Pompa obiegowa CO – czym jest pompa obiegowa do centralnego ogrzewania?

Pompa obiegowa CO to urządzenie, które wywołuje przepływ wody w instalacji centralnego ogrzewania. Odpowiada również za nadanie odpowiedniego ciśnienia wodzie, dzięki któremu może ona dotrzeć do każdego odbiornika ciepła np. grzejnika lub ogrzewania podłogowego. Pompa obiegowa jest niezbędnym urządzeniem w przypadku połączenia z ogrzewaniem niskotemperaturowym, do którego zalicza się także system grzewczy wykorzystywany przez pompy ciepła.

Pompa obiegowa do pompy ciepła skutecznie zoptymalizuje naszą instalację grzewczą, nie tylko usprawniając przepływ wody, ale również zapewniając większą elastyczność podczas projektowania systemów centralnego ogrzewania. W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie znaczenie ma pompa obiegowa do centralnego ogrzewania, a także, w jaki sposób zwiększa opłacalność instalacji grzewczej.

Jaką rolę odgrywa pompa obiegowa do pompy ciepła?

Pompa obiegowa CO to urządzenie, które powinna posiadać każda instalacja centralnego ogrzewania oparta o nowoczesne źródła ciepła – w tym także pompy ciepła. Siła wyporu w tego rodzaju systemach grzewczych będzie za mała, by ciepła woda mogła dotrzeć do każdego odbiornika. Pompy obiegowe to urządzenia, które usprawniają cały proces i pozwalają osiągnąć maksymalną efektywność systemów centralnego ogrzewania.

Pompy obiegowe służą do usprawnienia przepływów w systemie centralnego ogrzewania, natomiast nie mają zastosowania w instalacjach ciepłej wody użytkowej, do czego przeznaczone są pompy cyrkulacyjne. Ich działanie i rola są podobne, ale mają inne zastosowanie. Co jednak warto zaznaczyć – pompa cyrkulacyjna, która dotyczy obiegu wody użytkowej jest równie niezbędna jak pompa obiegowa do centralnego ogrzewania.

Pompa ciepła dla domu - przekonaj się o zaletach instalacji!

Pompa obiegowa do centralnego ogrzewania a zwiększenie oszczędności

Odpowiednio dobrana pompa obiegowa centralnego ogrzewania zwiększy szanse na oszczędności. Nowoczesne i zaawansowane technologicznie urządzenia pozwalają maksymalnie optymalizować działanie instalacji wodnych.Oprócz tego pompa obiegowa CO gwarantuje niskie zużycie energii elektrycznej. Korzyści ekonomiczne osiągane dzięki urządzeniom, są możliwe jedynie z uwzględnieniem odpowiedniego doboru parametrów, a także sposobu automatycznej regulacji, która pozwala dostosować pracę pompy ciepła do zmiennych w instalacji centralnego ogrzewania. 

Nowoczesne i zautomatyzowane pompy obiegowe CO pozwalają na płynną regulację obrotów, która pomaga w optymalizacji mechanizmów, zachodzących w instalacjach grzewczych. Większy nacisk na aspekt energooszczędności urządzeń, jakimi są pompy obiegowe, został położony po wprowadzeniu Rozporządzenia Komisji Europejskiej 641/2009. Według jego zapisów producenci instalacji grzewczych musieli zadbać o to, aby pompy obiegowe dostosowano do nowo wprowadzonych współczynników efektywności energetycznej (EEI). Zaczęto wymagać też, aby charakteryzowały się płynną regulacją prędkości obrotowej. Nowy współczynnik efektywności energetycznej EEI nie może przekraczać 0,23.

O efektywności całej instalacji pompy ciepła świadczy współczynnik COP i SCOP – na naszym blogu dowiesz się o nich więcej.

Pompy obiegowe CO – jakie czynniki wpływają na ich pracę?

Istnieje wiele czynników, które mają realny wpływ na to, jaka pompa do centralnego ogrzewania sprawdzi się najlepiej. Warto mieć świadomość ich występowania i kierować się nimi przy doborze odpowiedniego urządzenia. Jakie elementy warto brać pod uwagę, aby pompa obiegowa do centralnego ogrzewania okazała się trafionym wyborem? Istotne są następujące czynniki:

 • dobór odpowiedniego urządzenia (moc, parametry techniczne),
 • parametry w instalacjach grzewczych,
 • jakość wody w instalacjach centralnego ogrzewania (np. twardość wody, parametry chemiczne),
 • niedowymiarowanie lub przewymiarowanie (praca na za wysokich lub za niskich
  obrotach).

Sprawdź również nowy kalkulator pomp ciepła dostępny na stronie Heatergo!

Jak zbudowana jest pompa obiegowa do pompy ciepła?

Pompa obiegowa CO to hydrauliczna maszyna przepływowa. Najczęściej spotykane są pompy wirowe – posiadające wirnik uformowany nasadzony na wał pompy. Dostępne na rynku pompy obiegowe CO mają cechę wspólną, a więc osiowy dopływ cieczy do wirnika. Urządzenie nie spełniałoby swojej roli, gdyby nie silnik, który obraca wał pompy z wirnikiem. Cały mechanizm odpowiada za zwiększenie prędkości przepływów wody w instalacji oraz ciśnienia. W tym momencie ciecz wpływa do spiralnej obudowy, w której prędkość przepływu spada, ale wzrasta ciśnienie. Korpus wykonany jest najczęściej z żeliwa i ma on za zadanie chronić całą instalację. Dlatego też do najważniejszych elementów, z których składa się pompa obiegowa centralnego ogrzewania, zaliczyć można: 

 • korpus pompy wykonany z żeliwa,
 • silnik elektryczny obracający wał,
 • wirnik,
 • wał pompy.

To właśnie budowa urządzenia w dużej mierze decyduje o tym, jaka pompa do centralnego ogrzewania sprawdzi się na tyle, aby zapewnić komfort grzewczy w Twoim domu!

Przeczytaj także: Pompa ciepła w starym domu z grzejnikami – czy może być efektywna?

Pompa obiegowa CO - sprawdź, jak zbudowana jest pompa obiegowa do centralnego ogrzewania!
Pompa obiegowa CO – jakie ma zastosowanie ma pompa obiegowa do centralnego ogrzewania?

Pompa obiegowa – rodzaje urządzeń

Pompy obiegowe CO według podstawowego podziału dzieli się na: bezdławnicowe i dławnicowe. Co oznaczają te dwie nazwy i która pompa obiegowa jest popularniejsza?

Bezdławnicowa pompa obiegowa do pompy ciepła

Jej podstawową rolą jest przyspieszenie przepływu wody w instalacji grzewczej. Dzięki temu można zastosować rury o mniejszych przekrojach, co pozwala ograniczyć koszt wykonania całej instalacji CO, jak również przyspieszyć reagowanie systemu na temperaturę. Właśnie taki mechanizm działania sprawia, że pompa obiegowa do centralnego ogrzewania zyskuje dodatkowe zalety. Każde urządzenie wyposażone jest w wał, który w pompie bezdławnicowej nie wymaga uszczelnienia. Dlaczego? 

Przepływająca ciecz chłodzi, a jednocześnie smaruje silnik i łożyska, zapewniając urządzeniu długotrwałą żywotność. Wspomniany wał pompy bezdławnicowej musi znajdować się w pozycji pionowej. Bezdławnicowa pompa obiegowa CO posiada wiele zalet. Przede wszystkim jej zastosowanie umożliwia obniżenie kosztów eksploatacji i zwiększenie efektywności instalacji grzewczej w Twoim domu. Jednocześnie wybrana pompa obiegowa centralnego ogrzewania charakteryzuje się prostą obsługą i długą żywotnością. Minusem tego rozwiązania jest konieczność montażu pompy z wałem umieszczonym w pozycji pionowej. Przyjmuje się, że tego typu pompy obiegowe CO są lepszym rozwiązaniem dla mniejszych systemów np. obiektów mieszkalnych.

Dławnicowa pompa obiegowa do pompy ciepła

W większych obiektach np. w budynkach firmowych najlepszą opcją są pompy obiegowe dławnicowe. W przeciwieństwie do pomp bezdławnicowych ich wał jest uszczelniony względem atmosfery za pomocą dławnicy lub pierścienia ślizgowego. Wtedy silnik pompy nie ma smarowania i chłodzenia przez przepływającą wodę. 

Tego rodzaju pompy obiegowe nie mogą działać „na sucho”, jako że w takim wypadku diametralnie rośnie ryzyko zniszczenia powierzchni uszczelniających. Bardzo ważnym i jedynym uwarunkowaniem montażowym dławnicowej pompy obiegowej jest montaż z silnikiem i skrzynkami zaciskowymi skierowanymi ku dołowi. Pompa obiegowa dławicowa zapewnia więc sprawność instalacji grzewczej, ale przy tym wiąże się ona z trudniejszą obsługą.

Dowiedz się również, jakie są rodzaje pomp ciepła i sprawdź, która z instalacji lepiej sprawdzi się dla Twojego domu: pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?

Pompa obiegowa CO – kryteria wyboru

Pompa obiegowa do pompy ciepła powinna być dobrana ze względu na tryb swojej pracy i wydajność. Główne dwa kryteria warunkujące odpowiednią efektywność instalacji dla naszego budynku to natężenie wody i wysokość podnoszenia. Wydajność pompy obiegowej, która określana jest w m3/h, mówi nam, jak dużą ilość wody (w m3) pompa obiegowa będzie w stanie podać do instalacji grzewczej w ciągu godziny. Istotne jest również maksymalne ciśnienie robocze, do którego należy dopasować działanie pompy obiegowej. Maksymalne ciśnienie robocze, jakie określane jest dla instalacji CO określane jest na poziomie 8 bar / 0,8 MPa.

Pompa obiegowa CO musi być dopasowana do zakresu temperatur pracy urządzenia. Wybierając pompę obiegową do naszej instalacji CO, warto zwrócić uwagę na jej zużycie energii. W ograniczeniu zużycia energii elektrycznej pomoże elektroniczny system, który pozwoli dostosować działanie do instalacji CO. Pompa obiegowa do centralnego ogrzewania z systemem optymalizującym jej działanie, zwiększa również żywotności jednostki i minimalizuje koszty eksploatacyjne.

Warto więc zapamiętać, że do czynników, na które należy zwrócić uwagę podczas doboru pompy obiegowej, zaliczamy: 

 • natężenie wody,
 • wysokość podnoszenia,
 • maksymalne ciśnienie robocze instalacji CO,
 • zakres temperatur, w jakich pracuje pompa,
 • hydrauliczne wymagania instalacji CO.

Realny wpływ na to, w jaki sposób funkcjonują pompy obiegowe, ma sprężarka do pompy ciepła. Dowiedz się więcej na naszym blogu!

Pompy obiegowa centralnego ogrzewania – podsumowanie

Zarówno pompa obiegowa, jak i pompa cyrkulacyjna są obowiązkowymi instalacjami w systemie CO oraz ciepłej wody użytkowej. Pompa obiegowa do pompy ciepła to urządzenie, dzięki któremu ogrzewanie domu przy użyciu instalacji grzewczej będzie znacznie efektywniejsze. Usprawnią ogrzewanie oparte na tradycyjnych grzejnikach, jak i popularnym w pompach ciepła ogrzewaniu podłogowym. Dane techniczne poszczególnych urządzeń mogą się od siebie różnić, dlatego warto mieć je na uwadze, dobierając pompy obiegowe do parametrów naszej instalacji.

Pompa obiegowa stanowi o zwiększeniu wydajności instalacji CO, natomiast nie warto zapominać o tym, jaką rolę ma pompa cyrkulacyjna. Jej występowanie również usprawnia działanie systemy CWU

Więcej o obiegu ciepłej wody użytkowej oraz roli zasobników CWU piszemy w naszym artykule blogowym: Zasobniki CWU do pompy ciepła – sposób magazynowania i produkowania ciepłe wody.

Przeczytaj również

Klimatyzacja – najczęściej zadawane pytania

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na alternatywne źródła energii coraz popularniejszym roz(...)

Pompa obiegowa CO – czym jest pompa obiegowa do centralnego ogrzewania?

Pompa obiegowa CO to urządzenie, które wywołuje przepływ wody w instalacji centralnego ogrzewani(...)

Kawka Bis – dofinansowanie pokryje nawet 100% kosztów

Wzrost kosztów ogrzewania i troska o zachowanie środowiska naturalnego w jak najlepszej kondycji s(...)

Dopasuj swój idealny system ogrzewania domu

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek