Pompa ciepła – hałas urządzenia. Czy pompa ciepła jest głośna?

Alternatywne źródła energii zyskują na znaczeniu, a ogólny wzrost cen i troska o środowisko przyczyniają się do inwestowania w pompę ciepła. Pompy ciepła to rodzaj instalacji grzewczej, która służy ogrzewaniu pomieszczeń i dostarczaniu ciepłej wody użytkowej. Odpowiedni sprzęt, wyposażony w funkcję chłodzenia, potrafi zapewnić komfort cieplny także latem. Wybór właściwego systemu grzewczego wiąże się z przemyśleniem sposobu jego działania. Z tego względu wielu inwestorów zadaje pytania, dotyczące głośności pracy urządzenia takiego jak pompa ciepła. Pompa ciepła – hałas może być kluczowy w podejmowaniu decyzji o inwestycji w tego rodzaju system grzewczy. W naszym artykule skupimy się na dźwiękach generowanych przez powietrzne pompy ciepła.

Pompa ciepła – hałas regulowany przez prawo

W przypadku właścicieli pomp ciepła należy mieć na uwadze, że głośność urządzenia jest regulowana przez przepisy. Dlatego też skala emitowanych dźwięków musi mieścić się w określonych warunkach pomiarowych. Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku wskazuje wyraźnie na maksymalny hałas, osiągany przez urządzenie na granicy działki w podziale różnych stref. W dodatku w zabudowie jednorodzinnej obowiązuje podział na okres dzienny i nocny. Oznacza to, że w ciągu dnia dopuszczalny poziom hałasu nie może być wyższy niż 50 dB(A), z kolei w nocy – jego wartość nie może przekroczyć 40 dB(A). Jeśli myślimy o zakupie pompy ciepła, trzeba zwrócić uwagę na jej wartość akustyczną. W jednostce zewnętrznej, którą dysponuje powietrzna pompa ciepła, hałas utrzymuje się na poziomie około 50-60 dB i dlatego lepiej zamontować ją w dalszej odległości od budynku.

Zobacz również: Jak działa pompa ciepła? Poznaj zasady działania instalacji

Kalkulator pomp ciepła - zobacz, jak z niego skorzystać

Hałas generowany przez pompę ciepła

Przy określaniu głośności pompy ciepła należy zwrócić uwagę na dwie podstawowe wielkości: poziom mocy akustycznej oraz poziom ciśnienia akustycznego. Pierwsza wartość nie jest uzależniona od wpływu czynników zewnętrznych jak np. otoczenie czy odległość. Moc akustyczna odnosi się do dźwięku w źródle i jest badana w ściśle określonych warunkach laboratoryjnych. Z kolei wartość poziomu ciśnienia akustycznego mówi nam o skali hałasu w odległości od źródła dźwięku. Przy porównywaniu parametrów akustycznych nie wystarczy skupienie się m.in. na wartościach poziomu mocy akustycznej. W zależności od warunków pomiaru możemy osiągać różne wartości. Z tego wynika, że ciśnienie akustyczne, a więc to, co słyszymy, zależy przede wszystkim od źródła dźwięku i zdolności jego tłumienia przez otoczenie.

Miejsce na powietrzną pompę ciepła

Powietrzne pompy ciepła muszą być właściwie ulokowane, aby ich praca nie była zakłócona. Przy doborze odpowiedniego miejsca warto pamiętać, że poziom ciśnienia dźwięku zależy od liczby urządzeń pionowych utwardzonych elementów, które mieszczą się wokół jednostki zewnętrznej. Jeśli będzie ona zabudowana, pompy ciepła zaczną generować większy hałas. Jednak nie zawsze istnieje możliwość umiejscowienia jej na zewnątrz budynku. W takiej sytuacji optymalnym rozwiązaniem będzie umieszczenie pompy ciepła z dala od najczęściej odwiedzanych pomieszczeń. Inną opcją jest zamontowanie urządzenia wewnątrz budynku, w odgrodzonym od reszty domowników miejscu, jak np. w garażu, czy piwnicy. Jeśli poszukujesz informacji na temat ulokowania i zastosowania pompy ciepła w domu jednorodzinnym, przeczytaj nasz wcześniejszy artykuł – „Pompa ciepła w domu – najlepsze miejsce na jednostkę ciepła„.

Pompa ciepła - hałas urządzenia a wygoda korzystania z instalacji
Pompa ciepła – hałas urządzenia, który nie przeszkadza w jego pracy

Wyznaczenie minimalnej odległości pompy ciepła

Ustalenie odległości jest możliwe m.in. dzięki etykiecie energetycznej, zawierającej informacje o głośności urządzenia. Wskazana na niej wartość dotyczy znamionowej mocy grzewczej urządzenia. Najlepiej zweryfikować ją na podstawie materiałów technicznych producenta ze względu na różnice, występujące w podanych wartościach. Przydatne w tym celu są także kalkulatory doborowe producentów. Pozwolą one dokonać obliczeń, dzięki którym zakupiona pompa ciepła nie przekracza maksymalnego poziomu generowanych dźwięków na granicy działki.

Oprócz tego możemy posłużyć się przydatnym wzorem do przeliczenia mocy akustycznej na wartość ciśnienia akustycznego. Taki stosunek określa współczynnik kierunkowości Q. Na jego podstawie można zauważyć, że wraz ze wzrostem liczby pionowych powierzchni np. ścian, wzrasta poziom ciśnienia dźwięku względem ustawienia urządzenia na otwartej przestrzeni.

Zobacz również: Pompa ciepła w starym domu z grzejnikami – czy może być efektywna?

Jaki hałasuje powietrzna pompa ciepła?

Pompa ciepła typu powietrze-woda jest wyposażona w jednostkę zewnętrzną, która zawiera sprężarkę oraz parownik z wentylatorem. Wraz ze spadkiem temperatury, wzrasta poziom ciśnienia dźwięku. Oznacza to, że poziom hałasu emitowanego przez jednostkę zewnętrzną, zależy od przedziału mocy, w jakim pracuje pompa ciepła. Przekłada się to bezpośrednio na sposób działania jednostki. Nie wpływa on jednak na komfort domowników, jako że hałasy nie rozchodzą się wewnątrz budynku. Najcichsze pompy ciepła to takie, które mają parowniki o dużych rozmiarach i sporej wielkości wentylatory, o niskich obrotach.

Pompa ciepła – hałas, który można zminimalizować!

Ograniczenie hałasu zależy przede wszystkim od tego, gdzie znajduje się pompa ciepła. Ustawiona bliżej ścian, będzie odbijać dźwięk, a tym samym potęgować hałas. Dlatego powietrzna pompa ciepła wymaga, aby podczas jej montażu zwrócić uwagę na parę istotnych kwestii. O czym warto pamiętać? Przychodzimy z podpowiedzią:

  • Pompy ciepła nie powinny być ulokowane blisko chodnika. Wynika to z możliwości chłodzenia powietrza przez jednostkę zewnętrzną, przez co unikniemy nawet lekkiego oblodzenia powierzchni ziemi.
  • Aby skropliny z parownika nie prowadziły do zamarzania powierzchni gruntu, warto umieścić pod jednostką podkład żwirowy. Dzięki temu instalacja nie wpłynie negatywnie np. na elewacje, czy fundamenty.
  • Jednostka zewnętrzna powinna być umieszczona na odpowiedniej wysokości nad powierzchnią ziemi, aby nie utrudniać przepływu powietrza np. w obliczu występujących zimą zasp śnieżnych.
  • W celu wytłumienia dźwięków można wygospodarować miejsce w pobliżu krzewów. Stosując tego rodzaju metodę, należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniego dystansu, który nie zakłóci rozwoju roślin i pracy pompy ciepła.

Hałas w pompach ciepła – podsumowanie

Pompy ciepła są korzystną inwestycją. Oprócz pozytywnego wpływu na środowisku, niskich kosztów eksploatacyjnych, ich użytkowanie jest gwarancją bezpieczeństwa i zaspokojenia potrzeb cieplnych budynków. Nawet jeśli urządzenie emituje hałas na określonym poziomie, nie powinien on stanowić przeszkody do zainstalowania urządzenia w domu. Właściwy dobór i fachowy montaż pompy ciepła, zapewnią skuteczną pracę urządzenia i przestrzeganie określonych norm pod względem generowanych dźwięków. Pompa ciepła będzie pracowała sprawnie i cicho, jeśli zadbamy o jej odpowiednie umiejscowienie. Dzięki temu sprawnie działająca pompa ciepła nie będzie emitowała nadmiernego hałasu.

Jeśli planujesz zainwestować w pompę ciepła, wykorzystaj kalkulator pomp ciepła i sprawdź, ile kosztuje pompa ciepła!

Przeczytaj również

Koszt pompy ciepła do domu 200m2 i większych. Pompa ciepła w większym budynku

Pompy ciepła są rodzajem instalacji grzewczej – służą do ogrzewania całego domu, jak równie(...)

Pompa ciepła – cena i eksploatacja urządzenia: ile kosztuje pompa ciepła?

Pompa ciepła to coraz popularniejsze źródło ogrzewania domu. Pozwala ona na pokrycie 100% zapotr(...)

Koszt pompy ciepła do domu 150m2, 120m2 i 180m2. Ile wynosi?

Jak podają źródła statystyczne, przeciętna wielkość nowego domu jednorodzinnego w Polsce(...)

Dopasuj swój idealny system ogrzewania domu

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek