Ogrzewanie klimatyzatorem – dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie klimatyzacją?

Stosowanie tradycyjnych grzejników elektrycznych nie jest już tak często praktykowane. Ze względu na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania proponowane przez producentów instalacji grzewczych, coraz większą popularnością cieszy się klimatyzacja z funkcją grzania. Wyposażona w odpowiednie podzespoły potrafi zagwarantować komfort cieplny nie tylko latem, ale również zimą. Czy ogrzewanie klimatyzatorem faktycznie przyniesie korzyści w domach jednorodzinnych? Jak działa grzanie klimatyzacją?

W poniższym artykule przedstawimy, na czym polega ogrzewanie klimatyzacją, a także jakie są zalety jej zastosowania. Jeśli zastanawiasz się, czy warto zdecydować się na tego typu rozwiązanie, lub ile kosztuje ogrzewanie klimatyzatorem – zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią wpisu!

Na czym polega ogrzewanie klimatyzatorem?

Gwarancja osiągania optymalnej temperatury w pomieszczeniach poprzez ogrzewanie klimatyzacją umożliwia wbudowana w nią pompa ciepła. W urządzeniu wyposażonym w funkcję grzania zachodzi efekt odwrotny do chłodzenia i właśnie w ten sposób energia cieplna doprowadzane jest do pomieszczenia. Ta sama reguła tyczy się pracy poszczególnych elementów systemu. Istotną rolę odgrywa to, czy zdecydujesz się na monoblok, czy urządzenie typu split. W przypadku drugiej opcji jednostka zewnętrzna pełni funkcję parownika, z kolei wewnętrzna – skraplacza. Dzięki temu jednostka zewnętrzna pobiera ciepło, które w dalszej kolejności jest transportowane do jednostki wewnętrznej.

Oprócz ogrzewania domu, czy mieszkania wyposażenie wysokiej jakości klimatyzator pozwala również na skuteczne chłodzenie pomieszczeń. W takim wypadku ciepło z wnętrza budynku najpierw jest pobierane, a następnie przekazywane na zewnątrz. Za prawidłowe ogrzewanie domu klimatyzacją odpowiada wmontowany w urządzenie czynnik chłodniczy, gwarantując tym samym optymalną temperaturę we wnętrzu.

Przeczytaj także, na czym polega wymiana pieca gazowego na pompę ciepła.

Pompy ciepła Poznań - skuteczna inwestycja w pompy ciepła

Grzanie klimatyzacją – w jakich sytuacjach może się sprawdzić?

W zależności od własnych potrzeb i preferencji można traktować ogrzewanie klimatyzatorem jako główne źródło energii cieplnej. Co jednak istotne – wydajność tego typu urządzeń w trybie ogrzewania w dużej mierze warunkuje temperatura otoczenia. Jeśli na zewnątrz jest cieplej, klimatyzacja będzie działać efektywniej.

Z tego względu warto pamiętać, że dwufunkcyjny klimatyzator z funkcją grzania sprawdzi się przede wszystkim jako dodatkowe źródło ciepła – w szczególności w okresach przejściowych takich jak wiosna, czy jesień. Możliwość dogrzewania pomieszczeń będzie tym bardziej skuteczna np. w sytuacji, gdy nie zostało jeszcze uruchomione centralne ogrzewanie. Już samo to wystarczy, aby traktować ogrzewanie klimatyzacją jako tańszą i ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych systemów grzewczych.

Ogrzewanie klimatyzatorem – o czym pamiętać przed podjęciem decyzji?

Prawidłowe ogrzewanie domu klimatyzacją wymaga uwzględnienia paru istotnych kwestii. Podczas zakupu musisz zwrócić uwagę, czy wybrane urządzenie cechuje się wysoką klasą energetyczną i umożliwia cichą, ale wydajną pracę zarazem. Warto również przeanalizować, czy nowoczesny klimatyzator wyposażono w dodatkowe funkcje np. wentylacji lub osuszania. W tym aspekcie przydatny jest także termostat, który umożliwia ciągłą pracę urządzenia i utrzymanie optymalnej temperatury w danym pomieszczeniu.

Można zadbać też o to, aby zakupiony klimatyzator restartował się automatycznie np. w sytuacji zaniku napięcia, czy na skutek niespodziewanego wyłączenia systemu. Warto upewnić się również, czy istnieje możliwość sterowania przy pomocy pilota – zdalne sterowanie nie tylko zwiększa wygodę, ale również gwarantuje łatwą obsługę urządzenia. Efektywne ogrzewanie klimatyzatorem wymaga również regulacji prędkości mocy i nawiewu, dzięki czemu dostosujesz pracę sprzętu do aktualnych potrzeb grzewczych.

Zobacz również: Pompa ciepła w starym domu z grzejnikami – czy może być efektywna?

Jakie zalety ma grzanie klimatyzacją?

Klimatyzatory umożliwiają skuteczne ogrzewanie lub chłodzenie pomieszczeń, dzięki czemu pracują wydajnie niezależnie od pory roku. Stosowanie ich dla zapewnienia komfortu cieplnego gwarantuje zarazem niskie zużycie prądu, a tym samym – obniżenie rachunków za energię elektryczną. W ten sposób ogrzewanie klimatyzatorem jest znacznie tańsze i ekonomiczniejsze niż stosowanie grzejników elektrycznych.

Warto zdecydować się na grzanie klimatyzacją także po to, aby oczyścić powietrze z bakterii czy innych zanieczyszczeń i tym samym zadbać o jego jakość. Jest to możliwe za sprawą wyposażenia urządzenia w specjalny filtr, który ogranicza ilość unoszących się alergenów. Oprócz tego klimatyzatory są proste w obsłudze, a dodatkowo pracują cicho i stanowią estetyczny element wyposażenia wnętrza.

Co jeszcze warto zaznaczyć – do prawidłowego działania klimatyzatorów nie wymaga się przeprowadzania dodatkowych prac tak jak w przypadku pieca na paliwa stałe. Ponadto nie ma konieczności składowania dodatkowych materiałów opałowych, czy regularnego czyszczenia paleniska. W ten sposób ogrzewanie klimatyzacją może stać się łatwe i przyjemne dla każdego użytkownika, nawet jeśli nie dysponuje on fachową wiedzą o możliwościach alternatywnych źródeł energii.

Ogrzewanie klimatyzatorem - dowiedz się, czy ogrzewanie domu klimatyzacją się opłaca!
Ogrzewanie klimatyzatorem – czy klimatyzacja do ogrzewania okaże się skuteczna?

Ogrzewanie klimatyzacją – koszt

Nowoczesne klimatyzatory w trybie grzania pobierają mniej prądu niż np. klasyczna farelka. Wykorzystywana w nich technologia może przyczynić się do znacznych oszczędności na energii elektrycznej, jednak kluczowe znaczenie ma klasa energetyczna budynku. Dlaczego? Domy energooszczędne charakteryzują się mniejszym zapotrzebowaniem na ciepło w przeciwieństwie do tych, które mają słabą termoizolację. Chcąc wiedzieć, ile wyniesie ogrzewanie klimatyzatorem, musisz wziąć pod uwagę m.in. współczynnik COP i współczynnik SCOP, średni koszt kWh prądu, a także zapotrzebowanie na energię cieplną Twojego domu.

Poniżej przedstawiamy przykładowe obliczenia, które pozwolą wykazać, ile kosztuje ogrzewanie klimatyzacją w perspektywie rocznej, wykorzystując: Panasonic Etherea o mocy 2,5kW i sezonowym współczynniku efektywności SCOP = 5,2.

Maksymalne zapotrzebowanie na energię cieplną salonu o powierzchni 30 m2 dla warunków technicznych WT 2014, WT 2017 i WT 2021 prezentuje się następująco:

WTZapotrzebowanieSCOPZużycie energiiKoszt*
WT 2014 3600 kWh/rokSCOP 5,2~692 kWh/rok809,64 zł
WT 2017 2850 kWh/rokSCOP 5,2~548 kWh/rok641,16 zł
WT 20212100 kWh/rokSCOP 5,2~404 kWh/rok472,68 zł
*Koszt przy założeniu stawki za energię elektryczną 1,17 zł według taryfy G11 ENEA.

Jeśli zgromadzisz nadwyżki produkcji z instalacji fotowoltaicznej, można ograniczyć podane koszty do 0 zł.

Ogrzewanie klimatyzacją – czy na pewno się opłaca?

Klimatyzacja do ogrzewania będzie sprawdzonym rozwiązaniem wtedy, gdy zostanie prawidłowo dopasowana do indywidualnych wymagań użytkowników, a także potrzeb grzewczych budynku. Kluczowy jest każdy etap instalacji sprzętu – od dobrania parametrów po montaż klimatyzacji. Jeśli wybierzesz klimatyzator o zbyt małej mocy, może okazać się on niewystarczający, aby dogrzać pomieszczenie i zapewnić komfort cieplny domownikom. Dlatego tak ważne jest, aby dostosować urządzenie do celów grzewczych – dzięki temu ogrzewanie klimatyzatorem okaże się niezawodnym sposobem na ocieplenie Twojego domu, szczególnie w okresach przejściowych

Warto mieć na uwadze, że grzanie klimatyzacją, które jest traktowane jako docelowy system grzewczy, lepiej sprawdzi się w np. w budynkach użyteczności publicznej. W przypadku domów jednorodzinnych nowoczesne klimatyzatory opłaca się wykorzystywać jako dodatkowe źródło ciepła. Ogrzewanie klimatyzacją przyniesie korzyści w postaci niższego zużycia prądu, a także wysokiej funkcjonalności sprzętu zarówno latem, jak i zimą. Klimatyzacja do ogrzewania okaże się również sprawdzonym wyborem, jeśli poszukujesz ekologicznych rozwiązań, które będą przyjazne dla środowiska i ograniczą emisję szkodliwych związków do atmosfery.

Dowiedz się również, jakie grzejniki niskotemperaturowe do pompy ciepła sprawdzą się najlepiej, a także jak działa wysokotemperaturowa pompa ciepła

Przeczytaj również

Klimatyzacja – najczęściej zadawane pytania

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na alternatywne źródła energii coraz popularniejszym roz(...)

Pompa obiegowa CO – czym jest pompa obiegowa do centralnego ogrzewania?

Pompa obiegowa CO to urządzenie, które wywołuje przepływ wody w instalacji centralnego ogrzewani(...)

Kawka Bis – dofinansowanie pokryje nawet 100% kosztów

Wzrost kosztów ogrzewania i troska o zachowanie środowiska naturalnego w jak najlepszej kondycji s(...)

Dopasuj swój idealny system ogrzewania domu

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek