Ogrzewanie klimatyzatorem – dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie klimatyzacją?

Stosowanie tradycyjnych grzejników elektrycznych nie jest już tak często praktykowane. Ze względu na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania proponowane przez producentów instalacji grzewczych, coraz większą popularnością cieszy się klimatyzacja z funkcją grzania. Wyposażona w odpowiednie podzespoły potrafi zagwarantować komfort cieplny nie tylko latem, ale również zimą. Czy ogrzewanie klimatyzatorem faktycznie przyniesie korzyści w domach jednorodzinnych? Jak działa grzanie klimatyzacją?

W poniższym artykule przedstawimy, na czym polega ogrzewanie klimatyzacją, a także jakie są zalety jej zastosowania. Jeśli zastanawiasz się, czy warto zdecydować się na tego typu rozwiązanie, lub ile kosztuje ogrzewanie klimatyzatorem – zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią wpisu!

Na czym polega ogrzewanie domu klimatyzacją?

Ogrzewanie pomieszczeń przy pomocy klimatyzatora umożliwia wbudowana w niego pompa ciepła. W urządzeniu wyposażonym w funkcję grzania zachodzi efekt odwrotny do chłodzenia i właśnie w ten sposób ciepło doprowadzane jest do pomieszczenia. Ta sama reguła tyczy się pracy poszczególnych elementów systemu. Istotną rolę odgrywa to, czy zdecydujesz się na monoblok, czy urządzenie typu split. W przypadku drugiej opcji jednostka zewnętrzna pełni funkcję parownika, z kolei wewnętrzna – skraplacza. Dzięki temu jednostka zewnętrzna pobiera energię cieplną, która w dalszej kolejności jest transportowana do jednostki wewnętrznej.

Oprócz ogrzewania domu, czy mieszkania wyposażenie w wysokiej jakości klimatyzator pozwala również na skuteczne chłodzenie pomieszczeń. W takim wypadku ciepło z wnętrza budynku najpierw jest pobierane, a następnie przekazywane na zewnątrz. Za prawidłowe ogrzewanie domu klimatyzacją odpowiada wmontowany w urządzenie czynnik chłodniczy, gwarantując tym samym optymalną temperaturę we wnętrzu.

Przeczytaj także, na czym polega wymiana pieca gazowego na pompę ciepła.

Pompy ciepła Poznań - skuteczna inwestycja w pompy ciepła

Grzanie klimatyzacją – w jakich sytuacjach może się sprawdzić?

W zależności od własnych potrzeb i preferencji można traktować ogrzewanie klimatyzatorem jako główne źródło energii cieplnej. Co jednak istotne – wydajność klimatyzatorów w trybie ogrzewania w dużej mierze warunkuje temperatura otoczenia. Jeśli na zewnątrz jest cieplej, klimatyzacja będzie działać efektywniej.

Z tego względu warto pamiętać, że dwufunkcyjny klimatyzator z funkcją grzania sprawdzi się przede wszystkim jako dodatkowe źródło ciepła – w szczególności w okresach przejściowych takich jak wiosna, czy jesień. Możliwość dogrzewania pomieszczeń będzie tym bardziej skuteczna np. w sytuacji, gdy nie zostało jeszcze uruchomione centralne ogrzewanie. Już samo to wystarczy, aby traktować ogrzewanie klimatyzacją jako tańszą i ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych systemów ogrzewania.

Grzanie klimatyzacją – o czym pamiętać przed podjęciem decyzji?

Prawidłowe ogrzewanie domu klimatyzacją wymaga uwzględnienia paru istotnych kwestii. Podczas zakupu musisz zwrócić uwagę, czy wybrane urządzenie cechuje się wysoką klasą energetyczną i umożliwia cichą, ale wydajną pracę zarazem. Warto również przeanalizować, czy nowoczesny klimatyzator wyposażono w dodatkowe funkcje np. wentylacji lub osuszania. W tym aspekcie przydatny jest także termostat, który umożliwia ciągłą pracę urządzenia i utrzymanie optymalnej temperatury w danym pomieszczeniu.

Można zadbać też o to, aby zakupiony klimatyzator restartował się automatycznie np. w sytuacji zaniku napięcia, czy na skutek niespodziewanego wyłączenia systemu. Warto upewnić się również, czy istnieje możliwość sterowania przy pomocy pilota – zdalne sterowanie nie tylko zwiększa wygodę, ale również gwarantuje łatwą obsługę urządzenia. Efektywne ogrzewanie klimatyzatorem wymaga również regulacji prędkości mocy i nawiewu, dzięki czemu dostosujesz pracę sprzętu do aktualnych potrzeb grzewczych.

Zobacz również: Pompa ciepła w starym domu z grzejnikami – czy może być efektywna?

Ogrzewanie klimatyzatorem – zalety rozwiązania

Klimatyzatory umożliwiają skuteczne ogrzewanie lub chłodzenie pomieszczeń, dzięki czemu pracują wydajnie niezależnie od pory roku. Stosowanie ich dla zapewnienia komfortu cieplnego gwarantuje zarazem niskie zużycie prądu, a tym samym – obniżenie rachunków za energię elektryczną. W ten sposób ogrzewanie klimatyzatorem jest znacznie tańsze i ekonomiczniejsze niż stosowanie grzejników elektrycznych.

Warto zdecydować się na grzanie klimatyzacją także po to, aby oczyścić powietrze z bakterii czy innych zanieczyszczeń i tym samym zadbać o jego jakość. Jest to możliwe za sprawą wyposażenia urządzenia w specjalny filtr, który ogranicza ilość unoszących się alergenów. Oprócz tego klimatyzatory są proste w obsłudze, a dodatkowo pracują cicho i stanowią estetyczny element wyposażenia wnętrza.

Co jeszcze warto zaznaczyć – do prawidłowego działania klimatyzatorów nie wymaga się przeprowadzania dodatkowych prac tak jak w przypadku pieca na paliwa stałe. Ponadto nie ma konieczności składowania dodatkowych materiałów opałowych, czy regularnego czyszczenia paleniska.

Ogrzewanie klimatyzatorem - dowiedz się, czy ogrzewanie domu klimatyzacją się opłaca!
Ogrzewanie klimatyzatorem – czy klimatyzacja do ogrzewania okaże się skuteczna?

Jaki jest koszt ogrzewania klimatyzacją?

Nowoczesne klimatyzatory w trybie grzania pobierają mniej prądu niż np. klasyczna farelka. Wykorzystywana w nich technologia może przyczynić się do znacznych oszczędności na energii elektrycznej, jednak kluczowe znaczenie ma klasa energetyczna budynku. Dlaczego? Domy energooszczędne charakteryzują się mniejszym zapotrzebowaniem na ciepło w przeciwieństwie do tych, które mają słabą termoizolację. Z tego względu, obliczając koszty ogrzewania klimatyzacją, musisz wziąć pod uwagę m.in. współczynnik COP i współczynnik SCOP, średni koszt kWh prądu, a także zapotrzebowanie na energię cieplną Twojego domu.

Poniżej przedstawiamy przykładowe obliczenia, które pozwolą wykazać, ile kosztuje ogrzewanie klimatyzatorem w perspektywie rocznej, wykorzystując: Panasonic Etherea o mocy 2,5kW i sezonowym współczynniku efektywności SCOP = 5,2.

Maksymalne zapotrzebowanie na energię cieplną salonu o powierzchni 30 m2 dla warunków technicznych WT 2014, WT 2017 i WT 2021 prezentuje się następująco:

WTZapotrzebowanieSCOPZużycie energiiKoszt*
WT 2014 3600 kWh/rokSCOP 5,2~692 kWh/rok809,64 zł
WT 2017 2850 kWh/rokSCOP 5,2~548 kWh/rok641,16 zł
WT 20212100 kWh/rokSCOP 5,2~404 kWh/rok472,68 zł
*Koszt przy założeniu stawki za energię elektryczną 1,17 zł według taryfy G11 ENEA.

Jeśli zgromadzisz nadwyżki produkcji z instalacji fotowoltaicznej, można ograniczyć podane koszty do 0 zł.

Ogrzewanie klimatyzacją – czy na pewno się opłaca?

Klimatyzacja do ogrzewania będzie sprawdzonym rozwiązaniem wtedy, gdy zostanie prawidłowo dopasowana do indywidualnych wymagań użytkowników, a także potrzeb grzewczych budynku. Kluczowy jest każdy etap instalacji sprzętu – od dobrania parametrów po montaż klimatyzacji. Jeśli wybierzesz klimatyzator o zbyt małej mocy, może okazać się on niewystarczający, aby dogrzać pomieszczenie i zapewnić komfort cieplny domownikom. Dlatego tak ważne jest, aby dostosować urządzenie do celów grzewczych – dzięki temu ogrzewanie klimatyzatorem okaże się niezawodnym sposobem na ocieplenie Twojego domu, szczególnie w okresach przejściowych.

Warto mieć na uwadze, że jako docelowy system grzewczy, klimatyzatory lepiej sprawdzą się w np. w budynkach użyteczności publicznej. Z kolei w przypadku domów jednorodzinnych lepiej sprawdzą się jako dodatkowe źródło ciepła. Ogrzewanie klimatyzacją przyniesie korzyści w postaci niższego zużycia prądu, a także wysokiej funkcjonalności sprzętu zarówno latem, jak i zimą. Klimatyzacja do ogrzewania okaże się również sprawdzonym wyborem, jeśli poszukujesz ekologicznych rozwiązań, które będą przyjazne dla środowiska i ograniczą emisję szkodliwych związków do atmosfery.

Dowiedz się również, jakie grzejniki niskotemperaturowe do pompy ciepła sprawdzą się najlepiej, a także jak działa wysokotemperaturowa pompa ciepła

Przeczytaj również

Ile kosztuje pompa ciepła? Koszt i eksploatacja instalacji

Pompa ciepła to coraz popularniejsze źródło ogrzewania domu. Pompy ciepła pozwalają na pokryci(...)

Współczynnik SCOP i COP pompy ciepła – czy sprawność pompy ciepła jest istotna?

Współczynnik COP pompy ciepła, jak również jego odpowiednik – współczynnik SCOP – są jed(...)

Ogrzewanie klimatyzatorem – dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie klimatyzacją?

Stosowanie tradycyjnych grzejników elektrycznych nie jest już tak często praktykowane. Ze względ(...)

Dopasuj swój idealny system ogrzewania domu

Pompy Ciepła Poznań – Grupa Ergo