Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna – jaką pompę ciepła wybrać?

Pompa ciepła jako ekologiczny i przyjazny środowisku system ogrzewania domu, wykorzystuje nowoczesne rozwiązania zarówno dla zaspokojenia potrzeb otoczenia budynku, jak i użytkowników instalacji grzewczej. Na rynku znajdziesz różne rodzaje pomp ciepła: powietrzne, gruntowe lub wodne. Potencjalni inwestorzy z reguły wahają się między dwoma najpopularniejszymi typami urządzeń, co skłania ich do poszukiwania odpowiedzi na pytanie: która pompa ciepła – gruntowa czy powietrzna, sprawdzi się lepiej?

W poniższym artykule przybliżmy podstawowe różnice między tym, jak działają oraz jakie zalety mają gruntowe i powietrzne pompy ciepła. W ten sposób pomożemy wybrać idealny system grzewczy do Twojego domu. Zapoznaj się z dalszą częścią naszego wpisu!

Pompa ciepła powietrzna czy gruntowa – działanie i montaż urządzeń

Zarówno powietrzne, jak i gruntowe pompy ciepła pobierają energię cieplną z otoczenia, wykorzystując do tego dolne źródło ciepła. W przypadku powietrznych pomp ciepła jest nim powietrze atmosferyczne, natomiast dla drugiego typu urządzeń – grunt. Mechanizm działania obu instalacji grzewczych jest prosty, a przy tym pozwala zapewnić optymalny komfort cieplny Tobie i pozostałym domownikom. Pompa ciepła pobiera ciepło z otoczenia, aby w dalszej kolejności wykorzystać specjalny czynnik chłodniczy, który przy udziale sprężarki zwiększa swoją temperaturę. W ten sposób możliwe jest przekazanie pozyskanego ciepła do systemu centralnego ogrzewania. Dostarczana energia ma na celu ogrzewanie domu, ale może posłużyć też do przygotowywania ciepłej wody użytkowej, a nawet chłodzenia pomieszczeń!

Jeśli wiesz już, jak pompa ciepła pobiera energię i do czego ją wykorzystuje, warto przeanalizować warunki montażowe obu instalacji.

Kalkulator pomp ciepła - użyj przydatnego narzędzia!

Powietrzna pompa ciepła

Instalując powietrzną pompę ciepła, wystarczy jedynie zamontować urządzenie przy ścianie zewnętrznej budynku. Zwróć jedynie uwagę, żeby umieścić je w miejscu osłoniętym od wiatru, które zagwarantuje swobodny przepływ powietrza, ograniczy straty energii z jednostki zewnętrznej, a przy tym umożliwi cichą pracę urządzenia. Z kolei przy powietrznych pompach ciepła do ustawienia wewnętrznego musisz zamontować specjalne kanały, które odprowadzają powietrze z zewnątrz. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie rekomendowane jest do mniejszych pomieszczeń lub budynków, a także do domów niskoenergetycznych i pasywnych.

Pompa ciepła powietrzna, umieszczona na zewnątrz budynku, wymaga przeprowadzania regularnych prac konserwacyjnych takich jak: sprawdzanie wlotu powietrza, zapewnienie odpływu skroplin, czy odszranianie parownika. W dodatku jeśli zdecydujesz się na montaż powietrznej pompy ciepła typu monoblok, należy uwzględnić czynności takie jak opróżnienie urządzenia z wód instalacyjnych.

Gruntowa pompa ciepła

W przypadku gruntowych pomp ciepła, ich montaż przebiega wewnątrz budynku, a do prawidłowej pracy wymagają kolektora gruntowego w postaci odwiertów lub wykonania wymiennika poziomego. Stworzenie odwiertów nie zajmuje dużej powierzchni, jednak związane jest z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych prac ziemnych. Z kolei wymiennik poziomy dobrze sprawdzi się na terenie większych, ale niezabudowanych działek. Dlaczego? W ten sposób po zakończonym sezonie grzewczym kolektor poziomy może zregenerować się od opadów i promieniowania słonecznego.

Pompa gruntowa jest łatwa w konserwacji, aby zadbać o prawidłowy stan jej zachowania i zapewnić optymalne warunki do pracy. W tym wypadku wystarczy jedynie sprawdzanie i przeczyszczanie filtra cząstek stałych dolnego źródła.

Sprawdź także, jak działa pompa ciepła wysokotemperaturowa: Pompa ciepła wysokotemperaturowa – jak pracuje wysokotemperaturowa pompa ciepła?

Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna? Poznaj cechy obu instalacji!

Decyzja o montażu pompy ciepła, wymaga poznania cech charakterystycznych oferowanych modeli na rynku. Zarówno pompy powietrzne, jak i gruntowe mają swoje zalety. Z dalszej części tekstu dowiesz się, na co należy zwrócić uwagę, stojąc przed wyborem: pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?

Plusy ogrzewania powietrzną pompą ciepła

Jednym z podstawowych atutów powietrznej pompy ciepła jest łatwość jej montażu. W związku z tym umożliwia sprawne i proste zastosowanie nowoczesnej technologii bez konieczności przeprowadzania dodatkowych prac w ziemi. Tym samym koszt zakupu samej instalacji jest mniejszy niż w przypadku gruntowych pomp ciepła. W dodatku ten typ urządzenia idealnie sprawdzi się nie tylko dla istniejących, ale również modernizowanych budynków. Ponadto do jej zainstalowania nie trzeba wygospodarować dużej przestrzeni, co jest tym bardziej korzystną opcją dla właścicieli niewielkich działek.

Warto również zaznaczyć, że powietrzne pompy ciepła gwarantują maksymalną efektywność cieplną w umiarkowanym klimacie. Oznacza to, że nawet w sytuacji, gdy temperatura powietrza rzadko kiedy spada poniżej zera, pompa powietrzna bez problemu przetworzy energię pierwotną i dostarczy ją do instalacji grzewczej. Doprowadzone w ten sposób ciepło umożliwi skuteczne grzanie i chłodzenie pomieszczeń, a także pozwoli na przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

Pompa ciepła powietrzna czy gruntowa - porówanie obu rodzajów urządzeń
Pompa ciepła powietrzna czy gruntowa – która z opcji będzie korzystniejsza?

Jakie korzyści daje ogrzewanie gruntową pompą ciepła?

Przed zainwestowaniem w gruntowe pompy ciepła musisz wiedzieć, że jedną z ważniejszych zalet tego typu rozwiązania jest brak konieczności wygospodarowania dodatkowego miejsca na zewnątrz budynku. W przypadku gruntowej pompy ciepła wystarczy zamontować system rur w ziemi, co jednak związane jest z wyższymi kosztami samej inwestycji. Jednak dzięki stabilnej temperaturze gruntu pompy gruntowe cechują się sprawnym działaniem niezależnie od pory roku.

W dodatku przy pompach gruntowych można dostosować możliwości techniczne instalacji, wybierając kolektor pionowy lub decydując się na zakup kolektora poziomego. Pamiętaj jednak, że to właśnie uwarunkowania geologiczne danego regionu mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia jak najefektywniejszego działania całego systemu. Jeśli na glebie znajdują się przeszkody lub marnie przewodzi ona ciepło – wtedy wydajność urządzenia spada. Nie ulega też wątpliwości, że gruntowe pompy ciepła znacznie lepiej sprawdzą się w miejscach o stałych lub niższych temperaturach.

Powietrzna czy gruntowa pompa ciepła? Koszty ogrzewania

Zastanawiając się, czy pompa ciepła gruntowa, czy powietrzna sprawdzi się lepiej, warto przyjrzeć się różnicom w cenach. Porównując ze sobą oba warianty, należy uwzględnić m.in. typ budownictwa, standard energetyczny budynku, wielkość powierzchni użytkowej, rodzaj zastosowanego ogrzewania (np. ogrzewanie podłogowe), a także to, czy użytkownik instalacji grzewczej skorzystał z wybranego dofinansowania lub ulgi.

Koszt ogrzewania – przykładowe wyliczenia

Zazwyczaj inwestowanie w gruntową pompę ciepła jest droższą opcją niż pompa ciepła powietrze-powietrze lub powietrze-woda. W dużej mierze wynika to z konieczności zakupu dodatkowych elementów, jakimi są wymienniki gruntowe, a także przeprowadzenia prac ziemnych. Jednak wiadomo też, że roczne koszty eksploatacji zależą od efektywności zamontowanych urządzeń. Poniżej dokonaliśmy przykładowych wyliczeń dla obu wariantów, które pozwolą oszacować koszty. Tym samym pomożemy odpowiedzieć Ci na pytanie, które urządzenie opłaca się bardziej: pompa ciepła gruntowa czy powietrzna.

Za dobry przykład dla domu posiadającego grzejniki o temperaturze zasilania 55°C, posłuży pompa Mitsubish: 

Pompa Gruntowa Mitsubishi (EHGT17D-YM9ED ) o mocy 11kW to koszt ok. 77 000 zł. 

Roczne zużycie wyniesie 5745 kWh/rok (wartości pobrane z https://lista-zum.ios.edu.pl). Przy założeniu, że cena za 1kWh wynosi 0,71 zł do 3000 kWh/rok, od 3001 kWh/rok, koszt roczny ogrzewania to około 5341,65 zł.

Z kolei pompa powietrzna Mitsubshi Zubadan ( PUD-SHWM100YAA (-BS) + EHST20D-****D) o mocy 10 kW kosztuje ok. 61 000 zł.

Roczne zużycie w wysokości  5975 kWh / rok (wartości pobrane z https://lista-zum.ios.edu.pl)  przy założeniu ceny za 1kWh, 0,71 zł do 3000 kWh/rok, od 3001 kWh/rok, sprawia, że koszt roczny ogrzewania zamyka się w kwocie 5610,75 zł.

Różnica w cenie zakupu pompy 16 000 zł, z kolei różnica w rocznych kosztach wynosi  269,1 zł. Jak można więc zauważyć, korzystniejsze rozwiązanie nasuwa się samo.

Pompa ciepła gruntowa a powietrzna – na jaki rodzaj pompy ciepła warto się zdecydować?

Jak wspominaliśmy wyżej, oba rodzaje pomp ciepła mają swoje zalety i służą zagwarantowaniu komfortu cieplnego domownikom, a także dbaniu o spełnienie potrzeb grzewczych domostwa. Zatem jak powinna brzmieć odpowiedź na pytanie, czy lepiej sprawdzi się pompa ciepła gruntowa czy powietrzna? Optymalny wybór będzie zależał od konkretnych warunków i indywidualnych potrzeb każdego gospodarstwa domowego. Z pewnością o wyborze najodpowiedniejszej instalacji grzewczej dla Twojego domu decydują różne czynniki, które należy wziąć pod uwagę. Kluczowe znaczenie ma cena za montaż i zakup pompy ciepła, ale również roczny koszt ogrzewania wybraną instalacją grzewczą.

Zobacz również: https://heatergo.pl/blog/pompa-obiegowa-co-zastosowanie/

Bazując na doświadczeniu naszych klientów, znacznie większą popularnością cieszą się powietrzne pompy ciepła. Dlaczego? Wielu potencjalnych inwestorów nie dysponuje wystarczającą powierzchnią swojej działki, aby zaopatrzyć ją w gruntowe pompy ciepła, a co ważniejsze – brakuje możliwości na zamontowanie wymienników gruntowych. Tymczasem powietrzny system grzewczy sprawdzi się nawet przy mniejszym metrażu, a przy tym wystarczy do ogrzania domu. Dodatkowo inwestycja w ten typ urządzenia związana jest z niższymi kosztami eksploatacyjnymi, przy czym może skutecznie wspomóc i zmodernizować istniejący już system grzewczy. Dzięki temu pomoże Ci w obniżeniu kosztów energii, a także w efektywnym ogrzewaniu domu!

Jeśli szukasz informacji, jakie jest zużycie prądu przez pompę ciepła, zapoznaj się z tym tematem na naszym blogu. Dowiedz się również, jakie korzyści zapewnia połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła: Pompa ciepła i fotowoltaika – czy warto łączyć obie instalacje?

Przeczytaj również

Klimatyzacja – najczęściej zadawane pytania

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na alternatywne źródła energii coraz popularniejszym roz(...)

Pompa obiegowa CO – czym jest pompa obiegowa do centralnego ogrzewania?

Pompa obiegowa CO to urządzenie, które wywołuje przepływ wody w instalacji centralnego ogrzewani(...)

Kawka Bis – dofinansowanie pokryje nawet 100% kosztów

Wzrost kosztów ogrzewania i troska o zachowanie środowiska naturalnego w jak najlepszej kondycji s(...)

Dopasuj swój idealny system ogrzewania domu

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek