Ogrzewanie domu pompą ciepła – najlepsze miejsce na jednostkę pompy ciepła

Pompa ciepła w domu jest w stanie pokryć pełne zapotrzebowanie na ciepło. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest przetworzenie energii zawartej w powietrzu, gruncie lub przydomowych zbiornikach wodnych. Pompa ciepła sprawdzi się z wielu rodzajach budynków zróżnicowanych pod kątem metrażu, klasy energetycznej czy zastosowanego systemu grzewczego. W przypadku znaczących różnic w zapotrzebowaniu na moc grzewczą, należy odpowiednio dobrać pompę ciepła pod kątem wielkości. Ogrzewanie pompą ciepła może przynieść bardzo wiele korzyści, również finansowych. Pełne pokrycie zapotrzebowania na ciepło gwarantuje duże oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.

Dlaczego pompa ciepła w domu to bardzo dobre rozwiązanie? Sprawdź najważniejsze argumenty za instalacją!

Pompa ciepła w domu jednorodzinnym – czyli jakim?

Współczesne budownictwo domów jednorodzinnych bazuje na trendzie minimalizmu, niewielkiej powierzchni użytkowej oraz wysokiej klasie energetycznej. Pompy ciepła sprawdzają się jednak w wielu budynkach, zarówno tych nisko powierzchniowych (100-180 m2), jak również większych budynkach o powierzchni nawet 300 m2. To jaka pompa ciepła będzie odpowiednia dla naszego budynku zależy również od klasy energetycznej. Budynki termomodernizowane będą wyrażały mniejsze zapotrzebowanie na ciepło. Jeszcze mniejsze potrzeby grzewcze posiadają budynki energooszczędne, a najmniejsze domy pasywne. Kolejną różnicą jest górne źródło ciepła. Pompa ciepła może współpracować nawet z grzejnikami wysokotemperaturowymi, które wymagają cieczy grzewczej o temperaturze 55 stopni Celsjusza i wyższej. Wtedy jednak warto mieć na uwadze zastosowanie wysokotemperaturowej pompy. Mimo wielu różnic ogrzewanie domu z pomocą pomp ciepła jest możliwe i proste.

Stworzenie osobnego pomieszczenia technicznego – czy to konieczność?

W głowach wielu inwestorów pojawia się zapewne pytanie, czy instalacja pompy ciepła w domu wymaga zagospodarowania dodatkowego pomieszczenia. Istnieje wiele rodzajów pomp ciepła, które posiadają zróżnicowane wymagania dotyczące zajmowanej powierzchni, czy też konkretnego miejsce, w jakim mogą się znaleźć. Co ważne, żaden z rodzajów pomp nie posiada specjalnych wymagań dotyczących dokładnych parametrów pomieszczenia, w którym się znajduje. Ze względów lepszego zagospodarowania przestrzeni, warto zdecydować się na zainstalowanie wewnętrznej jednostki pompy w osobnym pomieszczeniu nie związanym bezpośrednio z przestrzenią mieszkalną. Specjalną kompaktową pompę ciepła można również zainstalować w częściach mieszkalnych. Istnieją jednostki, które swoją wielkością i wyglądem przypominają element wyposażenia domowego AGD.

Klasyczne powietrzne pompy ciepła typu SPLIT dzielące się na jednostki wewnętrze i zewnętrzne wymagają zagospodarowania dodatkowej przestrzeni. Z kolei powietrzna pompa ciepła typu MONOBLOK koncentruje wszystkie najważniejsze elementy pompy w jednym urządzeniu, które znajduje się na zewnątrz. Wszystko zależy więc od wyboru samego konsumenta.

Pompa ciepła w domu - darmowe ogrzewanie pomieszczeń i ciepłej wody
Pompa ciepła w domu – energooszczędne źródło energii cieplnej

Jaki rodzaj pompy ciepła sprawdzi się w domu?

Ogrzewanie domu pompą ciepła nie rodzi wielu wymagań związanych z dostosowaniem samego budynku. Proces związany z zamontowaniem pompy ciepła jest jednak zróżnicowany. Montaż powietrznych pomp ciepła jest najszybszy i najtańszy. Powodem takiego stanu rzeczy jest brak konieczności wykonywania jakichkolwiek prac ziemnych. Podstawą w tym przypadku jest instalacja jednostki zewnętrznej z wentylatorem, a w przypadku pompy ciepła typu SPLIT również jednostki wewnętrznej, w której będzie znajdowała się sprężarka. Montaż pompy ciepła jest bardziej zaawansowany, jeśli zdecydujemy się na pompę ciepła typu wodnego lub gruntowego. Oba typy jednostek wymagają przeprowadzenia prac ziemnych. W przypadku pompy gruntowej podstawą pozyskiwania energii cieplnej są specjalne kolektory – poziome lub pionowe. Kolektory poziome instalowane są płytko pod ziemią na rozległym obszarze. Kolektor pionowy montuje się na dużej głębokości. Do jego zainstalowania wymagane jest wykonanie odwiertu na głębokość nawet 100 metrów w głąb ziemi. Wodna pompa ciepła pozyskuje energię cieplną z przydomowych zbiorników wodnych (sztucznych lub naturalnych) lub studni głębinowych. Wykonanie tego typu instalacji również jest bardziej kosztowne.

Sprawdź artykuł: https://heatergo.pl/blog/kawka-bis/

Zastosowanie powietrznej pompy ciepła – czy wystarczy dla domu jednorodzinnego?

Powietrzna pompa ciepła charakteryzuje się niższą efektywnością dolnego źródła. Jest to zjawiskiem naturalnym – powietrze charakteryzuje się wyższą zmiennością temperatury od gruntu, który na pewnej głębokości utrzymuje stałą temperaturą. Podobnie mniejszą zmiennością temperatury charakteryzuje się woda. Powietrzna pompa ciepła, która charakteryzuje się niższym współczynnikiem COP (Coefficient of Performance). Mimo tego, pompa ciepła typu powietrze woda stanowi optymalne rozwiązanie dla domów jednorodzinnych i jest w stanie pokryć pełne zapotrzebowanie budynku na ciepło. Powietrzna pompa ciepła może służyć również produkcji ciepłej wody użytkowej. W tym celu swoje zastosowanie ma zasobnik CWU do pomp ciepła.

Ogrzewanie pompą ciepła typu gruntowego

Ogrzewanie budynku pompą ciepła typu gruntowego może przyczynić się do jeszcze wyższych oszczędności. Można przyjąć, że od głębokości 50 metrów pod ziemią, temperatura jest stała i wynosi średnio 10 stopni Celsjusza. Jest to powodem, dla którego współczynnik efektywności ogrzewania pompą ciepła jest wyższy. Lepsza efektywność ogrzewania pompą ciepła rekompensuje wyższe koszty montażu, które spowodowane są instalacją kolektorów odpowiadających za pobieranie energii cieplej z gruntu.

Przy wyborze pompy ciepła typu gruntowego należy mieć na uwadze umieszczenie najważniejszej części instalacji pod ziemią. Wymaga to dostosowania pozostałej infrastruktury podziemnej do dodatkowej instalacji pompy ciepła. Z pomocą specjalistów wykonanie instalacji jest jednak bardzo proste i nie wymaga specjalnej wiedzy ani umiejętności technicznych.

Temat minimalnej kubatury pomieszczania – czy jest istotny?

Często pojawiające się pytanie nt. ogrzewania budynku pompą ciepła dotyczy wymiarów pomieszczenia przeznaczonego do zainstalowania jednostce wewnętrznej. Warto podkreślić, że pomieszczenia mieszkalne przeznaczone do pomp ciepła nie muszą spełniać specjalnych wymagań. Pompa ciepła nie wymaga osobnego pomieszczenia. Warto jednak zainstalować ją w pomieszczeniu, które nie jest przeznaczone do stałego pobytu ludzi. Wymagana kubatura pomieszczenia również nie stanowi problemu. Kompaktowe pompy ciepła zajmują ok. 0,5 metra kwadratowego, co nie stanowi utrudnienia w żadnym pomieszczeniu.

Producenci pomp ciepła uwzględniają jednak takie parametry, jak np. odległość urządzenia od ścian. Istotna może być również wilgotność w pomieszczeniu, która nie powinna przekraczać 70 procent. Wskazania dotyczące temperatury nie są restrykcyjne. Pompa ciepła może funkcjonować w pomieszczeniu o temperaturze od 0 do 35 stopni Celsjusza. Minimalne wymiary kotłowni nie stanowią zatem utrudnienia w procesie montażu pompy ciepła. Wewnętrzna jednostka pompy ciepła nie wymaga instalacji żadnej dodatkowej infrastruktury np. lokalizacji przewodu spalinowego. Wymagane jest jedynie podłączenie do dolnego źródła, które znajduje się na zewnątrz (powietrze atmosferyczne, kolektor gruntowy lub wodny). Co równie ważne, pompa ciepła nie musi spełniać specjalnych wymogów przeciwpożarowych.

Pompa ciepła w domu to najlepsze rozwiązanie!

W 2022 roku sytuacja na rynku energetycznym jest najbardziej niestabilna od wielu lat. Ceny węgla, gazu czy ropy naftowej są najwyższe od ponad 20 lat. Ponadto zapotrzebowanie na poszczególne nośniki energii jest niestabilne, a to powoduje ciągłe zmiany cen. Zdecydowanie się na odnawialne źródła energii cieplnej jest najlepszym rozwiązaniem dla większości budynków mieszkalnych. O tym, dlaczego pompa ciepła w starym budownictwie również może być efektywna piszemy na naszym blogu: „Pompa ciepła w starym domu„.

Wspominaliśmy, że pompa ciepła nie wymaga pomieszczenia o konkretnym metrażu. Podobna zależność dotyczy się całego domu. Powietrzna, gruntowa lub wodna pompa ciepła typu może zapewnić ciepło w domu o powierzchni 120 m2, jak również w w wielkopowierzchniowych domach o powierzchni 200, 250 lub nawet 300 m2. Dla przykładu zachęcamy do przeczytania artykułu „Jaka moc pompy ciepła do domu 120m2?”.

Przeczytaj również

Pompa ciepła – zużycie prądu: ile prądu zużywa pompa ciepła?

Pompa ciepła jest uznawana za jeden z najbardziej ekonomicznych systemów ogrzewania domu. Wykorzys(...)

Kawka Bis – dofinansowanie pokryje nawet 100% kosztów

Wzrost kosztów ogrzewania i troska o zachowanie środowiska naturalnego w jak najlepszej kondycji s(...)

Pompa ciepła i fotowoltaika – czy warto łączyć obie instalacje?

Pompa ciepła i instalacja fotowoltaiczna to połączenie, które może stanowić ważny krok w unie(...)

Dopasuj swój idealny system ogrzewania domu

Pompy Ciepła Poznań – Grupa Ergo