Pompa ciepła wysokotemperaturowa – cena i zastosowanie: jak działa wysokotemperaturowa pompa ciepła?

Mimo że wśród naszych klientów dużym zainteresowaniem cieszą się instalacje grzewcze wykorzystywane do współpracy m.in. z ogrzewaniem podłogowym, na znaczeniu zyskują również wysokotemperaturowa pompa ciepła. Jest ona szczególnie skutecznym rozwiązaniem w sytuacji, gdy Twój dom wymaga modernizacji układu. Instalacja grzewcza sprawdzi się nawet ze starszym systemem ogrzewania, dzięki czemu oszczędzi Ci kłopotów i wydatków związanych z remontem. Co jeszcze istotne – urządzenie zapewnia podgrzanie wody do centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej do 70°C.

Z naszego artykułu dowiesz się więcej o instalacji, jaką jest pompa ciepła wysokotemperaturowa – cena i sposób jej działania zostały przedstawione poniżej. Zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią wpisu!

Pompa ciepła wysokotemperaturowa – czym jest i jak działa?

Przede wszystkim – pompa ciepła wysokotemperaturowa zadba o komfort cieplny w Twoim domu. Producenci stworzyli ją z myślą o właścicielach gospodarstw domowych, którzy m.in. planują wymianę starych kotłów na energooszczędne systemy o wysokiej efektywności energetycznej. Nie wiedząc, czy wysokotemperaturowa pompa ciepła sprawdzi się w Twoim domu, warto mieć na uwadze, że mechanizm jej działania nie różni się od pozostałych rodzajów instalacji. Oznacza to, że urządzenie wystarczy do pełnego ogrzania domu. W dodatku ekonomiczny sprzęt może być stosowany jako wydajne, ale samodzielne źródło ciepła.

Urządzenie jest dobrym rozwiązaniem także wtedy, gdy brakuje Ci odpowiednich warunków do wymiany dotychczasowych odbiorników energii cieplnej. Dlaczego? Zaoszczędzisz czas i pieniądze oraz unikniesz stresu związanego z remontem dzięki urządzeniu, jakim jest pompa ciepła wysokotemperaturowa – cena za zakup i montaż sprzętu również okaże się opłacalna. Co więcej, dobrze zaprojektowana instalacja umożliwia osiąganie wysokiej temperatury wody i gwarantuje podniesienie efektywności cieplnej systemów z grzejnikami.

Przeczytaj również: Grzejniki niskotemperaturowe – jakie grzejniki do pompy ciepła wybrać?

Dofinansowanie do pompy ciepła - zwiększ opłacalności inwestycji!

Czy wysokotemperaturowa pompa ciepła do grzejników jest opłacalnym rozwiązaniem?

Pompa ciepła wysokotemperaturowa  jest idealna do zastosowania w obiektach wymagających modernizacji, jako że do swojej pracy wykorzystuje przede wszystkim odnawialne źródła energii. Zaopatrywanie w ciepłą wodę o wyższej temperaturze jest możliwe dzięki zastosowaniu przyjaznej środowisku technologii. Umożliwia ona zasilanie instalacji grzewczej odpowiednią temperaturą, nie obniżając przy tym mocy grzewczej tradycyjnych grzejników. Oprócz wygody i oszczędności nowoczesne rozwiązania sprawią, że nie przyczynisz się do dalszego zanieczyszczenia środowiska. Jakie jeszcze zalety ma pompa ciepła wysokotemperaturowa? Poniżej przedstawiamy niektóre korzyści, które mogą skłonić do zamontowania jej w Twoim domu.

 • Tego typu urządzenie grzewcze pozwala cieszyć się wysoką efektywnością energetyczną pompy ciepła. Dzięki temu wymiana całego układu nie będzie konieczna.
 • Cechą charakterystyczną systemu jest jego kompaktowa konstrukcja. Oznacza to, że do prawidłowej pracy wymaga ona minimalnej przestrzeni, dzięki czemu z łatwością integruje się go z istniejącą instalacją rurową lub grzejnikami. Z kolei zaoszczędzone miejsce zagospodarujesz w inny sposób.
 • Wysokotemperaturowa pompa ciepła jest wygodnym i prostym w obsłudze urządzeniem, które można wyposażyć w moduły obniżające zużycie energii elektrycznej. Ponadto wykorzystanie nowoczesnej technologii sprawia, że wiele spośród dostępnych na rynku modeli nie wymaga elektrycznego dogrzewania.
Pompa ciepła wysokotemperaturowa - czy wysokotemperaturowa pompa ciepła do grzejników to dobry pomysł?
Wysokotemperaturowa pompa ciepła – jakie są zalety i koszt instalacji grzewczej?

Czym jeszcze wyróżnia się wysokotemperaturowa pompa ciepła?

Pompa ciepła wysokotemperaturowa jest kolejnym przykładem na to, że można zapewnić pełną wydajność grzewczą w swoim domu nawet przy niskich temperaturach na zewnątrz. Nowoczesne zastosowania pozwalają zatroszczyć się o środowisko naturalne, a przy tym zadbać o sprawne działanie systemu. Co więcej – techniczne właściwości urządzeń zwiększają ich bezpieczne użytkowanie. Dzięki temu nie musisz martwić się o częste awarie, pożar i komfort domowników

Producenci tacy jak Panasonic, czy Mitsubishi, decydują się na wykorzystanie ekologicznego czynnika chłodniczego – R290. Ma on bardzo dobre właściwości termodynamiczne, a ponadto cechuje się wyższą temperaturą zasilania i wysoką wydajnością chłodniczą. Czynnik ten nie powoduje efektu cieplarnianego i nie niszczy warstwy ozonowej. Umożliwia również obniżenie hałasu podczas pracy pompy ciepła.

Pompa ciepła wysokotemperaturowa – cena urządzenia

Wysokotemperaturowa pompa ciepła nie należy do tanich inwestycji, stąd musisz liczyć się z wyższymi kosztami zakupu i montażu instalacji grzewczej. Jednak ceny te wahają się w zależności m.in. od indywidualnych potrzeb cieplnych budynku, czy rodzaju urządzenia. Warto mieć na uwadze, że pompa ciepła wysokotemperaturowa typu powietrze-woda będzie tańsza niż gruntowe, które wymagają wykonania dodatkowych odwiertów.

Trzeba pamiętać, że tego rodzaju urządzenia grzewcze są dedykowane współpracy z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Dlatego za wysokotemperaturowe (propanowe) instalacje zapłacisz więcej, ale tym samym oszczędzisz pieniądze na modernizacji instalacji. Dodatkowo zadbasz o łatwość samego montażu, mimo że koszty eksploatacji systemu grzewczego będą wyższe. Nie zmieni to jednak faktu, że pompa ciepła wysokotemperaturowa stanowi bardziej ekologiczne i korzystniejsze rozwiązanie niż spalanie paliw.

Jeśli zastanawiasz się, jaki będzie koszt pompy ciepła dla większego domu, sprawdź nasz artykuł: Koszt pompy ciepła do domu 200m2 i większych. Pompa ciepła w większym budynku.

Pompa ciepła wysokotemperaturowa – cena a moc grzewcza instalacji

Wysokotemperaturowa pompa ciepła występuje w różnych wariantach pod względem wykorzystywanej mocy. Właśnie z tego powodu na instalację grzewczą tego typu mogą zdecydować się zarówno właściciele mniejszych, jak i większych budynków. Uwzględnienie wszystkich czynników, które umożliwią wybór najodpowiedniejszego sprzętu, pozwoli na oszacowanie potencjalnych kosztów inwestycji. Poniżej prezentujemy przykładowy koszt instalacji o wybranej mocy dla domu 150 m2, w którym została zainstalowana powietrzna pompa ciepła:

 • pompa ciepła wysokotemperaturowa 5kw – 36 970 zł,
 • pompa ciepła wysokotemperaturowa 7kw – 38 554 zł,
 • pompa ciepła wysokotemperaturowa 9kw – 41 092 zł.

Oczywiście moc grzewcza instalacji, to nie wszystko. Koszt całościowy inwestycji zależy również od ceny za prawidłowy montaż urządzenia. Szacując kwoty, należy wziąć jeszcze pod uwagę elementy takie jak:

 • efektywność termiczna w modernizowanym obiekcie,
 • wybór dolnego źródła ciepła, z którego pozyskiwana jest energia,
 • zakres wykonywanych prac w trakcie montażu,
 • wyposażenie w dodatkowe funkcje jak np. automatyczny system odszraniania parownika, czy samoczynne dostosowanie trybu pracy do zmieniającej się pogody,
 • poziom złożoności istniejącej instalacji grzewczej.

Wynika z tego, że ostateczna decyzja o zakupie urządzenia powinna zależeć od warunków montażowych i potrzeb cieplnych samego inwestora. Może okazać się, że wymiana grzejników, czy ogrzewania podłogowego będzie wystarczająca, aby zadbać o energooszczędność Twojego domu. Jednak warto przy tym zaznaczyć, że o ile budynki w wysokim standardzie budowlanym mają oszacowane zapotrzebowanie na energię, tak w przypadku starszych budowli dokładne określenie tych wartości okazuje się trudniejsze.

Zapoznaj się także z naszym artykułem, w którym wyjaśniamy, od czego zależy zużycie prądu przez pompę ciepła: Pompa ciepła – zużycie prądu: ile prądu zużywa pompa ciepła?

Wysokotemperaturowa pompa ciepła do grzejników – o czym jeszcze musisz pamiętać?

Jak możesz zauważyć, pompa ciepła wysokotemperaturowa idealnie nadaje się do projektów renowacji. Jej podstawowe zadanie polega na dostarczaniu do budynku wody o wyższej temperaturze, przy czym stanowi dobrą alternatywę np. dla kotłów olejowych, czy węglowych. Dzięki temu skutecznie zaopatrzy Twój dom w energię cieplną nawet przy niskiej temperaturze zewnętrznej. Musisz jednak mieć na uwadze, że kwota modernizacji jest zawsze większa niż różnica w cenie między pompami zwykłymi a propanowymi. 

Jednocześnie, tego typu urządzenie wykorzystuje do swojej pracy szereg nowoczesnych rozwiązań, które decydują o kosztach eksploatacji i sposobie użytkowania systemu grzewczego. Zalicza się do nich m.in. łagodny rozruch sprężarki, czy możliwość oczyszczania wody w obiegu systemu. Dobrą opcją jest także wyposażenie pompy ciepła w podzespoły, które są niezbędne do połączenia pompy ciepła i fotowoltaiki. Dla prawidłowego przewodzenia ciepła warto zadbać również o prawidłowy dobór współczynnika COP i SCOP. Dzięki nim wysokotemperaturowa pompa ciepła będzie odpowiadała za właściwe przewodzenie energii cieplnej w Twoim domu!

Przeczytaj również

Klimatyzacja – najczęściej zadawane pytania

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na alternatywne źródła energii coraz popularniejszym roz(...)

Pompa obiegowa CO – czym jest pompa obiegowa do centralnego ogrzewania?

Pompa obiegowa CO to urządzenie, które wywołuje przepływ wody w instalacji centralnego ogrzewani(...)

Kawka Bis – dofinansowanie pokryje nawet 100% kosztów

Wzrost kosztów ogrzewania i troska o zachowanie środowiska naturalnego w jak najlepszej kondycji s(...)

Dopasuj swój idealny system ogrzewania domu

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek