody w instalacji oraz ciśnienia. W tym momencie ciecz wpływa do spiralnej obudowy, w której prędkość przepływu spada, ale wzrasta ciśnienie. Korpus pompy wykonany jest najczęściej z żeliwa i ma on za zadanie chronić całą instalację.

Podsumowując, najważniejsze elementy pompy obiegowej to:

 • Korpus pompy wykonany z żeliwa
 • Silnik elektryczny obracający wał
 • Wirnik
 • Wał pompy
Pompa obiegowa CO - konieczność w nowoczesnych instalacjach domowych
Pompa obiegowa CO – jakie ma zastosowanie w instalacjach grzewczych?

Pompa obiegowa CO – rodzaje urządzeń

Pompy obiegowe CO dzielą się według podstawowego podziału: na bezdławnicowe i dławnicowe. Co oznaczają te dwie nazwy i która pompa obiegowa jest popularniejsza?

Bezdławnicowa pompa obiegowa

Jej podstawową rolą jest przyspieszenie przepływu wody w instalacji grzewczej. Dzięki temu, możliwe jest zastosowanie rur o mniejszych przekrojach, co pozwala ograniczyć koszt wykonania całej instalacji CO, jak również przyspieszyć reagowanie systemu na temperaturę, co jest dodatkową zaletą w zastosowaniu wraz z pompami ciepła. Każda pompa wyposażona jest w wał, który w pompie bezdławnicowej nie wymaga uszczelnienia, ponieważ przepływająca ciecz chłodzi i jednocześnie smaruje silnik i łożyska zapewniając urządzeniu sposób długotrwałą żywotność. Wspomniany wał pompy bezdławnicowej musi znajdować się w pozycji pionowej.

Bezdławnicowa pompa obiegowa posiada wiele zalet. Wśród nich znajduje się głównie ograniczenie kosztów i zwiększenie efektywności instalacji grzewczej w naszym domu. Jednocześnie wskazany rodzaj pomp obiegowych charakteryzuje się prostą obsługą i długą żywotnością. Minusem tego rozwiązania jest konieczność montażu pompy z wałem umieszczonym w pozycji pionowej. Przyjmuje się, że pompa obiegowa tego typu jest lepszym rozwiązaniem dla mniejszych systemów np. obiektów mieszkalnych.

Dławnicowa pompa obiegowa

W większych obiektach np. w budynkach firmowych najlepszą opcją są pompy dławnicowe. W przeciwieństwie do pomp bezdławnicowych ich wał jest uszczelniony względem atmosfery za pomocą dławnicy lub pierścienia ślizgowego. Wtedy silnik pompy nie ma smarowania i chłodzenia przez przepływającą wodę. Praca tego typu pompy obiegowej jest niedopuszczalna „na sucho”, ponieważ diametralnie rośnie wtedy ryzyko zniszczenia powierzchni uszczelniających. Bardzo ważnym i jedynym uwarunkowaniem montażowym dławnicowej pompy obiegowej jest montaż z silnikiem i skrzynkami zaciskowymi skierowanymi ku dołowi. Podsumowując, pompa dławnicowa to większa sprawność i możliwości, ale i trudniejsza obsługa.

Dowiedz się również na jakie rodzaje dzieli się pompa ciepła. Zobacz nasz wpis: „Rodzaje pomp ciepła

Pompa obiegowa CO – kryteria wyboru

W każdej pompie obiegowej ważna jest jest jej praca i wydajność. Główne dwa kryteria warunkujące odpowiednią wydajność instalacji dla naszego budynku to natężenie wody i wysokość podnoszenia. Wydajność pompy obiegowej, która określana jest w m3/h, mówi nam, jak dużą ilość wody (w m3) pompa obiegowa będzie w stanie podać do instalacji grzewczej w ciągu godziny. Istotne jest również maksymalne ciśnienie robocze, do którego należy dopasować działanie pompy obiegowej. Maksymalne ciśnienie robocze, jakie określane jest dla instalacji CO określane jest na poziomie 8 bar / 0,8 MPa.

Ważne jest także dopasowanie do zakresu temperatur, w jakich może pracować pompa.

Wybierając pompę obiegową do naszej instalacji CO, warto zwrócić uwagę na jej zużycie energii. W ograniczeniu zużycia energii elektrycznej pomóc może elektroniczny system, który może dostosować działanie pompy obiegowej do instalacji CO. Pompa CO z systemem optymalizującym jej działanie to również szansa na zwiększenie żywotności jednostki i minimalizację kosztów eksploatacyjnych.

Podsumowując, czynniki, na które należy zwrócić uwagę podczas doboru pompy obiegowej to:

 • Natężenie wody
 • Wysokość podnoszenia
 • Maksymalne ciśnienie robocze instalacji CO
 • Zakres temperatur, w jakich pracuje pompa
 • Hydrauliczne wymagania instalacji CO

Realny wpływ na zakres funkcjonowania pompy obiegowej ma sprężarka do pompy ciepła. Dowiedz się więcej na naszym blogu!

Zobacz również: https://heatergo.pl/blog/pompa-ciepla-w-starym-domu-czy-warto-instalowac/

Pompy obiegowa CO – podsumowanie

Zarówno pompa obiegowa, jak i pompa cyrkulacyjna są obowiązkowymi instalacjami zarówno w systemie CO, jak i ciepłej wody użytkowej. Pompy obiegowe to urządzenia, dzięki którym ogrzewanie domu przy użyciu pompy ciepła będzie znacznie efektywniejsze. Pompa obiegowa to urządzenie, które usprawni ogrzewanie oparte na tradycyjnych grzejnikach, jak i popularnym w pompach ciepła ogrzewaniu podłogowym. Dane techniczne poszczególnych urządzeń mogą się od siebie różnić, dlatego warto mieć je na uwadze dobierając odpowiednią pompę do parametrów naszej instalacji.

Pompy obiegowe stanowią o zwiększeniu efektywności instalacji CO, natomiast nie warto zapominać o tym jaką rolę ma pompa cyrkulacyjna, której występowanie również usprawnia działanie systemy CWU. Więcej o obiegu ciepłej wody użytkowej oraz roli zasobników CWU piszemy w naszym artykule blogowym: „Zasobniki CWU do pompy ciepła – sposób magazynowania i produkowania ciepłe wody

Przeczytaj również

Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna – jaką pompę ciepła wybrać?

Pompa ciepła jako ekologiczny i przyjazny środowisku system ogrzewania domu, wykorzystuje nowoczes(...)

Pompa ciepła w domu – czy ogrzewanie domu pompą ciepła to dobry pomysł?

Pompa ciepła w domu jest w stanie pokryć pełne zapotrzebowanie na ciepło. Dzięki temu urządzen(...)

Powietrzne pompy ciepła – najpopularniejszy rodzaj instalacji. Co powinieneś o nich wiedzieć?

Powietrzne pompy ciepła są najpopularniejszym typem pomp ciepła na rynku. Ich popularność stale(...)

Dopasuj swój idealny system ogrzewania domu

Pompy Ciepła Poznań – Grupa Ergo