Pompa ciepła wysokotemperaturowa – jak pracuje wysokotemperaturowa pompa ciepła?

Mimo że wśród naszych klientów dużym zainteresowaniem cieszą się instalacje grzewcze wykorzystywane do współpracy m.in. z ogrzewaniem podłogowym, na znaczeniu zyskują również wysokotemperaturowe pompy ciepła. Będzie to dla Ciebie szczególnie korzystne w przypadku, gdy Twój dom wymaga modernizacji układu. To rozwiązanie sprawdzi się nawet ze starszym systemem ogrzewania, dzięki czemu oszczędzi Ci kłopotów i wydatków związanych z remontem. Co jeszcze istotne – pompa ciepła wysokotemperaturowa zapewnia podgrzanie wody do centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej do 70°C.

W poniższym artykule dowiesz się o sposobie działania pomp ciepła wysokotemperaturowych. Jednocześnie zostaną Ci przedstawione czynniki, które składają się na ostateczny koszt inwestycji. Zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią wpisu!

Czym jest i jak działa wysokotemperaturowa pompa ciepła?

Przede wszystkim – pompy ciepła wysokotemperaturowe zadbają o komfort cieplny w Twoim domu. Ich producenci stworzyli je z myślą o właścicielach gospodarstw domowych, którzy m.in. planują wymianę starych kotłów na energooszczędne systemy o wysokiej efektywności energetycznej. Decydując się na wysokotemperaturową pompę ciepła, warto mieć na uwadze, że mechanizm jej działania nie różni się od pozostałych rodzajów instalacji, a przy tym wystarczy do pełnego ogrzania domu. W dodatku ekonomiczna pompa ciepła może być stosowana jako wydajne, ale samodzielne źródło ciepła.

Warto zastanowić się nad zamontowaniem takiej instalacji również wtedy, gdy brakuje odpowiednich warunków do wymiany dotychczasowych odbiorników ciepła. Dlaczego? W ten sposób zaoszczędzisz czas i pieniądze oraz unikniesz stresu związanego z remontem i jego kosztami. Tymczasem urządzenie grzewcze zaprojektowano w taki sposób, aby zapewnić możliwość osiągnięcia wysokiej temperatury wody i podniesienia efektywności cieplnej systemów z grzejnikami.

Przeczytaj również: Grzejniki niskotemperaturowe – jakie grzejniki do pompy ciepła wybrać?

Dofinansowanie do pompy ciepła - zwiększ opłacalności inwestycji!

Czy wysokotemperaturowe pompy ciepła są opłacalnym rozwiązaniem?

Pompy wysokotemperaturowe są idealne do zastosowania w obiektach wymagających modernizacji, a do swojej pracy wykorzystują przede wszystkim odnawialne źródła energii. Zaopatrywanie w ciepłą wodę o wyższej temperaturze jest możliwe dzięki zastosowaniu przyjaznej środowisku technologii. Umożliwia ona zasilanie instalacji grzewczej odpowiednią temperaturą, nie obniżając przy tym mocy grzewczej tradycyjnych grzejników. Oprócz wygody i oszczędności nowoczesne rozwiązania sprawią, że nie przyczynisz się do dalszego zanieczyszczenia środowiska. Jakie jeszcze zalety ma pompa ciepła wysokotemperaturowa? Poniżej przedstawiamy niektóre korzyści, które mogą skłonić do zamontowania jej w Twoim domu.

 • Tego typu urządzenie grzewcze pozwala cieszyć się wysoką efektywnością energetyczną pompy ciepła. Dzięki temu wymiana całego układu nie będzie konieczna.
 • To system, którego cechą charakterystyczną jest kompaktowa konstrukcja. Oznacza to, że wymaga minimalnej przestrzeni instalacji, dzięki czemu z łatwością integruje się go z istniejącą instalacją rurową lub grzejnikami. W dodatku zaoszczędzone miejsce zagospodarujesz w inny sposób.
 • Wysokotemperaturowa pompa ciepła jest wygodnym i prostym w obsłudze urządzeniem, które można wyposażyć w moduły obniżające zużycie energii elektrycznej. Ponadto wykorzystanie nowoczesnej technologii sprawia, że wiele modeli nie wymaga elektrycznego dogrzewania.
Wysokotemperaturowa pompa ciepła - działanie i zalety jej zastosowania
Wysokotemperaturowa pompa ciepła – jakie są zalety i koszt instalacji grzewczej?

Jakie mogą być inne zalety ogrzewania wysokotemperaturową pompą ciepła?

Wysokotemperaturowe pompy ciepła są kolejnym przykładem na to, że można zapewnić pełną wydajność grzewczą w swoim domu nawet przy niskich temperaturach na zewnątrz. Nowoczesne zastosowania pozwalają zatroszczyć się o środowisko naturalne, a przy tym poprawić sprawność pompy. Co więcej – techniczne właściwości urządzeń zwiększają ich bezpieczne użytkowanie. Dzięki temu nie musisz martwić się o częste awarie, pożar i komfort domowników. 

Z tego względu producenci tacy jak Panasonic, czy Mitsubishi, decydują się na wykorzystanie bardziej ekologicznego czynnika chłodniczego – R290. Ma bardzo dobre właściwości termodynamiczne, a ponadto cechuje się wyższą temperaturą zasilania i wysoką wydajnością chłodniczą. Nie powoduje on efektu cieplarnianego i nie niszczy warstwy ozonowej. Umożliwia również obniżenie hałasu podczas pracy pompy ciepła.

Sprawdź również artykuł: Rodzaje pomp ciepła – jakie rodzaje instalacji wyróżniamy?

Ile kosztuje wysokotemperaturowa pompa ciepła?

W przypadku wysokotemperaturowej pompy ciepła musisz liczyć się z wyższymi kosztami zakupu i montażu instalacji grzewczej. Jednak ceny te wahają się w zależności m.in. od indywidualnych potrzeb cieplnych budynku, czy rodzaju urządzenia. Warto mieć na uwadze, że wysokotemperaturowe pompy ciepła powietrze-woda będą tańsze niż pompy ciepła gruntowe, które wymagają wykonania dodatkowych odwiertów.

Trzeba pamiętać, że pompy ciepła to urządzenia dedykowane do współpracy z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Dlatego za wysokotemperaturowe (propanowe) instalacje zapłacisz więcej, ale tym samym oszczędzisz pieniądze na modernizacji instalacji. Dodatkowo zadbasz o łatwość samego montażu, mimo że koszty eksploatacji systemu grzewczego będą wyższe. Nie zmieni to jednak faktu, że wysokotemperaturowe pompy ciepła stanowią bardziej ekologiczne i opłacalne rozwiązanie niż spalanie paliw.

Jeśli zastanawiasz się, jaki będzie koszt pompy ciepła dla większego domu, sprawdź nasz artykuł: Koszt pompy ciepła do domu 200m2 i większych. Pompa ciepła w większym budynku.

Pompa ciepła wysokotemperaturowa – cena a moc grzewcza urządzenia

Na zakup wysokotemperaturowych pomp ciepła o różnej mocy mogą zdecydować się zarówno właściciele mniejszych, jak i większych budynków. Uwzględnienie wszystkich czynników, które umożliwią wybór najodpowiedniejszego sprzętu, pozwoli na oszacowanie potencjalnych kosztów inwestycji. Poniżej prezentujemy przykładowy koszt instalacji o wybranej mocy dla domu 150 m2, w którym została zainstalowana powietrzna pompa ciepła:

 • pompa ciepła wysokotemperaturowa 5kw – 36 970 zł,
 • pompa ciepła wysokotemperaturowa 7kw – 38 554 zł,
 • pompa ciepła wysokotemperaturowa 9kw – 41 092 zł.

Zakup instalacji grzewczej to nie wszystko, jako że koszt całej inwestycji zależy również od ceny za montaż pompy ciepła. Składają się na nią elementy takie jak:

 • efektywność termiczna w modernizowanym obiekcie,
 • wybór dolnego źródła ciepła, z którego pozyskiwana jest energia,
 • zakres wykonywanych prac w trakcie montażu,
 • wyposażenie w dodatkowe funkcje jak np. automatyczny system odszraniania parownika, czy samoczynne dostosowanie trybu pracy do zmieniającej się pogody,
 • poziom złożoności istniejącej instalacji grzewczej.

Wynika z tego, że ostateczna decyzja o zakupie wysokotemperaturowej pompy ciepła powinna zależeć od warunków montażowych i potrzeb cieplnych samego inwestora. Może okazać się, że wymiana grzejników, czy ogrzewania podłogowego będzie wystarczająca, aby zadbać o energooszczędność Twojego domu. Jednak warto przy tym zaznaczyć, że o ile budynki w wysokim standardzie budowlanym mają oszacowane zapotrzebowanie na energię, tak w przypadku starszych budowli dokładne określenie tych wartości okazuje się trudniejsze.

Zapoznaj się także z naszym artykułem, w którym wyjaśniamy, od czego zależy zużycie prądu przez pompę ciepła: Pompa ciepła – zużycie prądu: ile prądu zużywa pompa ciepła?

Wysokotemperaturowa pompa ciepła do grzejników – o czym jeszcze musisz pamiętać?

Jak możesz zauważyć, pompa ciepła wysokotemperaturowa idealnie nadaje się do projektów renowacji. Jej podstawowym zadaniem jest dostarczanie do budynku wody o wyższej temperaturze, przy czym stanowi dobrą alternatywę np. dla kotłów olejowych, czy węglowych. Dzięki temu skutecznie zaopatrzy Twój dom w energię cieplną nawet przy niskiej temperaturze zewnętrznej. Musisz jednak mieć na uwadze, że kwota modernizacji jest zawsze większa niż różnica w cenie między pompami zwykłymi a propanowymi. 

Jednocześnie, tego typu urządzenie wykorzystuje do swojej pracy szereg nowoczesnych rozwiązań, które decydują o kosztach eksploatacji i sposobie użytkowania systemu grzewczego. Zalicza się do nich m.in. łagodny rozruch sprężarki, czy możliwość oczyszczania wody w obiegu systemu. Dobrą opcją jest także wyposażenie pompy ciepła w podzespoły, które są niezbędne do połączenia pompy ciepła i fotowoltaiki. Dla prawidłowego przewodzenia ciepła warto zadbać również o prawidłowy dobór współczynnika COP i SCOP, które odpowiadają za właściwe przewodzenie ciepła w Twoim domu.

Przeczytaj również

Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna – jaką pompę ciepła wybrać?

Pompa ciepła jako ekologiczny i przyjazny środowisku system ogrzewania domu, wykorzystuje nowoczes(...)

Pompa ciepła w domu – czy ogrzewanie domu pompą ciepła to dobry pomysł?

Pompa ciepła w domu jest w stanie pokryć pełne zapotrzebowanie na ciepło. Dzięki temu urządzen(...)

Powietrzne pompy ciepła – najpopularniejszy rodzaj instalacji. Co powinieneś o nich wiedzieć?

Powietrzne pompy ciepła są najpopularniejszym typem pomp ciepła na rynku. Ich popularność stale(...)

Dopasuj swój idealny system ogrzewania domu

Pompy Ciepła Poznań – Grupa Ergo