Moc pompy ciepła – jak dobrać moc pompy ciepła?

Na dokonanie właściwego wyboru pompy ciepła składa się kilka czynników. Jedną z istotniejszych kwestii jest moc pompy ciepła. Sprzęt o odpowiednich parametrach technicznych zapewnia komfort cieplny wszystkim domownikom i skutecznie rozprowadza energię cieplną w pomieszczeniu. Jeśli nasza pompa ciepła jest wykorzystywana do przygotowania ciepłej wody użytkowej, także w tym wypadku dobór mocy pompy ciepła ma szczególne znacznie. 

W poniższym artykule omówimy, jak dobrać moc pompy ciepła, a także, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze i dopasowaniu właściwości instalacji grzewczej.

Dobór mocy pompy ciepła – jakie są rodzaje instalacji?

Odnawialne źródła energii zyskują na znaczeniu, a ogrzewanie domu pompą ciepła staje się coraz częściej stosowanym rozwiązaniem. Dobór mocy pompy ciepła oznacza, że przed zakupem konkretnego modelu i wskazaniem jego parametrów, należy uwzględnić podstawowe funkcje urządzenia. Wiedząc, o potrzebach grzewczych w danym budynku, bez problemu ustalimy, jaki rodzaj pompy ciepła sprawdzi się najlepiej, a następnie jak obliczyć moc pompy ciepła. Ze względu na źródła ciepła wyróżniamy:

 • Powietrzne pompy ciepła – do swojej pracy wykorzystują powietrze atmosferyczne napływające z zewnątrz budynku. Ten typ urządzenia jest dobrym źródłem ciepła przy ogrzewaniu podłogowym. W przypadku powietrznych pomp ciepła, ich efektywność widoczna jest zarówno w okresie letnim, jak i w sezonie grzewczym. Właściwy dobór mocy pompy ciepła powietrznej sprawi, że będzie ona pracować efektywnie przez cały rok.
 • Gruntowe pompy ciepła – pozyskują energię cieplną z gruntu, którego właściwości geologiczne decydują o możliwości montażu urządzenia. Instalacja gruntowych pomp ciepła wymaga przeprowadzenia dodatkowych prac ziemnych, a więc wykonania specjalnych odwiertów.
 • Wodne pompy ciepła – pobierają ciepło ze zbiornika wodnego lub specjalnie zamontowanych studni głębinowych. Z pierwszej urządzenie odprowadza energię, która zostaje rozprowadzona do budynku. Następnie schłodzona woda zostaje przekazana do drugiej ze studni.

Przeczytaj także: Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna – jaką pompę ciepła wybrać?

Kalkulator pomp ciepła - dopasuj instalację do swoich potrzeb!

Pompa ciepła – moc instalacji a jej podstawowe wskaźniki

Moc pompy ciepła należy wybrać zgodnie z przypisanymi jej wartościami. Producenci urządzeń zwracają uwagę inwestorów na właściwości takie jak: moc grzewcza, moc elektryczna, moc chłodnicza i współczynnik COP.

 1. Moc grzewcza (Pg) – odpowiada za dostarczenie oczekiwanej dawki energii cieplnej do pomieszczenia. Wartość mocy grzewczej pomoże ostatecznie stwierdzić, jaka moc pompy ciepła wystarczy do spełnienia potrzeb grzewczych budynku. Należy pomnożyć powierzchnię budynku przez zapotrzebowanie na moc grzewczą budynku.
 2. Moc elektryczna (Pe) – określa wartość prądu, który pobiera urządzenia, aby mogło sprawnie i efektywnie dostarczać ciepło do budynku. Mniejsza wartość tego wskaźnika przekłada się na niższy koszt eksploatacji urządzenia.
 3. Moc chłodnicza (Pch) – określa wartość największej mocy, z jaką sprężarka pobiera energię cieplną z dolnego źródła ciepła. Na moc chłodniczą wpływa w dużej mierze temperatura powietrza, panująca na zewnątrz. Im niższa temperatura na dworze, tym bardziej spadnie sprawność urządzenia. W celu skutecznego chłodzenia pomieszczeń w letnie dni należy właściwie dostosować moc chłodniczą pompy ciepła.
 4. Współczynnik COP – mówi o tym, jaka jest wydajność cieplna instalacji grzewczej. Wartość współczynnika określa zależność między ciepłem, dostarczanym do budynku, a ilością zużytej przez pompę energii elektrycznej.

Poznaj także, jakie są zasady działania pompy ciepła.

Moc pompy ciepła - jak dobrać moc pompy ciepła? Dowiedz się!
Moc pompy ciepła – jak ją obliczyć?

Jak dobrać moc pompy ciepła? – istotne parametry

Aby wiedzieć, jaka moc pompy ciepła będzie odpowiednia dla naszego domu, należy pamiętać o uwzględnieniu niezbędnych parametrów. O czym trzeba pamiętać, decydując się na dobór mocy pompy ciepła?

Określenie zapotrzebowania

Wartość zapotrzebowania na moc pompy ciepła musi uwzględniać wszystkie strefy budynku, które wykorzystują energię elektryczną. Dlatego ważne jest, aby jeszcze na etapie sporządzania projektu domu, wziąć pod uwagę montaż instalacji. Aby wyznaczyć zapotrzebowanie na moc grzewczą, należy poznać izolacyjne parametry budynku. Szacunkowy podział wygląda następująco:

 • budynek pasywny – 10-15 W/m2,
 • budynek energooszczędny – 50 – 70 W/m2,
 • budynek z dobrą izolacją cieplną – 60-80 W/m2,
 • budynek ze słabą izolacją cieplną – 100-120 W/m2,
 • budynek nieocieplony – 150-200 w/m2.

Powierzchnia budynku

Dobór mocy pompy ciepła dla danego budynku wymaga dokładnej znajomości metrażu. Należy więc uwzględnić wielkość budynku i zapewnić w ten sposób efektywne działanie energooszczędnego systemu grzewczego. Warto również zaznaczyć, że w polskim budownictwie przewagę mają domy jednorodzinne o metrażu między 120 a 200 m2

Jeśli zastanawiasz się nad kosztem instalacji dla mniejszych budynków, zapoznaj się z naszym artykułem: Koszt pompy ciepła do domu 150m2, 120m2 i 180m2. Ile wynosi?

Liczba domowników

Pompa ciepła służy nie tylko do ogrzewania, ale również do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Z tego względu dobór mocy pompy ciepła i ustalanie mocy grzewczej wymaga uwzględnienia liczby domowników. Właśnie od niej zależy zużycie wody, co bezpośrednio przekłada się na wartość zapotrzebowania na moc cieplną budynku.

Charakterystyka temperaturowa okolicy

Warunki klimatyczne, panujące w danym regionie muszą być uwzględnione przez producentów urządzenia elektrycznego, jakim jest pompa ciepła – moc instalacji zależy także od temperatury otoczenia. Informacje na ten temat są przedstawione na etykiecie energetycznej i to właśnie na ich podstawie dowiesz się, jak dobrać moc pompy ciepła. Ważne jest, aby przy wyborze instalacji, uwzględnić również temperaturę za oknem

Dobór mocy pompy ciepła – jedyne źródło ciepła

Pompa ciepła może być jedynym źródłem ciepła. Oznacza to, że urządzenie w pełni pokrywa zapotrzebowanie na ciepło, a więc w zupełności wystarczy do ogrzewania budynku. Wskazany rodzaj pracy to tryb monowalentny. Ustalając moc pompy ciepła, niezbędne jest uwzględnienie mniejszej wartości mocy grzewczej przy niższych temperaturach zewnętrznych. Dlatego też należy określić, jaka temperatura zasilania urządzenia wystarczy do pełnienia określonych funkcji np. w czasie zimy.

Zobacz również: Wymiana pieca gazowego na pompę ciepła – czy warto teraz się zdecydować?

Pompa ciepła – moc urządzenia jako dodatkowego źródło ciepła

Pompa ciepła działa samodzielnie, jednak nie zawsze taki tryb pracy okaże się wystarczający. Dobór mocy pompy ciepła jako dodatkowego źródła ciepła w domu jednorodzinnym jest istotnym krokiem, aby zapewnić komfort cieplny i efektywność systemu bez względu na porę roku. W zależności od strefy klimatycznej może zaistnieć potrzeba zamontowania dodatkowego źródła ciepła np. w postaci kotła gazowego. Taki rodzaj pracy określa się jako tryb biwalentny. Wyróżniamy:

 • tryb biwalentny alternatywny – pompa ciepła pokrywa 60-80% zapotrzebowania cieplnego budynku, a przy ujemnych temperaturach zostaje wyłączona na rzecz innego źródła ciepła,
 • tryb biwalentny równoległy – urządzenie pokrywa 60-80% potrzeb cieplnych, a przy niższych temperaturach zostaje dołączone drugie źródło.

Niezależnie od tego, czy instalacja grzewcza stanowi główne, czy dodatkowe źródło ciepła, odpowiednie obliczenia i znajomość parametrów technicznych są kluczowe, aby właściwie dopasować moc pompy ciepła.

Moc pompy ciepła – o tym musisz pamiętać!

Inwestycja w porządną instalację grzewczą pozwoli cieszyć się komfortem cieplnym przez cały rok. Trudno jest wskazać uniwersalną wartość mocy nominalnej, określaną na podstawie panujących warunków atmosferycznych. Wynika to przede wszystkim z działania różnych czynników, wywierających bezpośredni wpływ na moc pompy ciepła. Podstawowe parametry, które należy brać pod uwagę przy ogrzewaniu tego typu instalacjami, to m.in. powierzchnia domu, czy jego lokalizacja. Warto również pamiętać o tym, aby zapotrzebowanie na moc grzewczą nie przekroczyło wartości mocy pompy ciepła. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia grzewczego należy zadbać także o jak najmniejsze różnice temperatur pomiędzy dolnym a górnym źródłem ciepła.

Jeśli wciąż masz wątpliwości co do tego, jak dobrać moc pompy ciepła, skontaktuj się z profesjonalną firmą Heatergo. Nasz zespół wykwalifikowanych pracowników oferuje fachowe doradztwo w kwestii montażu i wyboru najlepszych instalacji grzewczych do Twojego domu!

Przeczytaj również

Klimatyzacja – najczęściej zadawane pytania

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na alternatywne źródła energii coraz popularniejszym roz(...)

Pompa obiegowa CO – czym jest pompa obiegowa do centralnego ogrzewania?

Pompa obiegowa CO to urządzenie, które wywołuje przepływ wody w instalacji centralnego ogrzewani(...)

Kawka Bis – dofinansowanie pokryje nawet 100% kosztów

Wzrost kosztów ogrzewania i troska o zachowanie środowiska naturalnego w jak najlepszej kondycji s(...)

Dopasuj swój idealny system ogrzewania domu

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek