Pompa ciepła w domu – czy ogrzewanie domu pompą ciepła to dobry pomysł?

Pompa ciepła w domu jest w stanie pokryć pełne zapotrzebowanie na ciepło. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest przetworzenie energii zawartej w powietrzu, gruncie lub przydomowych zbiornikach wodnych. Ogrzewanie domu pompą ciepła sprawdzi się w wielu rodzajach budynków zróżnicowanych pod kątem metrażu, klasy energetycznej, czy zastosowanego systemu grzewczego. W przypadku znaczących różnic w zapotrzebowaniu na moc grzewczą należy odpowiednio dobrać pompę ciepła pod kątem wielkości. Pełne pokrycie zapotrzebowania na ciepło sprawi, że instalacja stanie się korzystną opcją dla Ciebie i pozostałych domowników!

Dlaczego pompa ciepła w domu to dobre rozwiązanie? Gdzie zamontować pompę ciepła, aby urządzenie gwarantowało maksymalny komfort cieplny?

Pompa ciepła w domu jednorodzinnym – czyli jakim?

Współczesne budownictwo domów jednorodzinnych bazuje na trendzie minimalizmu, niewielkiej powierzchni użytkowej oraz wysokiej klasie energetycznej. Pompy ciepła sprawdzają się jednak w wielu budynkach, zarówno tych nisko powierzchniowych (100-180 m2), jak i większych – o powierzchni nawet 300 m2. To, czy ogrzewanie domu pompą ciepła będzie efektywne, zależy również od klasy energetycznej. Musisz pamiętać, że budynki termomodernizowane będą wyrażały mniejsze zapotrzebowanie na ciepło. Jeszcze mniejsze potrzeby grzewcze mają budynki energooszczędne, a najmniejsze – domy pasywne. 

Kolejną różnicą jest górne źródło ciepła. Pompa ciepła może współpracować nie tylko z grzejnikami niskotemperaturowymi, ale nawet z grzejnikami wysokotemperaturowymi, które wymagają cieczy grzewczej o temperaturze 55 stopni Celsjusza i wyższej. Wtedy jednak warto mieć na uwadze zastosowanie wysokotemperaturowej pompy ciepła. Mimo wielu różnic pompa ciepła w domu będzie źródłem wielu korzyści dla Twojego domu. 

Pompa ciepła dla domu - sprawdź, jak zaoszczędzisz na rachunkach za prąd!

Stworzenie osobnego pomieszczenia technicznego – czy to konieczność?

W głowach wielu inwestorów pojawia się zapewne pytanie, czy pompa ciepła w domu wymaga zagospodarowania dodatkowego pomieszczenia. Istnieje wiele rodzajów pomp ciepła, które posiadają zróżnicowane wymagania dotyczące zajmowanej powierzchni, czy też konkretnego miejsca, w jakim mogą się znaleźć. Co ważne – dostępne rodzaje pomp ciepła nie mają specjalnych wymagań, dotyczących parametrów pomieszczenia, w którym powinny się znajdować. Jednak dla lepszego zagospodarowania przestrzeni, warto zdecydować się na zainstalowanie wewnętrznej jednostki pompy w osobnym pomieszczeniu niezwiązanym bezpośrednio z przestrzenią mieszkalną

Klasyczne powietrzne pompy ciepła typu SPLIT dzielące się na jednostki wewnętrzne i zewnętrzne wymagają zagospodarowania dodatkowej przestrzeni. Z kolei pompa ciepła do ogrzewania domu typu MONOBLOK koncentruje wszystkie najważniejsze elementy pompy w jednym urządzeniu, które znajduje się na zewnątrz. Wszystko zależy więc od wyboru samego konsumenta.

Pompa ciepła w domu - darmowe ogrzewanie pomieszczeń i ciepłej wody
Pompa ciepła w domu – energooszczędne źródło energii cieplnej

Pompa ciepła do domu – jaki rodzaj wybrać?

Ogrzewanie domu pompą ciepła nie rodzi wielu wymagań związanych z dostosowaniem instalacji grzewczej do potrzeb samego budynku. Proces związany z zamontowaniem systemu jest jednak zróżnicowany. Powietrzne pompy ciepła są najszybsze i najłatwiejsze pod względem ich montażu. Powodem takiego stanu rzeczy jest brak konieczności wykonywania jakichkolwiek prac ziemnych. Podstawą w tym przypadku jest instalacja jednostki zewnętrznej z wentylatorem, a w przypadku pompy ciepła typu SPLIT – również jednostki wewnętrznej, w której będzie znajdowała się sprężarka. 

Montaż pompy ciepła jest bardziej zaawansowany, jeśli zdecydujemy się na pompę ciepła typu wodnego lub gruntowego. Oba typy jednostek wymagają przeprowadzenia dodatkowych prac ziemnych. W przypadku pompy gruntowej podstawą pozyskiwania energii cieplnej są specjalne kolektory – poziome lub pionowe. Kolektory poziome instalowane są płytko pod ziemią na rozległym obszarze. Kolektor pionowy montuje się na dużej głębokości. Do jego zainstalowania wymagane jest wykonanie odwiertu na głębokość nawet 100 metrów w głąb ziemi. Wodna pompa ciepła pozyskuje energię cieplną z przydomowych zbiorników wodnych (sztucznych lub naturalnych) lub studni głębinowych. Wykonanie tego typu instalacji również jest bardziej kosztowne.

O szczegółowym działaniu różnych typów urządzeń dowiesz się z naszego artykułu: Jak działa pompa ciepła? Poznaj zasady działania pompy ciepła.

Powietrzna pompa ciepła do ogrzewania domu

Jest to zjawiskiem naturalnym – powietrze charakteryzuje się wyższą zmiennością temperatury od gruntu, który na pewnej głębokości utrzymuje stałą temperaturą. Podobnie mniejszą zmiennością temperatury charakteryzuje się woda. Powietrzna pompa ciepła, która charakteryzuje się niższym współczynnikiem COP (Coefficient of Performance). 

Mimo tego pompa ciepła typu powietrze woda stanowi optymalne rozwiązanie dla domów jednorodzinnych i jest w stanie pokryć pełne zapotrzebowanie budynku na ciepło. Powietrzna pompa ciepła może służyć również do produkcji ciepłej wody użytkowej. W tym celu swoje zastosowanie ma zasobnik C.W.U do pomp ciepła.

Gruntowa pompa ciepła do ogrzewania domu

Ogrzewanie budynku pompą ciepła typu gruntowego może przyczynić się do jeszcze wyższych oszczędności. Można przyjąć, że od głębokości 50 metrów pod ziemią, temperatura jest stała i wynosi średnio 10 stopni Celsjusza. Jest to powodem, dla którego współczynnik efektywności ogrzewania pompą ciepła jest wyższy. Lepsza efektywność ogrzewania pompą ciepła rekompensuje wyższe koszty montażu, które spowodowane są instalacją kolektorów odpowiadających za pobieranie energii cieplej z gruntu.

Przy wyborze pompy ciepła typu gruntowego należy mieć na uwadze umieszczenie najważniejszej części instalacji pod ziemią. Wymaga to dostosowania pozostałej infrastruktury podziemnej do dodatkowej instalacji pompy ciepła.

Temat minimalnej kubatury pomieszczania – czy jest istotny?

Ogrzewanie domu pompą ciepła często dotyczy również wymiarów pomieszczenia przeznaczonego do zainstalowania jednostki wewnętrznej. Warto jednak mieć na uwadze, że pomieszczenia mieszkalne przeznaczone do pomp ciepła nie muszą spełniać specjalnych wymagań. Warto jednak zainstalować ją w pomieszczeniu, które nie jest przeznaczone do stałego pobytu ludzi. Wymagana kubatura pomieszczenia również nie stanowi problemu. Kompaktowe pompy ciepła zajmują ok. 0,5 metra kwadratowego.

Producenci pomp ciepła uwzględniają jednak takie parametry, jak np. odległość urządzenia od ścian. Istotna może być również wilgotność w pomieszczeniu, która nie powinna przekraczać 70%. Wskazania dotyczące temperatury nie są restrykcyjne – pompa ciepła może funkcjonować w pomieszczeniu o temperaturze od 0 do 35 stopni Celsjusza. Minimalne wymiary kotłowni nie stanowią zatem utrudnienia w procesie montażu pompy ciepła. Wewnętrzna jednostka pompy ciepła nie wymaga instalacji dodatkowej infrastruktury np. lokalizacji przewodu spalinowego. Jedyną koniecznością jest podłączenie do dolnego źródła, które znajduje się na zewnątrz (powietrze atmosferyczne, kolektor gruntowy lub wodny). Co równie ważne, pompa ciepła nie musi spełniać specjalnych wymogów przeciwpożarowych.

O tym, dlaczego pompa ciepła w starym budownictwie może być równie efektywna, piszemy na naszym blogu: Pompa ciepła w starym domu.

Pompa ciepła do domu to najlepsze rozwiązanie!

W 2022 roku sytuacja na rynku energetycznym stała się niepewna. Ceny węgla, gazu czy ropy naftowej są najwyższe od ponad 20 lat. Ponadto zapotrzebowanie na poszczególne nośniki energii nie jest stałe, a to z kolei przekłada się na zmiany w kosztach ogrzewania. Podjęcie decyzji o korzystaniu z odnawialnych źródeł energii pozwoli zoptymalizować zużycie energii, a tym samym zapewni mniejsze rachunki za prąd

Wspominaliśmy, że pompa ciepła nie wymaga pomieszczenia o konkretnym metrażu. Podobna zależność dotyczy się całego domu. Powietrzna, gruntowa lub wodna pompa ciepła może zapewnić ciepło w domu o powierzchni 120 m2, jak również w  wielkopowierzchniowych domach o powierzchni 200, 250 lub nawet 300 m2. Zachęcamy do przeczytania artykułu „Jaka moc pompy ciepła do domu 120m2?”.

Przeczytaj również

Koszt pompy ciepła do domu 200m2 i większych. Pompa ciepła w większym budynku

Pompy ciepła są rodzajem instalacji grzewczej – służą do ogrzewania całego domu, jak równie(...)

Pompa ciepła – cena i eksploatacja urządzenia: ile kosztuje pompa ciepła?

Pompa ciepła to coraz popularniejsze źródło ogrzewania domu. Pozwala ona na pokrycie 100% zapotr(...)

Koszt pompy ciepła do domu 150m2, 120m2 i 180m2. Ile wynosi?

Jak podają źródła statystyczne, przeciętna wielkość nowego domu jednorodzinnego w Polsce(...)

Dopasuj swój idealny system ogrzewania domu

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek